Strona główna » INNE » SEP uprawnienia czym są i z czym wiąże się zdobycie takowych uprawnień

SEP uprawnienia czym są i z czym wiąże się zdobycie takowych uprawnień

przez Teosto@0115
1 Komentarz

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się SEP uprawnienia. Należy pamiętać, że przepisy prawa dokładnie określają te kwestie.

Czym są uprawnienia SEP?

Konkretne umiejętności są potrzebne przy obsłudze instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Warto mieć na uwadze, że rozszerzenie kompetencji zawodowych nie zawsze jest konieczne. Ciężko jednak zostać zatrudnionym na stanowisku elektryka, jeżeli nie posiadamy żadnych uprawnień. Pracownik, który nie ma uprawnień będzie mieć problem ze zrealizowaniem wszystkich zadań. Na uwagę zasługuje fakt, że jeśli moc znamieniowa instalacji jest mniejsza niż 20 kW, to uprawnienia SEP są zbędne. Trzeba też pamiętać, że napięcie nie może być większe niż 1 kV. Specyfikacja danego urządzenia lub instalacji również odgrywa ogromną rolę. Tylko wykwalifikowane osoby mogą przeprowadzać konserwację lub naprawę niektórych urządzeń. Producent jest odpowiedzialny za określenie wszelkich zasad obsługi. Najpierw trzeba się zapoznać z parametrami sieci elektroenergetycznej, a dopiero później można przystąpić do pracy. Należy uważać, żeby nie naruszyć przepisów prawa, ponieważ może nieść to negatywne konsekwencje. Osoby, które planują karierę w zawodzie elektryka powinny koniecznie pomyśleć o zdobyciu uprawnień SEP. W przypadku kompleksowej obsługi niektórych urządzeń lub instalacji elektroenergetycznych takie kwalifikacje są potrzebne. Osoba po kursie SEP potrafi wyeliminować usterkę i awarię, a także ustalić parametry pracy. Ważne są też czynności pomiarowe oraz kontrolne. Posiadanie kompetencji jest ważne w przypadku eksploatacji:

  • urządzeń elektrotermicznych,
  • urządzeń do elektrolizy,
  • sieci trakcyjnych,
  • oświetlenia ulicznego,
  • zespołów prądotwórczych.

 Zdobycie uprawnień SEP

W celu zdobycia uprawnień SEP należy przystąpić do państwowego egzaminu. Dobrym pomysłem jest także udział w kursie, jeżeli posiadasz minimalną wiedzę z tego zakresu. Pozwoli to szybciej przyswoić oraz zapamiętać najważniejsze zagadnienie. Aktywny udział w kursie znacząco zwiększa twoje szanse na zaliczenie egzaminu w pierwszym terminie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są też kursy online, które są niezwykle komfortowe. W takim kursie można uczestniczyć bez wychodzenia z domu, więc jest to duża oszczędność czasu. Trzeba pamiętać, że SEP uprawnienia są ważne tylko przez pięć lat. Po upływie tego czasu należy je przedłużyć. Egzamin ma formę ustną, więc trzeba się rzetelnie przygotować. Przeprowadzany jest przed Komisją Kwalifikacyjną, która później wydaje państwowe świadectwo kwalifikacji.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Jere Bannett 18 września 2023 - 11:32

Chcę podziękować Ci za to, że dzielisz się swoją wiedzą.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej