Strona główna » INNE » Jak zmniejszyć hałas w mieszkaniu?

Jak zmniejszyć hałas w mieszkaniu?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Hałas może nam uprzykrzyć życie. Sprawia, że czujemy się rozdrażnieni, nie potrafimy się skupić na danej czynności. Dla osób, które doceniają ciszę i chcą się czuć komfortowo we własnym mieszkaniu, dobrym rozwiązaniem okaże się wyciszenie mieszkania. Nie będziemy już narażeni na kłótnie sąsiadów, krzyki dzieci, szczekania psa. Możemy wybrać co będzie dla nas lepsze – ścianki akustyczne, maty akustyczne, cichy sufit, ciche okna i drzwi.

Ciche ściany

Według przepisów normy hałasu w dzień nie powinny przekraczać w ciągu dnia 40 decybeli, a w nocy – 30. W blokach i domach wielorodzinny jest to trudne, a wręcz niemożliwe. Najpierw powinniśmy zadbać o komfort akustyczny pomieszczeń, w których spędzamy wolny czas. By odizolować się od hałasów sąsiadów, możemy wykonać ruszt – obłożyć ściany wełną mineralną i osłonić materiał izolacyjny płytami gipsowo – kartonowymi. Materiał izolacyjny musi posiadać odpowiednią grubość – im jest grubszy, tym wyciszenie jest większe. Ta metoda jest prosta w wykonaniu jednak niekiedy nie jest wystarczająca.

Ścianki akustyczne

Ekrany akustyczne są coraz bardziej popularne. Mogą mieć grubość jedynie 5 centymetrów, a i tak potrafią tłumić dźwięki. Ścianki akustyczne będą dobrym rozwiązaniem nawet na małej przestrzeni. Oprócz grubości materiału izolacyjnego ważną kwestią jest również poprawny montaż. Do prawidłowego skontrowania rusztu służą metalowe profile. Profili nie ustawiamy zaraz przy ścianie, a odsuwamy od niej na kilka centymetrów. Jeżeli chcemy, by konstrukcja zajęła jeszcze mniej miejsca to potrzebne jest zastosowanie folii akustycznej. Może być wykonany z płyty gipsowo-kartonowej albo ołowianej i wypełniony wełną mineralną. Ścianki akustyczne idealnie sprawdzą się też w biurze. Ścianki ze szkła tłumią dźwięk do 52 decybeli. Osoby pracujące na różnych projektach i wykonujące inne zadania nie będą się rozpraszać dźwiękiem telefonu sąsiada, czy rozmową.

Maty akustyczne

Obecnie możemy kupić maty akustyczne, które spełniają także funkcję okładziny ściennej. Materiał nie tylko tłumi hałas, ale stanowi również niezwykle eleganckie wykończenie wnętrza. Ich jedynym minusem jest cena. 1 metr kwadratowy może kosztować ok. 200 złotych. Dlatego częściej sięga się po maty z korka technicznego. Takie maty przykleja się na ścianę, a następnie powierzchnię ściany możemy pomalować na wybrany przez nas kolor. Maty akustyczne nadal możemy kłaść na podłogę – pod parkiety, panele, wykładziny czy płytki ceramiczne. Jest to bardzo prosta i skuteczna forma niwelowania hałasu.

Sufit podwieszany

Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie powierzchni mieszkania. Nie nadaje się także do mieszkań o niskim stropie. Najlepiej sprawdzi się w wysokich pokojach. Sufit tego rodzaju pozwala na dodatkowe wyciszenie pokoju: można zainstalować między jego ścianą a podłogą matę wchłaniającą dźwięki. Najpopularniejsze są wykonane z płyty gipsowo-kartonowej. Mimo kilku minusów taki sufit posiada sporo plusów:

  • optycznie zmieni się pomieszczenie,
  • możemy ukryć mankamenty sufitu,
  • jest to dobra izolacja akustyczna,
  • skuteczna izolacja cieplna.

Ciche okna i drzwi

Decydując na mieszanie w środku miasta, jesteśmy narażeni na wiele hałasu z zewnątrz. Jeżeli mieszkamy w takim bloku, to pierwsze co powinniśmy zrobić to wymiana okien. Ważne jest, by okna zostały prawidłowo zamontowane oraz by posiadały podwyższone parametry izolacyjności akustycznej. Należy także zwrócić uwagę na ich Rw, czyli wskaźnik tłumienia hałasu. Im wyższa jego wartość, tym bardziej stłumione będą hałasy z zewnątrz. Najlepiej wybrać okna z Rw 40. Połączenie okna z ościeżem powinno być szczelne. Równie ważny jest wybór drzwi. Aby nie słyszeć odgłosów z klatki schodowej, warto postawić na solidne drzwi. Wygłuszenie drzwi zyskuje się poprzez ich wypełnienie. Mogą być wypełnione kartonem, wiórowymi płytami otworowymi, płytami ułożonymi warstwowo lub blachą aluminiową. Drzwi powinny mięć współczynnik Rw w granicach 35 decybeli. Drzwi, by spełniały swoją funkcję dźwiękoszczelną, muszą być poprawnie zamontowane. Warto także zainwestować w ocieplenie domu od wewnątrz, ponieważ w dość znacznym stopniu wygłuszy dom bądź mieszkanie.

Powyższe rozwiązania, które można zastosować w pojedynczym pomieszczeniu, prowadzą do stworzenia idealnego pokoju audiofila.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

August Draghi 15 września 2023 - 22:51

Może już się z tym spotkaliście, ale ten tekst pokazuje temat z fajnej perspektywy

Odpowiedz
Ayana Fairey 18 września 2023 - 08:42

Uważam, że temat jest wart uwagi. Zapraszam do klikania w link

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej