Strona główna » Niemowlak » Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Dla młodych mam temat laktatora jest najczęściej czymś zupełnie nowym. Nie do końca na początku wiadomo, jak bardzo i czy w ogóle będzie potrzebny. Prawda jest taka, że nawet jeśli wie się dużo na temat laktatorów, nigdy nie można tego do końca przewidzieć. Laktacja kobiety jest sprawą indywidualną.

To oznacza, że czasem jest on bardzo potrzebny, a czasem – w ogóle. Niemniej warto się zabezpieczyć i przynajmniej dowiedzieć się jak najwięcej na temat laktatorów przed porodem, ale niekoniecznie od razu jakiś zakupić.

Po co laktator?

Laktator to urządzenie, które pomaga odciągać pokarm z piersi. Najczęściej jest on potrzebny przez parę pierwszych dób po porodzie. Wtedy następuje nadprodukcja mleka i zajmuje trochę czasu, zanim laktacja się ustabilizuje. Nabrzmiałe mlekiem piersi mogą boleć, a jeśli nie będzie odciągać się pokarmu – może dojść do zablokowania kanałów mlecznych. To nie tylko bolesne, ale również bardzo utrudniające karmienie dziecka. Później przydadzą się, kiedy mama będzie chciała wyjść bez maluszka. Można wtedy na zapas odciągnąć pokarm.

Rodzaje laktatorów

Na rynku są laktatory ręczne oraz laktatory elektryczne. W większości przypadków zwykły laktator ręczny wystarczy, szczególnie jeśli nie będziemy po niego często sięgać. Służy do sporadycznego odciągania niewielkiej ilości pokarmu. Może jednak stanowić świetną alternatywę dla laktatora elektrycznego podczas podróży, ponieważ jest bardziej mobilny. Jest on na pewno tańszy –  ceny zaczynają się od kilku, czy kilkunastu złotych w aptece. Bardziej luksusowe laktatory ręczne można kupić za około 100-150 złotych w zestawach – na przykład z nasadką masującą, smoczkiem i butelką. Kilka ciekawych modeli znajdziecie na https://www.philips.pl/c-m-mo/laktatory-i-produkty-do-pielegnacji.

Laktatory elektryczne są o wiele wygodniejsze, ponieważ nie musimy za bardzo skupiać się na samej czynności odciągania pokarmu. Takiego rodzaju laktatory wykonują wszystko za nas. Sprawdzą się dla kobiet, które z różnych powodów mają problem z odciągnięciem pokarmu. Są też idealnym rozwiązaniem, jeśli zdecydujemy się karmić dziecko butelką z własnym mlekiem.

Wtedy odciągać pokarm należy codziennie i to spore ilości. Laktator ręczny w takim przypadku będzie bardzo uciążliwy. W częstszych scenariuszach być może musimy wyjść na parę godzin i zostawiamy maluszka z tatą czy babcią – wtedy też przyda się laktator do odciągnięcia pokarmu do butelki.

Jaki laktator elektryczny wybrać?

O ile laktatory ręczne nie są zbyt skomplikowaną kategorią i z łatwością można wybrać jakiś dla siebie, o tyle laktatorów elektrycznych jest cała gama rodzajów. Różnią się one szybkością, mocą, sposobem ładowania (bateria lub zasilacz), głośnością działania, łatwością czyszczenia, wygodą, jakością i oczywiście ceną. Możemy zdecydować się na pojedynczy lub podwójny laktator.

Różnica polega na tym, że można odciągnąć jednocześnie pokarm z jednej lub dwóch piersi. Laktator podwójny pozwala przede wszystkim oszczędzić czas. Na rynku są też laktatory elektroniczne, czyli takie, które mają cały “panel sterowania”. Za pomocą przycisków można ustawiać takie urządzenie zgodnie z własnymi preferencjami. Należą one do najdroższej kategorii.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Arnold Mcclaran 16 września 2023 - 02:09

Dzięki Tobie dowiedziałem się wielu nowych rzeczy.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej