Strona główna » Ciąża i poród » Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Szkoła rodzenia jest coraz bardziej popularna wśród przyszłych matek. Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Jakiego typu zajęcia są tam przeprowadzane? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

1. Zajęcia w szkole rodzenia

Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia nie jest przymusowe, zależy to tylko i wyłącznie od preferencji danej ciężarnej. Kobieta w ciąży może uczestniczyć w nich sama, z partnerem, mamą, przyjaciółką, niekoniecznie z ojcem dziecka – nie ma takiego obowiązku.

Szkoła rodzenia jest przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy liczbę posiadanych już dzieci. Jeśli przyszła mama decyduje się na uczęszczanie do niej, nikt jej nie zabroni – oprócz lekarza, gdy np. ciąża jest zagrożona i niewskazane są jakiekolwiek ćwiczenia.

Na kurs najlepiej zapisać się po 20. tygodniu ciąży – przyszła mama ma wtedy najwięcej energii i chęci na ćwiczenia. Czas trwania zajęć jest różny – zwykle około pięciu tygodni, jednak mogą to być nawet 2-3 miesiące. Częstość spotkań również może być różna w zależności od danej szkoły rodzenia, a jedno najczęściej trwa 1,5 godziny.

Sama nazwa “szkoła rodzenia” jest być może nietrafiona, ponieważ nie uczy się w niej rodzić – poród jest zjawiskiem fizjologicznym i nie da się go zatrzymać, ciało samo wie, co robić. Szkoła rodzenia daje jedynie wskazówki odnośnie tego, jak rodzić. Przedstawia często informacje związane z samym pobytem w szpitalu, porodem i połogiem. Mogą dotyczyć one zarówno praw pacjenta, jak i tego, jak wygląda sala do porodu rodzinnego lub jak przebiega poród w wodzie, jak rozwija się dziecko, a także jakie są najczęstsze problemy związane z porodem i jak się je rozwiązuje. Zwykle takie informacje podawane są w formie wykładu.

2. Ćwiczenia przed porodem

Zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia w czasie ciąży, przygotowujące ciało do porodu, naukę prawidłowego oddychania oraz techniki relaksacyjne. Wiedząc więcej na temat swojego ciała, kobieta będzie mogła aktywnie uczestniczyć w porodzie i odpowiednio reagować na sygnały, jakie będzie jej dawało. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób może skrócić się czas porodu, jest mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji, a kobieta może szybciej powrócić do formy.

3. Co daje szkoła rodzenia?

Na zajęciach można uzyskać informacje dotyczące szeroko pojętej opieki nad noworodkiem – jaką np. przygotować wyprawkę dla małego dziecka, co powinno się znaleźć w jego pokoiku, jak kąpać dziecko, jak karmić, jakie kosmetyki wybrać (często na zajęcia można otrzymać ich próbki) itp. Czasem organizowane są nawet spotkania z osobami z zewnątrz, np. ze sklepu z wózkami czy fotelikami dla dzieci. Przyszłe mamy mogą także poznać zalety karmienia piersią, jakie problemy mogą być z nim związane czy jak przystawiać dziecko do piersi.

Co ważne większość szkół porusza temat krwi pępowinowej – warto wykorzystać ten czas, aby zadać pytania na temat zastosowania krwi pępowinowej, opłat czy samego zabiegu. W internecie znajduje się wiele informacji, które są nieprawdziwe lub nieaktualne. Spotkanie w szkole daje szansę, żeby mieć najświeższe informacje w kwestii podjęcia decyzji, co zrobić z krwią pępowinową.

Szkoła rodzenia to także doskonała okazja do spotkania się z innymi rodzicami, porozmawiania z nimi, wymienienia uwag i doświadczeń, a także nawiązania nowych znajomości.

Poza tym szkoły rodzenia skupiają się nie tylko na ćwiczeniach w ciąży, ale też na psychice kobiety – co się wtedy w niej dzieje, jakie emocje, uczucia mogą pojawić się przed, w czasie i po porodzie, jak sobie z nimi radzić. Wiedza na ten temat może podbudowywać kobiety, pomóc uwierzyć we własne siły i wzmocnić je.

4. Jaką szkołę rodzenia wybrać?

Niektóre szpitale wymagają zaświadczenia ze szkoły rodzenia o uczestnictwie w zajęciach, gdy pary decydują się na poród rodzinny. Nie zawsze jest ono wymagane i nie wszystkie szkoły je wydają.

Jeśli jest taka możliwość, warto też zastanowić się, którą szkołę rodzenia wybrać. Warto wziąć wtedy pod uwagę takie czynniki, jak:

  • odległość od domu ciężarnej – warto pamiętać, że im później będzie kobieta uczęszczać na zajęcia, tym bardziej jej ciało może odczuwać skutki długiej jazdy;
  • opinie osób, które uczęszczały do danej szkoły na zajęcia – mogą być one najlepszym źródłem informacji o szkole;
  • jak atrakcyjne są zajęcia;
  • ile czasu trwa kurs i w jakich godzinach;
  • wyposażenie szkoły;
  • opłata za szkołę.

Artykuł powstał we współpracy z PBKM

Publikacja zaczerpnięta z: parenting.pl

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Beth Rued 16 września 2023 - 00:05

Jak macie chwilę to podrzucam ciekawą lekturę

Odpowiedz
Tawny Formento 18 września 2023 - 09:57

Hmmm, a wydawało mi się, że wiem już na ten temat wszystko, a tu taki zdziwienie

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej