Mamy nadzieję, że Twoja pociecha jest już gotowa na jesienne deszcze i zimowe mrozy, a w jej szafie już czeka na nią jej ulubiony płaszczyk! Czy wiesz, jak zadbać o to, aby posłużył on co najmniej przez kilka sezonów (albo dopóki nie stanie się dla Twojego dziecka za mały)? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji płaszczy dziecięcych — zapraszamy!
Pranie płaszcza zacznij od… lektury metki
Wełniany płaszcz to absolutna podstawa jesienno-zimowej garderoby! Jeżeli Twoja pociecha zdecydowała się w tym sezonie właśnie na niego, to… gratulujemy jej wyczucia stylu! Aby jednak nowo zakupiony płaszcz zachował na długo swój elegancki wygląd, będziesz musiała go czasem wyprać. Jak się za to zabrać?
Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta! Zarówno krój, jak i materiał każdego płaszcza wymagają specjalnej troski, jeżeli chcesz uniknąć zniekształceń czy odbarwień. Najważniejsze będą więc dla nas informacje, które znajdziesz na metce.
Chemicznie czy ręczenie?
Przyjęło się, że płaszcze należy czyścić chemicznie, w profesjonalnej pralni. To z pewnością najbezpieczniejsza metoda — oddanie ubrania w ręce specjalistów na pewno nie skończy się źle, a Ty zaoszczędzisz sobie trudu. Z drugiej strony, jeżeli jesteś gotowa poświęcić ulubionemu płaszczykowi swojej pociechy nieco dłuższą chwilę, możesz spróbować także wyprać go ręcznie! Większość płaszczy, na których metkach widnieje informacja o zalecanym czyszczeniu chemicznym, nadaje się do prania w domowych warunkach — na pewno tyczy się to okryć wełnianych. Jeśli się na to zdecydujesz, przyda Ci się płyn do prania wełny i… sporo cierpliwości — to w końcu materiał, który wymaga delikatnego traktowania oraz czyszczenia w wodzie o niskiej temperaturze.
Nie ma za to mowy o samodzielnym wypraniu płaszcza, jeśli na metce widnieje wskazówka, aby czyścić go wyłącznie na sucho! Płaszcz dla dziewczynki (taki jak dostępne na https://pl.coccodrillo.eu/dziewczynka-5/odziez-14/kurtki-234/plaszcze-309.html) o nieco bardziej złożonym kroju — z podszewkami, łączeniami czy puszystą wyściółką — może pod działaniem wody łatwo ulec zniekształceniu. W takim wypadku naprawdę lepiej odwiedzić profesjonalistów!
Jak prawidłowo wysuszyć płaszcz?
Jeśli zdecydowałaś się na samodzielne wyczyszczenie płaszcza, musisz zapamiętać także kilka zasad dotyczących jego suszenia.
Po pierwsze — rozłóż płaszcz na płasko, najlepiej — na kilku ręcznikach. Powieszenie wilgotnego płaszcza na wieszaku lub, co gorsza, na haczyku może łatwo doprowadzić do deformacji tkaniny i powstania drobnych odkształceń.
Po drugie — zadbaj o to, aby płaszcz suszył się w przewiewnym miejscu; to przyspieszy cały proces.
I wreszcie — nie próbuj sama przyspieszać suszenia. Płaszcze, podobnie chociażby jak sukienki dziewczęce (https://pl.coccodrillo.eu/dziewczynka-5/odziez-14/sukienki-2181.html), wymagają nieco cierpliwości; a wszelkie źródła wysokiej temperatury (suszarki czy grzejniki) mogą sprawić, że wełniane włókna… po prostu się skurczą.
Pamiętaj, aby chronić płaszcz przed deszczem i śniegiem!
Chyba najważniejszą zasadą dotyczącą pielęgnacji i konserwacji ubrań jest to, aby nigdy nie przesadzać z wilgocią! Wiele tkanin jej po prostu nie lubi; i dlatego warto szczególnie o nie zadbać podczas opadów deszczu lub śniegu. Najlepiej już na samym początku jesieni zaopatrzyć się w impregnat do płaszczy, tworzący na powierzchni materiału dodatkową warstwę ochronną. A po powrocie Twojej pociechy ze szkoły lub wspólnej, rodzinnej wyprawy? Pozwól jej płaszczowi wyschnąć w dosyć przewiewnym miejscu.
A co zrobić z płaszczem po sezonie?
Gdy nadejdzie ten wiosenny dzień, w którym wraz ze swoją córką zastąpisz długi płaszcz jeansową kurtką, a w jej garderobie znów zaczną gościć dziewczęce spódniczki – będziesz musiała jakoś z tym płaszczem sobie poradzić. Nasza rada? Najpierw dokładnie go wyczyść, a dopiero potem schowaj w głąb szafy — najlepiej w torbie z oddychającego materiału. Zdecydowanie odradzamy korzystania ze wciąż, niestety, popularnych, plastikowych worków!
1 Komentarz
To jest ten rodzaj artykułu, który inspiruje do dalszego poszukiwania wiedzy.