Strona główna » Ciąża i poród » Kobietom śni się ciąża – dlaczego tak się dzieje?

Kobietom śni się ciąża – dlaczego tak się dzieje?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Badacze na całym świecie próbują zgłębić tajemnicę ludzkich snów. I chociaż kolejne lata badań i eksperymentów przynoszą coraz więcej odpowiedzi na nurtujące pytania, to jednak niektóre aspekty marzeń sennych wciąż pozostają niezbadane. Jednym z najciekawszych zakresów badań jest tematyka snów – naukowcy chcą poznać nie tylko odpowiedzi na pytania, co się śni, ale także co wpływa na konkretne marzenia senne. I co się okazuje? Otóż dużą rolę odgrywa tu płeć. W przypadku mężczyzn klasyfikacja tematyczna snów jest trudniejsza niż w przypadku kobiet. Dlaczego? Otóż męskie sny są bardziej zróżnicowane. Natomiast u kobiet często powtarzają się sny o rodzinie, dzieciach i ciąży.

Wyniki badań wskazujące na sporą częstotliwość i cykliczność snów o ciąży potwierdzają statystki internetowych serwisów zajmujących się interpretacją marzeń sennych. W tym przypadku podstrony wyjaśniające znaczenie snów o ciąży cieszą się wśród odwiedzających dużą popularnością. Potwierdzają to dane z sennika.us, w którym to właśnie interpretacje snów o ciąży stanowią jeden z najwyższych odsetek odwiedzin. Na podstawie tych danych wyraźnie widać, iż ciąża w senniku odgrywa niebagatelną rolę. A to dowodzi tego, iż kobiety poszukują znaczenia właśnie takich marzeń sennych.

Analizując kobiece sny o ciąży nie da się uniknąć pytań o główne powody takiego stanu rzeczy. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Tak jak w przypadku wszystkich snów, tak i tutaj odpowiedzialnych może być wiele różnorodnych czynników.

Codzienna rzeczywistość

W toku wielu przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, iż ważnym powodem ludzkich marzeń sennych jest codzienna rzeczywistość, od której nie da się uciec nawet we śnie. Kobiece sny o ciąży nie są tu wyjątkiem. Pamiętajmy – sporo kobiet śniących tego rodzaju sny jest matkami lub spodziewa się potomka. Zatem trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, iż spora część ich codziennego życia znajduje swoje odzwierciedlenie także w snach. 

Wspomnienia

Inną przyczyną ludzkich snów – niemniej ważną niż codzienna rzeczywistość – są wszelkiego rodzaju wspomnienia, które są stałym elementem ludzkiego życia. Jeżeli przyjmiemy do wiadomości fakt, iż wspomnienia odgrywają w snach niemałą rolę, to sny o ciąży nabierają innego wymiaru – wszak ważna część kobiecego życia to właśnie ciąża i wychowywanie dzieci.

Emocje

Naukowcy są zgodni – emocje to taki element ludzkiego życia, który w bardzo dużym stopniu wpływa na tematykę marzeń sennych. A sny o ciąży doskonale wpisują się w tą teorię. W kobiecym życiu nie brakuje szerokiego wachlarza emocji związanych z macierzyństwem – strach, obawy, niepewność, wstyd, wątpliwości, marzenia i pragnienia, oczekiwania czy trudności z podjęciem decyzji. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na określoną tematykę snów. 

Kobiece sny o ciąży to ten rodzaj marzeń sennych, który pojawia się u przedstawicielek płci pięknej niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej. Co więcej – jak wskazuje wiele danych – są to sny cykliczne, których cechą charakterystyczną jest pewna regularność. Nie dziwi zatem fakt, iż ciąża w sennikach zajmuje tak ważne miejsce, a jej interpretacja cieszy się sporą popularnością. 

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Chang Beckstrom 16 września 2023 - 02:17

Niepokojąco mało osób o tym wie, a przecież to jest bardzo ważne. Nie uważacie?

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej