Strona główna » Zabawy dla dzieci » Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Jedną z najczęstszych rodzinnych aktywności zabaw z dziećmi, są gry planszowe. Wiele z nich posiada wiele walorów rozrywkowych, ale również edukacyjnych, np. memory dla dzieci. Co więcej, gry planszowe to również świetna zabawa dla rodziców. Warto również zwrócić uwagę, że wieczór gier planszowych, to także doskonała alternatywa dla telewizji czy komputera. Przedstawiamy dzisiaj, dlaczego warto grać w gry planszowe wspólnie i rodzinnie oraz jakie niesie to ze sobą walory.

Współzawodnictwo

Konkurowanie ze sobą nie zawsze musi mieć negatywny wydźwięk w związku z zabawą. Zdrowe współzawodnictwo jest bardzo rozwojowe dla dzieci. Uczą się zasad wspólnej zabawy, a także tego, jak przegrywać i wygrywać. Planszówki dają im możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowe współzawodnictwo i jakim regułom powinno podlegać. Podczas wspólnej gry rodzice mogą zwracać uwagę na to, że oszukiwanie nie popłaca.

Ćwiczenie pamięci i przewidywania

Gry planszowe posiadają szereg korzyści rozwojowych, dotyczących planowania i przewidywania. Uczą dobierania strategii, a także kierowania nią. Doskonałym przykładem są memory dla dzieci. Gra tego rodzaju to świetny trening pamięci. Pozwala to na przygotowanie się do czasu nauki, która nastąpi po okresie zabawy. Dodatkowo gry planszowe pozwalają na możliwość wejścia w dyskusję i walkę o korzyści dla siebie.gry planszowe

Logiczne myślenie

Warto również zwrócić uwagę na wzrost kompetencji w obszarze procesów takich jak logiczne myślenie, czy myślenie abstrakcyjne. Gry planszowe uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Pozwalają na dotarcie do pewnych zależności, poprzez czystą dedukcję. To rozwija również umiejętności rozwiązywania problemów, których w toku rozwoju dziecka pojawi się coraz więcej. Uczą one nie tylko jak rozmawiać z rodzicami, ale również jak logicznie dojść do porozumienia ze swoimi rówieśnikami.

Pogłębienie relacji rodzinnych

Ogromną zaletą wspólnych gier planszowych jest oczywiście czas spędzony wspólnie z rodziną. Memory dla dzieci to świetna możliwość na to, by wspólnie spędzić więcej czasu i przy rozrywce porozmawiać również o problemach i rozterkach. Podczas zabaw, które łączą w sobie wiele umiejętności, rodzic ma także możliwość sprawdzenia, jak rozwija się dziecko i jak reaguje w różnorodnych sytuacjach. To bardzo ważny czas, który z pewnością wpłynie pozytywnie na relację, ale również na dziecko i rodzica.

Dowiedź się również jaki korzystny wpływ na rozwój dziecka ma plac zabaw!

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Czekoladowa 31 stycznia 2024 - 21:24

Takie ciekawe treści odkrywa się w internecie. Dziele się z Wami

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej