Strona główna » BUSINESS » Jaka nawierzchnia bezpieczna jest najlepsza pod plac zabaw?

Jaka nawierzchnia bezpieczna jest najlepsza pod plac zabaw?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaka bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw jest najlepsza. Wszystko zależy od specyfiki danej przestrzeni, naszych preferencji, parametrów narzucanych przez przepisy prawa i jeszcze innych czynników. Poniżej można znaleźć mini-poradnik podsumowujący najważniejsze informacje dotyczące reguł rządzących doborem odpowiednich nawierzchni bezpiecznych na place zabaw. Opisano również ich najczęściej wybierane rodzaje.

Czym są nawierzchnie bezpieczne?

Bezpieczne nawierzchnie mają za zadanie amortyzować upadki dzieci, aby ochronić je przed niebezpiecznymi urazami, zwłaszcza w obrębie głowy. Do określania poziomu amortyzacji, jaki zapewnia dany rodzaj nawierzchni bezpiecznej, służy tzw. kryterium urazu głowy HIC (Head Injury Criterion).

Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw – rodzaje

Nawierzchnie bezpieczne na placach zabaw występują pod wieloma postaciami, zwykle są to różne warianty podłoży gumowych. Do najchętniej wybieranych należą maty przerostowe, płytki gumowe oraz nawierzchnie wylewane.

Nawierzchnia z mat przerostowych

Mata przerostowa to bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw w postaci gumowej siatki, przez którą swobodnie może przerastać znajdująca się pod spodem darń (stąd właśnie nazwa). Wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami antypoślizgowymi i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu jest bardzo przyjazna dla użytkowników, którzy lubią być w ciągłym ruchu.

Ta nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw jest jednak ceniona przede wszystkim ze względu na bardzo naturalny wygląd. Da się ją tak wkomponować w naturalne podłoże, że stanie się praktycznie niewidoczna, ale nadal będzie spełniała swoje funkcje.

Nawierzchnia z płytek gumowych

Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetyce nawierzchni bezpiecznych, place zabaw, na których ułożono płytki gumowe, należą do najpiękniejszych. Za ich pomocą można wykreować naprawdę fantastyczną i oryginalną przestrzeń rekreacyjną. Kolorów i wzorów, w jakich występuje ten rodzaj bezpiecznej nawierzchni, są setki. Jeśli chodzi o formy, oprócz standardowych kwadratów i prostokątów, często spotykane są płytki w kształcie puzzli.

Płytki gumowe to bardzo łatwa w montażu nawierzchnia bezpieczna. Nietrudno ją też utrzymać w czystości, a zapewnia naprawdę wysoki poziom amortyzacji. Nic dziwnego, że jest tak popularnym wyborem na place zabaw i inne miejsca rekreacji, takie jak boiska, siłownie zewnętrzne czy prywatne tarasy.

Nawierzchnia wylewana

Bezpieczne nawierzchnie wylewane z granulatu gumowego to idealny wybór dla kreatywnych. Za pomocą płynnego tworzywa da się stworzyć praktycznie każdy wzór. To właśnie w ten sposób powstają bajeczne podłoża, po których biegają jednorożce albo latają kosmiczne spodki. Ten rodzaj nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw sam w sobie może być atrakcją – z granulatu da się namalować całe plansze do gier i inne strefy zabawy.

Podobnie jak płytki gumowe, wylewana nawierzchnia bezpieczna na placu zabaw doskonale amortyzuje upadki i zapobiega poślizgom. Nie absorbuje też wilgoci i cechuje się wysokim stopniem tłumienia dźwięków.

Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw – wymagania i atesty

Przepisy wskazują, że nawierzchnia bezpieczna pod plac zabaw jest wymagana wtedy, kiedy mają się na nim znaleźć urządzenia zabawowe o wysokości przekraczającej 100 cm. Jeśli chodzi o wymogi bezpieczeństwa, jakie musi spełniać bezpieczna nawierzchnia placu zabaw, to są one dość wyśrubowane. Określa je norma PN-EN 1177 dotycząca amortyzacji podłoża bezpośrednio pod urządzeniami zabawowymi i w odpowiedniej odległości od nich.

Czym kierować się przy wyborze nawierzchni bezpiecznej?

Na pewno należy zwrócić uwagę na wysokość swobodnego upadku, określoną w specyfikacji technicznej każdego z urządzeń na plac zabaw. Grubość bezpiecznej nawierzchni jest bowiem uzależniona od tej wartości i wzrasta wraz z nią. Wybierając nawierzchnię bezpieczną na plac zabaw, trzeba zwrócić uwagę, czy posiada ona atest potwierdzający jej zgodność z normą PN-EN 1177.

Równie ważnym aspektem jest estetyka i funkcjonalność nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw. Warto wybrać taką, która jest łatwa do utrzymania w czystości, czyli najlepiej jakiś wariant podłoża wykonanego z gumy. Zawsze też należy dobierać nawierzchnie bezpieczne tak, aby tworzyły spójną całość kolorystyczną z urządzeniami zabawowymi i pasowały do ogólnej stylistyki danego miejsca. Nawierzchnia bezpieczna placu zabaw nie może też być toksyczna ani nie powinna wydzielać pyłów, aby nie stwarzać żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci.

nawierzchnia pod plac zabaw

Podsumowanie

Trudno nie docenić roli, jaką odgrywa nawierzchnia bezpieczna – plac zabaw bez niej to nie będzie bezpieczny plac zabaw! A przecież dobra rozrywka nie może stwarzać dla dzieci żadnego zagrożenia. Co więcej, każda przestrzeń rekreacyjna w przestrzeni publicznej musi odpowiadać surowym wymogom dotyczącym bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie ich jest łamaniem przepisów prawa, dlatego przy doborze bezpiecznej nawierzchni na plac zabaw warto skonsultować się ze specjalistami pracującymi dla godnych zaufania producentów.

Materiał powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem Active Line – firmy dostarczającej najlepsze place zabaw. Jeśli szukasz bezpiecznych nawierzchni na plac zabaw, wejdź na adres https://activeline.eu/k/nawierzchnie-bezpieczne/ .

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Steven Eastes 15 września 2023 - 22:58

To jest naprawdę inspirujące.

Odpowiedz
Ivan Goss 18 września 2023 - 08:48

Ten tekst powinien przeczytać każdy, najlepiej jeszcze dobrze zapamiętać

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej