Co symbolizuje zając wielkanocny?

zając wielkanocny

Jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy jest zając wielkanocny. Co symbolizuje zajączek? Skąd wzięła się ta tradycja? Sprawdź odpowiedzi w artykule.

Wielkanoc to ważne święto chrześcijańskie. Kończy 40-dniowy post, który skłania nas do różnych wyrzeczeń oraz przemyśleń. Jego uwieńczeniem jest Triduum paschalne przypadające na Wielki Czwartek, Piątek i Wielką Sobotę (będące wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa) oraz święto Jego zmartwychwstania, który jest najważniejszy i najradośniejszy moment obchodzony w Niedzielę Wielkanocną. Jednym z symboli towarzyszącym tym świętom jest zając wielkanocny, który jednak z chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego.

Skąd się wziął zając wielkanocny?

Historia zająca wielkanocnego sięga czasów pogańskich. Już wtedy kojarzono go z płodnością, a tę z kolei w wiosną. To właśnie o tej porze roku, kiedy odradza się przyroda, na terenach obecnej Europy Zachodniej czczono boginię płodności Eoster.

Zwyczaje te zostały wyparte przez chrześcijaństwo, które obchodziło święto Zmartwychwstania razem z żydowskim świętem Paschy 14 dnia miesiąca wiosennego nissan, ale w naturalny sposób połączyło Wielkanoc z pogańskimi tradycjami wciąż żywymi w rejonach dzisiejszych Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

I tak symbol wiosny i płodności, a także przemiany (tak jak Chrystus z martwych powstał do życia, tak zając zmienia swoje umaszczenie z szaty zimowej na letnią) stał się jednocześnie symbolem najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Zając ma bardzo pozytywną symbolikę. Przede wszystkim jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Symbolizuje również płodność oraz szczęście. Często przedstawia się go jako ofiarę, którą można obdarować swojego boga, co oznacza oddanie oraz szlachetność. Jest też symbolem czujności, gdyż według tradycji spał z otwartymi oczami, gotów w każdej chwili do ucieczki przed drapieżnikiem.

Kiedy przychodzi zając wielkanocny?

Istnieje wiele dat, w których potencjalnie może przybyć do naszych dzieci zając wielkanocny. W Niemczech, Austrii i w wielu krajach anglosaskich, a także w Polsce jest to niedzielny poranek. Wtedy pociechy po śniadaniu biegną do swoich pokojów i szukają prezentów. Czasem słodycze i drobne podarki chowane są przez zajączka w ogrodzie. W niektórych rejonach dzieci otrzymują jednak podarunki już w Wielki Czwartek.

Jak wygląda ta tradycja w Polsce?

W Polsce zwyczaj obdarowywania dzieci jest coraz popularniejszy za sprawą zachodnich tradycji przenoszonych na nasz grunt. Zazwyczaj polega on na ofiarowywaniu dzieciom czekoladowych zajączków. Ale w niektórych rejonach naszego kraju zając przenosi większe prezenty: ta tradycja najbardziej popularna jest na terenach Wielkopolski i Śląska. Tereny te przez wiele lat były pod wpływami niemieckimi, gdzie zajączek wielkanocny jest równie popularny i „bogaty” co św. Mikołaj.

W dawniejszych czasach, Wielkanoc wyglądała zupełnie inaczej, wszystko dzięki reformie Wielkiego Tygodnia. Były to dość znaczne zmiany szczególnie w kwestii kościoła.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Wielkim Postem – Środą Popielcową.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *