Strona główna » BUSINESS » Place zabaw – korzystny wpływ na rozwój dzieci

Place zabaw – korzystny wpływ na rozwój dzieci

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Dzieci uwielbiają spędzać czas na placu zabaw. To właśnie w tym miejscu rozwijają swoje pasje i poznają rówieśników. Wyposażenie placu zabaw najczęściej stanowią: piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka, huśtawka na desce, karuzela, bujak sprężynowy, drabinki. Najbardziej oblegane są huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Place zabaw -p https://spil.pl/category/plac-zabaw/ – to doskonała rozrywka dla dzieci. Sprawdź, w jaki sposób wpływają one na rozwój dziecka.

Zestawy zabawowe

Urządzenia placów zabaw są według prawa budowlanego obiektami budowlanymi, które są postrzegane jako elementy małej architektury. Place zabaw najczęściej znajdują się w sąsiedztwie szkół, mieszkań i osiedli. Oprócz huśtawek, piaskownicy, zjeżdżalni możemy spotkać na nim nieco bardziej rozbudowane urządzenia. Przykładem takiego urządzenia jest zestaw zabawowy. Jak sama nazwa wskazuje, taki zestaw, składa się z kilku poszczególnych elementów zabawowych, które tworzą całość. Takie zastosowanie ma dużo plusów:

– urządzenie zajmuje mniej miejsca, niż miałoby to miejsce w przypadku każdej z tych rzeczy stać osobno,
– również cena takiego zestawu jest niekiedy mniejsza, niż pojedynczych zabawek,
– takie połączenie elementów sprawia, że place zabaw wizualnie wydają się większe i bardziej okazałe,
– rodzice mogą pilnować dzieci w jednym miejscu,
– kilkoro dzieci może korzystać z tego samego urządzenia, co sprawia, że się ze sobą bawią i integrują,
– zestawy takie są lubiane przez dzieci.

Aby taki zestaw zabawowy spełniał swoją funkcję, to musi być wyposażony w podstawowe elementy – podest, wejście na podest i zjeżdżalnia. Jeszcze dużo lepszym rozwiązaniem, zamiast pojedynczego podestu stanowić będzie wieża z dachem, która sama jest atrakcją dla dzieci i sprawia, że taki zestaw prezentuje się okazalej. Im zestaw posiada więcej elementów, tym lepiej. Do wieży oraz zjeżdżalni można dołożyć elementy, które wpłyną korzystnie na koordynację ruchu dzieci. Takimi elementami są różnego rodzaju drabinki i równoważnie w postaci pomostów ruchomych oraz elementów balansujących. Jeżeli zestaw ma być używany przez nieco starsze dzieci można dodać elementy sportowo-sprawnościowe, np. drążki do podciągania, kółka sportowe.

Karuzele na placach zabaw

Podstawowym wyposażeniem placów zabaw są karuzele. Dzięki temu, że obracają się kółko – dzieci je uwielbiają. Place zabaw nie mogłyby istnieć bez karuzeli. Możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:
– karuzele trzmiel – są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Wyposażone są w platformę, siedziska i sporą ilość zabezpieczających poręczy oraz koła obrotowe, które umożliwiają kręcenie się obiektu.
– karuzele stojące – nie posiadają siedzisk; dziecko staje bezpośrednio na platformie i trzyma się poręczy. Takie urządzenia przeznaczone są już dla nieco starszych dzieci.
– karuzele krzyżowe – są wyposażone w 3-4 siedziska, więc są przeznaczone już dla konkretnej liczy osób.
Karuzele są jednym z ulubionych elementów dla dzieci na placu zabaw. Mogą z nich korzystać najmłodsze dzieci, jak i te nieco starsze.

Zalety placu zabaw

Place zabaw korzystnie wpływają na rozwój dzieci. Ich dużą zaletą jest to, że są ogólnodostępne. Także wszystkie dzieci mogą z nich korzystać, bez względu na status społeczny. Znajdują się na świeżym powietrzu, dzięki temu organizm się dotlenia. W czasach, gdy większość dzieci spędza czas przed komputerem i telewizorem, place zabaw zmuszają do wyjścia z domu. Dzięki zlokalizowaniu na zewnątrz i możliwość zabawy w większym gronie place zabaw mają wpływ na integrowanie się dzieci i ich rodziców. Dodatkowo wszystkie urządzenia znajdujące się na placu mają wpływ na ogólny rozwój malucha:

– drabinki wpływają korzystnie na rozwój fizyczny. Dzięki nim dzieci rozwijają mięśnie ramion oraz zmysł równowagi – uczą się koordynacji ruchowej,
– bujaki na sprężynie również przyczyniają się do rozwoju równowagi; taka zabawa bardzo korzystnie wpływa na rozwój mięśni dziecka,
– piaskownice wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywności; bawiące się wspólnie dzieci w piaskownicy są bardziej otwarte i towarzyskie,
– elementy ruchome, np. mosty zwodzone mają duży wpływ na koordynację ruchową oraz uczą balansowania ciałem.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Iza22_familiar49 31 stycznia 2024 - 21:01

Czytając to, zdałem sobie sprawę, jak ważne jest poszerzanie własnych horyzontów.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej