Strona główna » Niemowlak » Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Kiedy dziecko przesypia całą noc? Co jest przyczyną problemów ze snem u małego dziecka? Poznaj odpowiedzi czytając ten artykuł.

Kiedy dzieci zaczynają przesypiać noc? To pytanie spędza sen z powiek (dosłownie!) rodzicom niemowląt. Sen niemowlaka to nieustanny temat rozmów młodych mam. Noworodek przesypia prawie całą dobę, potem niemowlę często się budzi, najczęściej na karmienie. Sen jest ważny. Nie tylko dla ciebie (sama przecież marzysz, by w końcu przespać całą noc), ale przede wszystkim dla dziecka. Dlaczego? Bo sen jest potrzebny niemowlęciu do prawidłowego rozwoju. Dzięki niemu dziecko odpoczywa od nadmiaru wrażeń w ciągu dnia, a jego mózg dojrzewa. A nawyki związane ze snem zdobyte podczas pierwszych miesięcy życia dziecka mają duże znaczenie w jego dalszym rozwoju.

Ile śpi noworodek, a ile starsze niemowlę?

Najmniej kłopotów sprawiają noworodki, które przesypiają większość doby, budząc się najczęściej tylko na karmienie. Potem okresy snu i czuwania stają się wyraźniejsze, a półroczne niemowlę jest już zwykle przyzwyczajone do 24-godzinnego cyklu dnia i nocy.

W drugim półroczu życia, kiedy dzieci śpią w ciągu dnia już tylko 2-3 razy, a pod koniec 1. roku życia tylko raz dziennie. Trzylatki natomiast rzadko już sypiają w ciągu dnia, choć takie drzemki bywają również normą i u starszych dzieci. Tak jest najczęściej. Ale to wcale nie znaczy, że akurat twoje dziecko jest modelowym niemowlakiem. Jeśli czytasz ten tekst, pewnie wcale tak nie jest… Choć z pewnością właśnie na moment, kiedy prześpisz całą noc, budząc się dopiero rano, czekasz najbardziej. I z pewnością w końcu tak będzie.

Najczęstsze problemy ze snem

Problemów z dziecięcym spaniem jest tyle, ile maluchów. Ale niektóre powtarzają się częściej. Który z nich dotyczy ciebie i twojego dziecka?

Dziecko nie może zasnąć wieczorem

Zmęczone i najedzone dziecko zwykle szybko zasypia. Malec harcujący w najlepsze, gdy śpiewasz mu kołysanki, być może sypia zbyt długo w dzień. Lub odwrotnie – jest zbyt zmęczony, by zasnąć. Komfortowy i spokojny sen to dla maluszka jeden z najważniejszych czynników. Dowiedz się czym kierować się przy wyborze pościeli dla noworodka!
Co robić: Skróć lub wydłuż dzienną drzemkę malca. Niektóre dzieci, np. dwulatki, mogą z niej zrezygnować.

Dziecko nie zasypia podczas głaskania

W każdym wieku dziecko ma inne wymagania. Roczne dzieci potrzebują innych rytuałów niż niemowlaki.
Co robić: Od czasu do czasu wprowadzaj nowe elementy, np. wieczorne czytanie książeczek, śpiewanie kołysanki lub nową przytulankę. Niekiedy dobrze robi zmiana osoby, która usypia. Zachęć męża, by cię zastąpił.

Dziecko budzi się w nocy nawet co 2 godziny

To normalne u najmłodszych niemowlaków, którym jeszcze nie ustalił się stały rytm doby z podziałem na czas aktywności i czas spania. Starsze, ponadroczne dziecko może budzić się, odreagowując napięcia całego dnia. Bywa, że staje się to nawykiem, zwłaszcza jeśli je rozbudzasz, karmiąc lub podając picie.
Co robić: Gdy dziecko obudzi się w nocy, pogłaszcz go i zachęć do snu, daj mu przytulankę. Mimo swojego zmęczenia bądź konsekwentna, bo efekty wcale nie muszą przyjść szybko.

Starsze niemowlę źle przesypia całą noc

Im starsze dziecko, tym ważniejsze, by czas czuwania spędzało jak najbardziej aktywnie. Zabawy i ruch sprawiają, że wieczorem maluch jest zmęczony i fizycznie, i psychicznie. Dobrze, czyli wystarczająco intensywnie jak na jego wiek spędzony dzień sprawi, że noc będzie dla niego czasem odpoczynku.
Co robić: Zadbaj o to, aby dziecko miało możliwość ruchu w ciągu dnia: obracania się na boczki bądź raczkowania. Powinno też mieć w ciągu dnia wiele wrażeń, np. podczas spacerów i zabawy.

Dziecko budzi najmniejszy szmer

Niemowlęta potrafią przyzwyczaić się zarówno do ciszy w domu, gdy chodzi się wokół nich na placach, jak i do hałasu, który powodują zwyczajne domowe odgłosy: rozmowy czy włączony telewizor. Jeśli w ciągu dnia dziecko śpi w całkowitej ciszy, trudno mu jest potem zasnąć w innych warunkach.
Co robić: Gdy dziecko śpi, nie chroń go przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Z czasem do nich przywyknie.

Dziecko zasypia tylko w łóżku rodziców

Małe dziecko uwielbia stale być z rodzicami, więc chętnie zasypia w ich łóżku. Czuje się w nim pewnie i bezpiecznie. Przyzwyczaja się do tego od razu, ale odzwyczaja znacznie dłużej.
Co robić: Albo zaczniesz usypiać dziecko w jego łóżeczku, wprowadzając różne rytuały, albo poczekasz, aż samo zmieni nawyki, bo w końcu na pewno z tego wyrośnie. Najważniejsze, byś była pewna swojej decyzji i w niej wytrwała.

Dziecko zasypia tylko w wózku

Niemowlę szybko zasypia kołysane w wózku. Niestety, najczęściej trudno bez rozbudzenia przenieść je do łóżeczka. Gdy spostrzega zmianę, jest niezadowolone i zaczyna płakać.
Co robić: Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa, ale cierpliwość daje efekty, zwłaszcza gdy wprowadzisz nowe rytuały (kołysanki, czytanie).

Dziecko w nocy przychodzi do łóżka mamy i taty

Spragnione ciepła i bliskości rodziców dziecko, zwłaszcza to, które na co dzień zostaje z nianią lub opiekunką, z łatwością znajduje do was drogę nocą. Jeśli raz czy dwa przyzwolisz na nocne wędrówki, maluch nabierze zwyczaju przychodzenia do waszego łóżka.

Co robić: Jeśli nie chcesz spać z dzieckiem (wśród rodziców jest wielu zwolenników spania w jednym łóżku z dzieckiem), konsekwentnie odprowadzaj dziecko do jego łóżeczka i pozostawaj przy nim, dopóki nie zaśnie. Z kilkulatkiem porozmawiaj (może czegoś się boi?) i razem poszukajcie dobrego rozwiązania.

Dziecko budzi się nocą, śpiąc w wózku

W wózku może być za ciasno już trzy-, czteromiesięcznemu dziecku, przez co budzi się, zmieniając pozycję. Przede wszystkim jest to jednak niebezpieczne.
Co robić: Najlepiej, dla spokojnego snu i bezpieczeństwa, by dziecko od początku spało w łóżeczku. Jeśli tak nie jest, jak najszybciej przenieś malca do niego. Jeśli dziecko umie już samo się podnosić, pozbądź się głębokiego wózka, zamieniając go na spacerówkę (ale rozkładaną na płasko, gdyby zasnęło na spacerze). Postaw jego łóżeczko blisko własnego i podaruj mu nową przytulankę.

Zasypianie zajmuje dziecku 2 godziny

Niektóre dzieci przedłużają w nieskończoność moment zaśnięcia, dokazując, prosząc o picie lub jedzenie. Chcą odsunąć moment rozstania z rodzicem.
Co robić: Ustal jasne zasady, np. po kąpieli czytaj dziecku 15 minut, potem je utul, ucałuj i wyjdź. Na początku dziecko zaprotestuje i będzie cię wołało. Podejdź do jego łóżeczka i powiedz, że czas spać, pogłaszcz go i znów wyjdź. Zawsze wracaj, jeśli dziecko płacze. Sytuacja może się powtórzyć kilka razy, ale malec na pewno w końcu zaśnie.

Dziecko usypia tylko na rękach

Dziecko przyzwyczajony do kołysania na rękach mamy, jej bliskości i zapachu, niemal natychmiast budzi się po odłożeniu do łóżeczka. Trudno się dziwić, skoro nagle zostaje pozbawiony takich przyjemności.
Co robić: Spróbuj odkładać dziecko do łóżeczka przed zaśnięciem. Uspokajaj go, odchodząc najpierw na minutę, potem na kilka minut, wreszcie na kilkanaście. Powoli przyzwyczai się do dłuższych okresów twojej nieobecności.

Dziecko wstaje o świcie

Dziecko jest ciekawe każdego nowego dnia, chętne do odkrywania kolejnych tajemnic świata. Gdy budzi się wyspane, od razu jest aktywne.
Co robić: Aby opóźnić pobudki, zasłoń szczelniej zasłony, by wpadało przez nie mniej światła. Możesz też zostawić mu w łóżeczku bezpieczne zabawki (ale nie za dużo) – zajmie się nimi tuż po obudzeniu i nie będzie cię od razu wołało. Nie przybiegaj na pierwsze wezwanie, gdy tylko usłyszysz, że już nie śpi. Daj dziecku czas na samodzielną zabawę.

Dziecko wygłupia się tuż przed zaśnięciem

Dzieci podekscytowane zdobywaniem nowych umiejętności starają się nimi chwalić także przed snem.
Co robić: Nie okazuj zainteresowania popisami maluszka, lecz spokojnie, choć stanowczo ułóż go do snu. Nie daj się wciągnąć do zabawy z dzieckiem leżącym w łóżeczku, przypomnij mu o spaniu, zgaś światło i wycisz dziecko kołysanką.

Podczas zasypiania dziecko trzyma palec lub włosy mamy

Takie zachowanie daje dziecku namiastkę fizycznej bliskości. Z czasem dziecko nie potrafi już bez tego zasnąć.
Co robić: Zamiast palca podsuń mu pluszaka lub otul go miękkim kocykiem. Jeśli w usypianiu zastąpi cię mąż i wprowadzi nowe rytuały, dziecko zapomni o swoich nawykach.

Dziecko zasypia tylko blisko rodzica

To naturalne, że gdy zabraknie cię obok, dziecko czuje się nieswojo i płacze. Podobnie jest, gdy malec zasypia w waszym łóżku, a potem budząc się, odkrywa, że jest sam.
Co robić: Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do spania samemu w swoim łóżeczku. Najpierw zamiast leżeć obok niego, usiądź niedaleko łóżeczka, kolejnego dnia – dalej na krześle. I każdego dnia powoli zwiększaj dystans.

Uwaga, dzieci za mało śpią!

Badania naukowców z USA wykazały, że amerykańskie dzieci śpią zbyt mało – mniej niż średnia, jaką wyliczyli dla nich eksperci.

  • Dzieci między 3. a 11. miesiącem życia zamiast 14–15 godzin śpią 12,7.
  • Dzieci między 1. a 3. rokiem życia zamiast 12–14 godzin śpią 11,7.
  • Dzieci między 3. a 5. rokiem życia zamiast 11–13 godzin śpią 10,4.

Między snem a czuwaniem

Niedojrzały układ nerwowy noworodka powoduje, że jego sen nie jest głęboki. Mózg pracuje wtedy jednakowo zarówno w fazie snu, jak i czuwania. Dzięki temu maluszek często budzi się na karmienie.
Noworodki śpią dość często – między jedną a drugą drzemką upływa niewiele czasu.
Od 2. miesiąca życia okresy czuwania i snu stają się wyraźniejsze, a sen głębszy.
Między 3. a 4. miesiącem dzieci zwykle przyzwyczajają się już do 24-godzinnego cyklu dnia i nocy

Do 6.–7. miesiąca większość dzieci zaczyna spać w nocy i potrzebuje tylko 2 czy 3 krótkich drzemek w czasie dnia.
Między 9. a 12. miesiącem wystarcza im już tylko jedna drzemka. Roczne dzieci zwykle przesypiają noc.
W 2. i 3. roku większość dzieci śpi przez więcej niż połowę doby, a sporo sypia jeszcze w ciągu dnia.

Dzieci powyżej 3. roku życia aż do okresu dojrzewania potrzebują coraz mniej snu. Już trzylatki rzadko sypiają w ciągu dnia, choć nie jest to wcale regułą.

Dowiedz się więcej jak wybrać łóżko dziecięce?

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Grzybcio 29 stycznia 2024 - 21:32

Zwracam Waszą uwagę na ten ważny, przynajmniej moim zdaniem, temat

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej