Strona główna » Niemowlak » Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

przez Teosto@0115
2 komentarze

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest dla dziecka dużo lepsze niż karmienie go sztucznymi mieszankami. Jakie zalety ma ta metoda karmienia zarówno dla dziecka, jak i dla matki? Dlaczego warto karmić piersią?

 

“ARTYKUŁ SPONSOROWANY”

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by noworodki do ukończenia 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie dieta dziecka powinna zostać rozszerzona o warzywa i owoce, a następnie mięso , ryby, pieczywo, kasze . Oczywiście postać pokarmów powinna być dostoswana do rozwoju umiejętności i koordynacji umożliwiających samodzielne jedzenie. Jaki sposób karmienia noworodków jest najlepszy?

Najlepszym sposobem karmienia noworodków i niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki jest dużo lepsze niż sztuczne mieszanki bazujące na mleku krowim. Według badań dzieci karmione piersią rzadziej chorują, a ich układ immunologiczny rozwija się lepiej.

Sztuczne mieszanki, czyli mleko modyfikowane nie zawierają w składzie przeciwciał, które są obecne w mleku matki. Poza tym ich podawanie wiąże się z innymi zagrożeniami takimi jak niesterylna butelka, bakterie w proszku czy użycie zanieczyszczonej wody. Ponadto rozcieńczanie mleka modyfikowanego może skutkować niedożywieniem dziecka.

Jeśli matka nie może karmić piersią, zaleca się pobranie pokarmu z banku mleka kobiecego.

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią ma wiele zalet i to nie tylko dla samego dziecka, ale również dla matki – zatem korzyści są obopólne. Rzecz jasna, może nie być to łatwe, zwłaszcza na początku. Czasem karmiące mamy borykają się z problemy, które najczęściej jednak mijają po kilku dniach. W razie problemów z karmieniem piersią, warto skorzystać z pomocy w poradni laktacyjnej. Takie mieszczą się przy szpitalnych oddziałach położniczych.

Zalety karmienia piersią są następujące:

  • bogactwo składników

Mleko matki to idealny pokarm dla noworodka i niemowlaka, gdyż zawiera wszystkie potrzebne składniki, a także przeciwciała, które chronią je przed chorobami wieku dziecięcego. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jest także łatwo przyswajalne i bezpieczne dla układu pokarmowego dziecka. Poza tym doskonale nawadnia.

  • wygoda

Karmienie piersią jest wygodną i szybką metodą podania pokarmu dziecku w każdej sytuacji – nie ma konieczności przygotowania mleka, podgrzewania, mycia butelek i smoczków.

  • łatwa dostępność

Mleko matki jest nie tylko łatwo dostępne, ale także darmowe. Dzięki karmieniu piersią można sporo zaoszczędzić, gdyż niemowlak je co 2-3 godziny, także w nocy, a zatem wymaga to kupowania dużej ilości mleka modyfikowanego.

  • brak konieczności pilnowania czasu posiłków

W przypadku karmienia piersią nie trzeba pilnować czasu posiłków, gdyż sugerowaną formą jest tzw. karmienie na żądanie, czyli wtedy, kiedy dziecko chce.

  • tworzenie więzi emocjonalnej z dzieckiem

Pozazdrowotną, ale bardzo ważną zaletą karmienia piersią jest możliwość budowania emocjonalnej więzi między matką a dzieckiem poprzez codzienną bliskość fizyczną. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie.

Zalety karmienia piersią dla kobiety są niemniej ważne. Dzięki niemu kobieta szybciej wraca do formy i wagi sprzed ciąży. Regularne karmienie zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, miażdżycy oraz raka piersi i jajnika. Dzięki naturalnemu karmieniu macica obkurcza się znacznie szybciej z racji wydzielania przez organizm kobiety oksytocyny.

Można mówić także o zaletach karmienia piersią długoterminowych. Dorośli, którzy byli karmieni piersią rzadziej mają nadwagę czy są otyli, rzadziej chorują na cukrzycę typu II i są inteligentniejsi (tzn. lepiej wypadają w testach na inteligencję).

Więcej na temat prawidłowego żywienia dzieci można przeczytać na stronie: https://bioaron.pl/odpowiednie-zywienie/.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Rusty Mcglothlin 16 września 2023 - 00:43

To jest naprawdę cenna informacja.

Odpowiedz
Jordon Wenzinger 18 września 2023 - 10:34

Jeśli nie wierzycie, że może być lepiej – przeczytajcie

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej