Strona główna » Zdrowie » Czy droższe foteliki samochodowe są bezpieczniejsze?

Czy droższe foteliki samochodowe są bezpieczniejsze?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka to niemały wydatek. Jak pokazują testy ADAC, to droższe modele fotelików zwykle wypadają w nich najlepiej. Jak wiadomo jednak nie każdy może pozwolić sobie na drogi model fotelika. Sprawdzimy zatem podstawowe parametry i zastanowimy się czy bezpieczne foteliki samochodowe zawsze muszą być z najwyższej cenowej półki?

Foteliki montowane przodem kontra foteliki RWF

Foteliki mogą być montowane przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Ponieważ konkurencja jest duża większość producentów decyduje się na rozwiązania, które umożliwiają zarówno montaż tyłem do kierunku jazdy, w przypadku najmniejszych dzieci, jak i przodem, w przypadku tych, które ze względu na wzrost nie można już wozić tyłem. Jak pokazują badania zderzeniowe to foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są bezpieczniejsze, dlatego zalecane jest by w takich fotelikach wozić dzieci jak najdłużej. Szczególnie jest to ważne u dzieci do ukończenia 1 roku życia. Właśnie na pierwszym foteliku w szczególności nie należy oszczędzać i wybrać taki, który ma najlepsze oceny w testach ADAC.

Foteliki samochodowe dla dzieci mocowane pasem kontra mocowanie na bazie ISOFIX

Poza kierunkiem mocowania fotelika istotny jest wybór pomiędzy fotelikiem dopasowanym do kanapy i przypinanym pasem, a fotelikiem na bazie ISOFIX. Obecnie większość fotelików dostępnych na rynku przeznaczonych jest do montowania na bazie ISOFIX ze względu na to, że większość samochodów posiada specjalne zaczepy do tego systemu, umożliwiające wpięcie bazy. Niemniej jednak zawsze trzeba to sprawdzić przed zakupem. Oczywiście fotelik z bazą ISOFIX są droższe, a każdy fotelik można zamocować również pasem, posiadają specjalne zaczepy (prowadnice) na pas z tyłu i z przodu. Pas musi być maksymalnie napięty, a fotelik nie może się ruszać na boki. Prawidłowo zamontowany fotelik bez bazy może być tak samo bezpieczny, niemniej jednak jego prawidłowe zamocowanie jest znacznie bardziej czasochłonne, zatem jest to oszczędność kosztem czasu poświęconego na prawidłowe zamocowanie fotelika samochodowego. Wpinając fotelik w bazę ISOFIX masz pewność, że jest prawidłowo zamocowany, co zobaczysz, jeśli posiada sygnalizację z zielonym światłem, a także usłyszysz, gdyż wpięcie w bazę powoduje słyszalne kliknięcie. Wymaga to znacznie mniej wysiłku. Tak więc masz pewność, że fotelik w 100% spełnia swoje zadanie.

Foteliki samochodowe dla dzieci z zabezpieczeniem przed uderzeniem bocznym – dodatkowa ochrona

W większości modeli fotelików samochodowych dla dzieci poza możliwością przewożeniem przodem i tyłem, w przypadku najmniejszych dzieci, a także dwojakim sposobem montażu mamy jeszcze do czynienia z systemem ochrony bocznej. Jak pokazują crash testy jest to niezwykle ważne, dlatego nie warto inwestować w fotelik, który takiej ochrony nie posiada. Przede wszystkim należy zrezygnować z fotelików z zestawów 3 w 1, które posiadają homologację dopuszczającą do użytku, jednak ich bezpieczeństwo jest niewiadomą, gdyż zwykle nie biorą udziału w testach bezpieczeństwa.

Czy cena zawsze idzie w parze z jakością?

W przypadku bezpiecznych fotelików samochodowych, biorąc pod uwagę testy zderzeniowe, a także zastosowane rozwiązania zwiększające nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort można stwierdzić, że w istocie w większości przypadków cena rzeczywiście idzie w parze z jakością. Oczywiście najistotniejszą kwestią jest odpowiednie dopasowanie fotelika samochodowego do fotela bądź tylnej kanapy, bo bez tego nawet fotelik z najlepszą oceną w crash testach w naszym samochodzie nie będzie spełniał swojego zadania. Dlatego biorąc pod uwagę parametry najlepiej wybierać spośród bezpiecznych fotelików samochodowych, które uzyskały przynajmniej ocenę 4 w crash testach, a u sprzedawcy zrewidować czy będą odpowiednie do naszego samochodu i wybrać ten, który będzie najlepiej dopasowany. Taki bezpieczny fotelik samochodowy, który dodatkowo posiada zabezpieczenie przed uderzeniem bocznym, a także regulowany zagłówek będzie z pewnością dobrym wyborem.

Warto pamiętać, że fotelika samochodowego nie możemy kupować na zapas, a pas bezpieczeństwa musi przebiegać przez ramię dziecka, a nie jego szyję. Tak samo głowa dziecka nie może sięgać nad zagłówek. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bowiem najważniejsze.

Dowiedz się czy podczas pierwszych zakupów dokonać zakupu wózka spacerowego czy wózka głęboko-spacerowego!

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Johanna Naugler 16 września 2023 - 00:34

Jestem Ci bardzo wdzięczny/na za to, co robisz.

Odpowiedz
Claud Collingwood 18 września 2023 - 10:25

Macie chwilę? Polecam lekturę, która powinna Was zainteresować

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej