Sprawdzone pomysły na trzymanie porządku w pokoju dziecka

Dziecięcy pokój to szczególna przestrzeń – malec codziennie bawi się w nim i przechowuje swoje największeskarby. Niestety do pomieszczenia szybko wkrada się chaos. Porozrzucane na podłodze zabawki i ubrania to częsty i denerwujący widok. Co robić, by opanować taki bałagan? Podstawą jest opracowanie praktycznego systemu przechowywania. Niezbędne jest wyposażenie wnętrza w pudełka, kosze, torby czy skrzynki. Poznaj najlepsze sposoby na utrzymani porządek w pokoju!

Porządek w szafie dziecka – akcesoria do garderoby

Kluczem do utrzymania porządku w szafie jest organizacja jej zawartości. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do garderoby jeszcze na etapie wykańczania dziecięcego pokoju. W ofercie Kuchinox znajdziesz kompleksowe wyposażenie z kolekcji Miami, Florida i Jamajka. W zamykanych pudełkach zmieścisz akcesoria sezonowe i dodatki – szaliki, czapki czy dziecięce swetry. Znakomicie sprawdzają się też w przypadku przechowywania pluszaków czy klocków. Akcesoria możesz umieścić na dnie szafy – dzięki temu dziecko będzie miało do nich łatwy dostęp.

W dziecięcej szafie przyda się również pojemny organizer podwieszany. Składa się on z kilku przegródek pełniących funkcję dodatkowych półek. Konstrukcja organizera podwieszanego jest lekka i łatwo ją złożyć, co sprawia, że jest to rozwiązanie bezpieczne dla dziecka. Na dolnych półkach możesz ułożyć rzeczy, po które maluch sięga codziennie. Wyższe przegródki przeznacz na rzadziej używane ubrania lub na lekkie zabawki. Więcej na temat przechowywania przeczytasz w artykule Co zamiast szafy? Praktyczne pomysły na przechowywanie.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Nawet najlepszy system przechowywania nie będzie spełniał swojego zadania, jeśli nie zadbasz o to, by wszystkie przedmioty trafiały na swoje miejsce. Trzeba pamiętać, że to obowiązek nie tylko rodzica, ale przede wszystkim dziecka. Zapewnij więc malcowi łatwy dostęp do szafek czy półek i wypracuj wspólnie zasady. Każdy przedmiot powinien mieć swój „domek”, do którego musi trafić pod koniec dnia.

Co robić, jeśli dziecko nie chce sprzątać w pokoju? Po pierwsze warto poznać przyczynę tej niechęci. Problemem może być zbyt duża liczba zabawek. Wyjęcie kompletu kredek czy klocków zajmuje malcowi parę minut, ale ich sprzątnięcie wydaje się zadaniem na godziny. W takim przypadku dobrym pomysłem jest rotacja zabawek – część lalek czy pluszaków możesz schować w piwnicy lub garażu. Po paru tygodniach wyjmij je i schowaj inne zabawki. Dzięki temu dziecko nie będzie szybko się nudzić, a przy okazji łatwiej mu będzie utrzymać porządek w pokoju.

Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Naukę sprzątania najlepiej wprowadzić jak najwcześniej. Małe dzieci uczą się poprzez obserwację dorosłych, dlatego postaraj się dawać dobry przykład. Pozwól, by pociecha towarzyszyła Ci w sprzątaniu kuchni czy salonu – wówczas zobaczy, że porządkowanie jest obowiązkiem każdego domownika. Możesz też wytłumaczyć malcowi, dlaczego warto utrzymywać porządek i dbać o swoje rzeczy. Przekonaj go, że zabawki odłożone na półki nie zajmują miejsca na podłodze, dzięki czemu można rozłożyć na niej grę, klocki czy puzzle.

Dzieci w wieku przedszkolnym powinny umieć wykonywać większość domowych obowiązków. Ważne, by nie nagradzać malca za porządek w pokoju ani nie ganić go, jeśli czasem nie poradzi sobie z jego utrzymaniem. Sprzątanie powinno stać się częścią codziennej rutyny. Dobrze jest wyznaczyć na nie stałą porę – np. moment przed kolacją.

Podsumowanie

Nieporządek w pokoju dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Zaniedbanie wnętrza na parę dni może sprawić, że malec poczuje się przytłoczony bałaganem i niechętnie podejmie się sprzątania. Warto więc rozważyć zastosowanie pudełek i organizerów. W praktycznych akcesoriach zmieścisz zabawki i ubrania. Pamiętaj jednak, że ostatecznie sypialnia malucha nie musi przypominać aranżacji z katalogu – ważne, by dziecko miało w niej przestrzeń na zabawę!

Related posts

Przewodnik po Kasynach Online w Polsce – Licencje, Bonusy, Gry i Metody Płatności

10 najlepszych hoteli w mieście Gliwice

Lapis Lazuli – Magia Niebieskiego Kamienia w Biżuterii i Nie Tylko

2 komentarze

Tomika Drewniak 16 września 2023 - 01:00
To powinni przeczytać wszyscy. Dlatego zapraszam do lektury
Shavonne Trailor 18 września 2023 - 10:51
Niepokojąco mało osób o tym wie, a przecież to jest bardzo ważne. Nie uważacie?
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej