Strona główna » INNE » Zabawki interaktywne dla niemowląt: Jak wybrać najlepsze opcje wspierające rozwój dziecka?

Zabawki interaktywne dla niemowląt: Jak wybrać najlepsze opcje wspierające rozwój dziecka?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Pierwsze lata życia dziecka to czas najintensywniejszego rozwoju. Bardzo ważna jest wówczas stymulacja wszystkich ośrodków odpowiedzialnych za kolejne ważne umiejętności uzyskiwane przez malucha. Zabawki interaktywne dla niemowląt odgrywają kluczową rolę w tym procesie, pomagając kształtować zdolności sensoryczne, poznawcze i motoryczne naszych pociech. Tylko jak wybrać zabawki dla niemowląt? Z tym wyzwaniem co rusz mierzą się rodzice i opiekunowie. W tym artykule podpowiemy, jakie zabawki najlepiej brać pod uwagę i dlaczego.

Zabawki dobrane do wieku dziecka

Na różnych etapach rozwoju przydatne są różne typy zabawek. Gadżety mogą stymulować malucha na różne sposoby i warto dobierać je rozważnie. Rób zakupy w sprawdzonych sklepach, np. w sklepie 7niebo.pl

0-3 miesiące

Na samym początku, gdy maluch głównie obserwuje świat z pozycji leżącej, najlepiej sprawdzają się różnego rodzaju akcesoria wiszące nad łóżeczkiem, np. karuzele.

Warto wyłączyć dźwięki w zabawkach, bo w tym okresie słuch niemowlęcia jest dość ograniczony. Takie bodźce lepiej zostawić na późniejsze etapy.

Co więcej, w pierwszych miesiącach polecamy polecamy zabawki kontrastowe, bo wzrok takiego maleństwa nie jest jeszcze dobrze rozwinięty.

3-6 miesięcy

Niemowlęta w tym wieku zaczynają rozwijać swoje zdolności motoryczne i ruchowe. Możesz wprowadzić maty kontrastowe czy miękkie klocki.

W tym okresie sprawdzają się także gryzaki, które nie tylko dają ulgę podczas ząbkowania, ale także służą jako wsparcie rozwoju motorycznego. Maluch chwyta gryzak, umieszcza w buzi, wyjmuje… To wszystko wpływa pozytywnie na jego rozwój.

Maluch po 3. miesiącu życia może też otrzymać pierwszą książeczkę. Najlepiej, by była to książeczka kontrastowa, o grubych, kartonowych stronach, które łatwo przewracać.

 

6-12 miesięcy

To ten etap, gdy zabawki interaktywne w pełni sprawdzają się u niemowlaka. Maluch zaczyna rozumieć ciągi przyczynowo-skutkowe, a co za tym idzie, jego ruchy i działania zaczynają być bardziej przemyślane.

To doskonały czas, by zaznajamiać dzieckozabawkami dźwiękowymi, różnymi fakturami oraz kształtami. Zmysły u takiego brzdąca pracują pełną parą!

Maluch już samodzielnie siedzi, a także zaczyna raczkować. Obserwuje świat z nowych perspektyw i dostrzega nowe możliwości – np. manipulowanie przedmiotami. Podnosi je, przenosi itp.

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Jak wybrać najlepsze zabawki interaktywne dla niemowląt?

Przede wszystkim, jak możesz sądzisz po tym artykule, należy kierować się wiekiem dziecka.

Wiadomo, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie, ale niektóre etapy można określić ogólnie i według nich planować zakupy.

Dzieci rozwijają się w ekspresowym tempie i co rusz wymagają innej stymulacji. Na pewno warto pamiętać, że zmysły dziecka rozwijają się na przestrzeni kilku miesięcy. Głośne zabawki dźwiękowe nie sprawdzają się na początku, lepiej wprowadzić je po ukończeniu pół roku życia.

Polecamy też obserwowanie zainteresowań dziecka, być może kupisz książeczkę kontrastową wcześniej niż zalecamy w artykule.

Podsumowując, kontroluj rozwój dziecka indywidualnie i w ten sposób dobieraj mu zabawki oraz prezenty.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Kojiro 12 lutego 2024 - 18:28

Wow, to dopiero odkrycie! Co o tym sądzicie?

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej