Do czego służy zbiornik dwukomorowy

Podłączenie do gminnego systemu kanalizacyjnego nie zawsze jest możliwe. Często uwarunkowania terenu sprawiają, iż przyłącz, nie może być wykonany, pozostaje więc pytanie, co mają zrobić w takiej sytuacji właściciele domów jednorodzinnych? Dla nich jedynym wyjściem jest zainstalowanie zbiorników bezodpływowych, czyli tak zwanych szamb.
Niestety jest to dość kosztowne rozwiązanie, za które każdy musi zapłacić z własnej kieszenie, lecz jedyne. Najlepszym i co ważne najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie zbiornika dwukomorowego, który posiada specjalną przegrodę oddzielającą ścieki płynne od gęstych. Dzięki temu za pomocą specjalnych preparatów można oczyścić ścieki płynne, które drenażem odprowadzane są do gleby, więc nie trzeba ich wywozić i ponosić w związku z tym kosztów.

Warto jednak sprawdzić dokładnie, czy szambo betonowe z dwoma komorami nie wymaga otrzymania pozwolenia. Jeśli tak, należy ten fakt wcześniej zgłosić, bo na pewno wydanie go potrwa kilka dni. Nie da się ukryć, że dwukomorowe zbiorniki cieszą się obecni bardzo dużą popularnością, bo niestety szamba jednokomorowe nie są opłacalne. Najważniejszym elementem przy szambach dwukomorowych jest właśnie przegroda. Jeśli zostanie odpowiednio dobrana, to znaczy zbiornik zostanie podzielony, ścieki grube mogą być wywożone nawet dwa razy do roku, choć to będzie uzależnione od liczby mieszkańców. Zazwyczaj 2/3 komory zostawia się na nie, a reszta to zanieczyszczenia płynne.

Niestety taki system nie sprawdzi się na terenach podmokłych, gdyż woda gruntowa będzie gromadziła się w komorze, a tym samym ścieki nie będą odprowadzane, więc zajdzie potrzeba opróżniania także i jej co będzie totalnie nieopłacalnym rozwiązaniem. Wcześniej należy dokładnie zbadać grunt a dopiero później wybierać rodzaj szamba. Tutaj niezbędna może okazać się pomoc fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Wybierając szambo, nie należy zapominać o montażu kominów rewizyjnych. W zbiornikach jednokomorowych problemu nie będzie, jednak przy dwukomorowych powstaje znów pytanie, czy wystarczy jeden komin, czy niezbędne będzie dwa, dla każdej przegrody? Sprawdzając opinie specjalistów, w takich szambach powinny być zamontowane dwa oddzielne kominy rewizyjne. W innym przypadku, jeśli dojdzie do awarii szamba bądź do jego zatkania się nie będzie możliwości, by usunąć usterkę, gdyż dostęp będzie niemożliwy.

Oczywiście obecnie na rynku bez trudu można nabyć szamba z dwoma kominami, tak samo, jak łatwo dostępne są preparaty zawierające bakterię i specjalne związki, które oczyszczają ścieki płynne, nim przedostaną się do gleby. Należy jednak pamiętać, iż zlecając wykonanie szamba z dwoma wentylacjami, bo zazwyczaj są robione pod zamówienie w przypadku problemów, nie będzie można liczyć ani na reklamację, ani na wsparcie techniczne. Jednym słowem mówiąc, inwestując w szambo, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalny dwukomorowy zbiornik, bo na pewno będzie generował mniejsze koszty niż ten z jedną tylko przegrodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.