Strona główna » INNE » Angielskie czasowniki regularne i nieregularne – jak skutecznie się ich uczyć?

Angielskie czasowniki regularne i nieregularne – jak skutecznie się ich uczyć?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Wokół nauki języka angielskiego wyrosło wiele mitów. Sporo z nich jest podsycane przez twórców nieciekawych metod uczenia skupiających się na zakuwaniu na pamięć słówek z tabeli oraz nieustannym trenowaniu gramatyki. A przecież zarówno czasy angielskie, jak i angielskie czasowniki nieregularne i regularne wcale nie muszą być skomplikowane w nauce! Podejdź do tematu w inny sposób – zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami opracowanymi przez zespół Szybka Nauka Pro i przekonaj się, że angielskie czasowniki możesz mieć w małym palcu!

Angielskie czasowniki nieregularne:

  • Zacznij od odchudzenia tabeli
  • Pogrupuj angielskie czasowniki, stosując się do wskazówek Szybka Nauka Pro
  • Angielskie czasowniki nieregularne – twórz z nimi zdania!

Angielskie czasowniki nieregularne na diecie – zacznij od odchudzenia tabeli

Co zwykle zniechęca do nauki? Najczęściej nadmiar materiału. Kiedy wiesz, że czeka Cię przyswojenie 100 czasowników nieregularnych, a każdy z nich będzie miał 3 formy, proste wyliczenie pozwoli oszacować ich liczbę na 300. A to dużo i nic dziwnego, że zadanie wydaje się niemal niewykonalne.

Sposobem na to, by angielskie czasowniki nieregularne stały się bardziej przystępne, jest zmniejszenie tabeli. Jak się do tego zabrać? Wydrukuj tabelę z czasownikami lub przerzuć ją do wygodnego pliku tekstowego. Studiuj wnikliwie tabelę i bezlitośnie usuwaj z niej angielskie czasowniki nieregularne, których prawdopodobnie nie będziesz używać. Skąd możesz o tym wiedzieć? Wskazówką będzie zastanowienie się, czy często wykorzystujesz dane czasowniki w ojczystym języku. Jeśli słowa typu „awake” (przebudzać się) lub „arise” (nadarzać się), nie są używane przez Ciebie systematycznie, Twoja tabelka zawierająca angielskie czasowniki nieregularne może być pozbawione tych czasowników. Podejdź do sprawy poważnie – stawką jest Twój cenny czas, a przecież nie chcesz go tracić na naukę niepotrzebnych treści, prawda?

Angielskie czasowniki

Pogrupuj czasowniki nieregularne zgodnie ze wskazówkami Szybka Nauka Pro

Pomocną wskazówką udostępnioną przez twórcę efektywnych metod nauki Szybka Nauka Pro jest grupowanie czasowników nieregularnych. Szybka Nauka Pro, dysponując bogatym doświadczeniem w przygotowywaniu skutecznych materiałów do nauki języków, podpowiada, by grupować angielskie czasowniki w sposób ułatwiający naukę.

Faktem jest, że pamięć działa lepiej, gdy otrzymuje się informacje pogrupowane w logiczny sposób według konkretnego kryterium. Specjaliści z Szybka Nauka Pro podpowiadają, by stosować jedno z kilku kryteriów pamięci:

  • Znane/nowe – to kryterium pozwala na oddzielanie czasowników znanych, wymagających lekkiej powtórki od tych, których do tej pory nie stosowałeś. W ten sposób wiesz, na których słowach musisz się skupić dogłębnie, a które wystarczy tylko powtórzyć.
  • Częstość używania w mowie – według tego kryterium wyodrębnisz czasowniki najczęściej wykorzystywane w angielskiej mowie, na których warto położyć największy nacisk podczas nauki.
  • Emocje – to jeszcze jeden ciekawy klucz do rozgraniczania czasowników. Możesz podzielić czasowniki na takie, które budzą pozytywne lub negatywne emocje i uczyć się ich w taki sposób.
  • Kategorie tematyczne – skutecznym sposobem na dzielenie czasowników jest także przyporządkowywanie ich do większych kategorii typu dom, praca, jedzenie, zdrowie lub podróże.
  • Podobieństwa i różnice – kryterium, które warto wykorzystać, jest także ocena czasowników przez pryzmat ich podobieństw oraz różnic wobec siebie. Sprawdź czasowniki nieregularne i zastanów się, w jakim stopniu mogą być do siebie podobne, a w jakim się różnić. Wybierz kryterium, które jest dla Ciebie najlepsze.

Twórz zdania z czasownikami regularnymi i nieregularnymi

Skuteczną metodą zapamiętywania czasowników jest osadzanie ich w życiowych kontekstach. Najskuteczniejszym sposobem nauki okaże się tworzenie zdań z wykorzystaniem czasowników. Najlepiej takich, które z dużym prawdopodobieństwem mogą przydać Ci się w codziennej komunikacji.

W procesie zapamiętywania czasowników pamiętaj również o formach regularnych. Choć są one łatwiejsze do zapamiętania (wystarczy dodać do nich końcówkę „ed”), to warto pamiętać ich znaczenie. W ramach treningu możesz budować całe historie, np. „Yesterday I ate spaghetti. During the evening I watched my favourite movie” (Wczoraj jadłem/am spaghetti. Później oglądałem/am mój ulubiony film). Testuj różne metody nauki czasowników. Im chętniej będziesz się nimi bawić, tym skuteczniej je zapamiętasz.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Kyla Surrency 16 września 2023 - 00:26

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie to info jest bardzo ciekawe i warte podzielenia się z innymi

Odpowiedz
Melonie Hemish 18 września 2023 - 10:18

Tekst z serii ciekawych więc polecam kliknąć w link

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej