Strona główna » INNE » Jak oświetlić garderobę, która została wydzielona z części sypialni?

Jak oświetlić garderobę, która została wydzielona z części sypialni?

przez Teosto@0115
0 Komentarz

Garderoba zlokalizowana tuż przy sypialni to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nierzadko jest to zupełnie oddzielne pomieszczenie, które znajduje się tuż obok, bywa również tak, że sypialnia zostaje zaaranżowana i zorganizowana w taki sposób, aby część jej powierzchni zyskała na funkcji garderoby.

W obu przypadkach niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, które sprawi, że odnajdywanie ubrań i kompletowanie stylizacji na dany dzień nie będzie sprawiać problemów. Jakie lampy sprawdzą się w tym miejscu? O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie do garderoby?

Garderoba jako odrębne pomieszczenie

Garderoba, która przynależy do sypialni, ale jest odrębnym pomieszczeniem, stwarza duże pole do popisu jej właścicielom. Można tu zorganizować liczne półki, wieszaki, kosze i pojemniki, w których ubrania, obuwie oraz dodatki znajdą swoje miejsce. Jeśli pozwala na to przestrzeń, sprawdzi się tu również duże lustro, a nawet specjalnie stworzony kącik wraz z pufem lub wypoczynkową sofą.

Jakie zatem lampy będą odpowiednie? Niezbędne jest oświetlenie sufitowe. Do tego zadania można wybrać klasyczne lampy wiszące, o ile garderoba jest wysoka i przestronna, a zwisająca z sufitu lampa nie przeszkadza w poruszaniu się domowników. W niewielkim pomieszczeniu lepiej postawić na plafony, które przylegają do sufitu. Sprawdzi się także nowoczesne oświetlenie szynowe, np. z oferty https://lightplus.pl/.

Do tego należy dobrać oświetlenie zadaniowe, czyli mniejsze, ale precyzyjniej oświetlające punkty świetlne. Ich światło musi docierać do wnęk i szczelin, głębokich czy dość nisko bądź wysoko zainstalowanych półek i szuflad. Najlepszym rozwiązaniem są punktowe źródła światła, np. oczka wpustowe.

Garderoba

Garderoba będąca częścią sypialni

W garderobie będącej częścią sypialni należy uwzględnić fakt, że całość stanowi razem jedno pomieszczenie. Zazwyczaj zatem garderobę stanowi zabudowana szafa, wewnątrz której znajdują się nie tylko półki i część z drążkiem, ale i szuflady czy kosze, które przeznaczone są na dodatki, drobiazgi, a nawet bieliznę pościelową.

Taką garderobę oświetlać będzie lampa, która została zainstalowana z myślą o równomiernym rozświetleniu sypialni. Zazwyczaj wystarczy jedna, jeśli sypialnia jest nieduża. W przypadku tej przestronnej, dobrze jest dołożyć drugą lampę, która znajdzie się bliżej zabudowanej szafy.

Ciekawym rozwiązaniem są oczka wpustowe zainstalowane w suficie podwieszanym, na wszystkich jego krawędziach. Z jednej strony pozwalają one na doświetlenie wydzielonej strefy garderobianej, z drugiej zaś są w stanie stworzyć przytulny klimat sypialni. Wystarczy pozostawić je włączone bez żadnych dodatkowych punktów świetlnych, aby uzyskać przyjemną dla oka poświatę. O tym, jak zorganizować tego typu garderobę w sypialni, można poczytać na stronie https://ihome24.pl/.

O czym warto pamiętać?

Oświetlenie w sypialni i garderobie to nie wszystko. Aby doświetlić wnętrza zabudowanych szaf, półek, wnęk czy koszy, dobrze jest postawić np. na podświetlane drążki w części wiszącej czy też samoprzylepne lampki montowane wewnątrz szaf. Można również wybrać oświetlenie LED-owe w formie taśm, które nadają się do zamontowania we wnętrzach półek.

Jeszcze jeden bardzo ważny aspekt dotyczy parametrów światła. W zbyt ciepłej barwie nie dostrzeżemy detali, a w zbyt zimnej szczegóły czy kolory będą wyglądały na przekłamane. Z tego względu w garderobie dobrze jest postawić na dopasowaną barwę neutralną, w przedziale 4000-5000 Kelwinów. Równie ważny jest współczynnik oddawania barw – Ra. Im jest on wyższy, tym lepiej, ponieważ oznacza to jak najbardziej rzeczywiste odwzorowanie kolorów.

Jeśli zadbamy o każdy z tych elementów, uda nam się odpowiednio oświetlić garderobę w sypialni i stworzyć z niej funkcjonalne miejsce.

Zobacz też inne posty

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej