Strona główna » INNE » Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Narodziny dziecka to duże przeżycie dla rodziców. Każdy rodzic chce, by dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Duży wpływ na jego rozwój ma nauka i zabawa. A właśnie to powinien zapewnić prawidłowo urządzony pokój dla dziecka. Zatem jak urządzić pokój dla dziecka, by czuło się w nim komfortowo?

Kolor ścian w pokoju dziecięcym

Kolor ścian możemy pomalować na taki kolor, jaki lubi nasze dziecko. Tak naprawdę panuje tu dowolność. Możemy postawić także na tapetę z postaciami z kreskówki, czy zwierzętami. Należy jednak pamiętać, by kolory nie były zbyt jaskrawe i nasycone. Poleca się za to pastele. Decydując się na dany kolor należy także zwrócić uwagę, w jaki sposób on oddziałuje na psychikę, np. żółty i pomarańczowy pobudza do działania i nastraja pozytywną energią, ale za to czerwony może działać drażniąco. Zaleca się, by pokój dziecka był pomalowany na jasno, np. biel, błękit – te kolory działają uspokajająco. Kolor biały możemy również łatwo zestawić z innymi. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę jaką, farbą będzie malowany pokój dziecka. Farba nie może być toksyczna, ani zbyt intensywnie pachnieć. Najlepiej sprawdzi się ekologiczna, o neutralnym zapachu. Mamy do wyboru coraz więcej farb, po których dziecko może rysować lub które świecą w ciemności.

Czy płytki drewnopodobne sprawdzą się w pokoju dziecięcym?

Równie ważna jak kolor ścian jest podłoga. Najbezpieczniejsza będzie wykonana z materiałów naturalnych lub wykładziny z surowców naturalnych. Dobrze sprawdzą się także płytki drewnopodobne. Natomiast odradza się wszelkich dywanów z długim włosiem, które mogą wywoływać alergie. Podłoga nie może być śliska. Dobrze jest dać pod dywan maty antypoślizgowe, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Płytki drewnopodobne mogą być dopasowane do koloru ścian i mebli.

Powierzchnia pokoju

Nadal panuje przekonanie, że pokój dla dziecka powinien być mały. Zatem jak urządzić pokój dla dziecka i jakie powinien mieć wymiary? Dziecko powinno mieć dużą przestrzeń dla siebie, tak by połączyć w nim możliwość snu, relaksu i nauki. Minimalna powierzchnia pokoju dziecięcego powinna wynosić 11 metrów kwadratowych. Taki pokój powinien być urozmaicony, tak by dziecko miało w nim swoje schowki. Jeżeli pokój jest wysoki to warto pomyśleć nad antresolą – dziecko może tam mieć swój kącik zabaw.

Meble w pokoju dziecięcym

Tutaj powinniśmy się kierować głównie potrzebami dziecka. Ważne jest, by mebli nie było za dużo. Dziecko w swoim pokoju musi znaleźć miejsce na zabawę, a zbyt wiele mebli może to ograniczać. Warto postawić na minimalizm. Zamiast chować zabawki do szuflad, czy półek to możemy kupić duże organizatory na poszczególne przedmioty, np. klocki, lalki, żołnierzyki. Natomiast w pokoju musi się znaleźć regał na książki, szafa na ubrania, biurko z regulowanym krzesłem i oczywiście łóżko. Czytaj też o tym jak zorganizować dziecięcą szafę. Pamiętajmy także o tym, że dziecko bardzo szybko rośnie i to co dziś mu się podoba to za rok będzie chciał już coś innego. Dlatego najlepiej postawić na uniwersalne meble, które nie wyjdą z mody i będą pasować do rożnych aranżacji i dodatków. Każdy mebel powinien stać stabilnie i być przymocowany do ściany. Już od najmłodszych lat należy zachęcać dziecko, by nam pomagało wybierać dodatki do pokoju. Dziecko musi czuć, że pokój należy do niego i że może decydować co w nim chce mieć.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Często chcemy, by pokój dziecka pasował do aranżacji całego mieszkania. Jeżeli w całym domu nie ma firanek to chcemy, by pokój dziecka od tego nie odbiegał. A jest to częsty błąd. Pokój ma być przede wszystkim dla dziecka – ono tam będzie się bawić i uczyć. Dzięki ładnym zasłonom, poduszkom, czy narzucie na łóżko możemy stworzyć ciekawą aranżację. Całość jednak powinna być spójna. Nie należy też przesadzać z dodatkami, gdyż często “zbierają” one tylko kurz. A im więcej dodatków, tym częściej trzeba sprzątać.

Jak urządzić pokój dla dziecka, by pasował do jego charakteru?

Pokój dziecka powinien być dostosowany do jego charakteru i potrzeb. Nie istnieją uniwersalne umeblowania, które spodobają się każdemu dziecku. Jeżeli nasze dziecko jest “żywe”, wszędzie go pełno, to możemy postawić na jasne kolory i meble z naturalnego drewna. Należy unikać dodatków w jaskrawych kolorach, które mogą dziecko dodatkowo niepokoić. Natomiast jeśli dziecko jest zamknięte w sobie i nieśmiałe, to wtedy możemy postawić na wyraziste kolory, które dodadzą mu pozytywnej energii. Warto również uwzględnić jego zainteresowania. Jeżeli interesuje się piłką nożną to w pokoju powinny się pojawić właśnie elementy o takiej tematyce, np. plakat ulubionej drużyny piłkarskiej. Potrzeby dziecka zmieniają się także wraz z jego wiekiem. Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje dużo przestrzeni do zabawy, biegania. Natomiast dziecko w wieku szkolnym będzie już potrzebować spokoju do nauki.

Rodzice często zastanawiają się, jak urządzić pokój dla dziecka. Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest prostym zadaniem. Musimy zacząć od wyboru jego powierzchni, koloru ścian, rodzaju podłoża – dywany, płytki drewnopodobne, kończąc na meblach i dodatkach. Dziecko w swoim pokoju musi się czuć bezpiecznie i komfortowo. Powinno posiadać wyznaczone miejsca zarówno na naukę, jak i zabawę oraz odpoczynek. Należy pamiętać, by pokój był funkcjonalny i bezpieczny. Warto również zainwestować w inteligentne biurko, które ułatwi wiele zadań.

Po urządzeniu dziecku pokoju można podarować w prezencie grę Pro Evolution Soccer 2017.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Jerry Gisin 16 września 2023 - 02:18

Jesteś naprawdę utalentowanym pisarzem.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej