Zalety karmienia piersią

zalety karmienia piersią

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest dla dziecka dużo lepsze niż karmienie go sztucznymi mieszankami. Jakie zalety ma ta metoda karmienia zarówno dla dziecka, jak i dla matki? Dlaczego warto karmić piersią?

 

„ARTYKUŁ SPONSOROWANY”

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by noworodki do ukończenia 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie piersią. Po tym czasie dieta dziecka powinna zostać rozszerzona o warzywa i owoce, a następnie mięso , ryby, pieczywo, kasze . Oczywiście postać pokarmów powinna być dostoswana do rozwoju umiejętności i koordynacji umożliwiających samodzielne jedzenie. Jaki sposób karmienia noworodków jest najlepszy?

Najlepszym sposobem karmienia noworodków i niemowląt jest karmienie piersią. Mleko matki jest dużo lepsze niż sztuczne mieszanki bazujące na mleku krowim. Według badań dzieci karmione piersią rzadziej chorują, a ich układ immunologiczny rozwija się lepiej.

Sztuczne mieszanki, czyli mleko modyfikowane nie zawierają w składzie przeciwciał, które są obecne w mleku matki. Poza tym ich podawanie wiąże się z innymi zagrożeniami takimi jak niesterylna butelka, bakterie w proszku czy użycie zanieczyszczonej wody. Ponadto rozcieńczanie mleka modyfikowanego może skutkować niedożywieniem dziecka.

Jeśli matka nie może karmić piersią, zaleca się pobranie pokarmu z banku mleka kobiecego.

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią ma wiele zalet i to nie tylko dla samego dziecka, ale również dla matki – zatem korzyści są obopólne. Rzecz jasna, może nie być to łatwe, zwłaszcza na początku. Czasem karmiące mamy borykają się z problemy, które najczęściej jednak mijają po kilku dniach. W razie problemów z karmieniem piersią, warto skorzystać z pomocy w poradni laktacyjnej. Takie mieszczą się przy szpitalnych oddziałach położniczych.

Zalety karmienia piersią są następujące:

  • bogactwo składników

Mleko matki to idealny pokarm dla noworodka i niemowlaka, gdyż zawiera wszystkie potrzebne składniki, a także przeciwciała, które chronią je przed chorobami wieku dziecięcego. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jest także łatwo przyswajalne i bezpieczne dla układu pokarmowego dziecka. Poza tym doskonale nawadnia.

  • wygoda

Karmienie piersią jest wygodną i szybką metodą podania pokarmu dziecku w każdej sytuacji – nie ma konieczności przygotowania mleka, podgrzewania, mycia butelek i smoczków.

  • łatwa dostępność

Mleko matki jest nie tylko łatwo dostępne, ale także darmowe. Dzięki karmieniu piersią można sporo zaoszczędzić, gdyż niemowlak je co 2-3 godziny, także w nocy, a zatem wymaga to kupowania dużej ilości mleka modyfikowanego.

  • brak konieczności pilnowania czasu posiłków

W przypadku karmienia piersią nie trzeba pilnować czasu posiłków, gdyż sugerowaną formą jest tzw. karmienie na żądanie, czyli wtedy, kiedy dziecko chce.

  • tworzenie więzi emocjonalnej z dzieckiem

Pozazdrowotną, ale bardzo ważną zaletą karmienia piersią jest możliwość budowania emocjonalnej więzi między matką a dzieckiem poprzez codzienną bliskość fizyczną. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie.

Zalety karmienia piersią dla kobiety są niemniej ważne. Dzięki niemu kobieta szybciej wraca do formy i wagi sprzed ciąży. Regularne karmienie zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, miażdżycy oraz raka piersi i jajnika. Dzięki naturalnemu karmieniu macica obkurcza się znacznie szybciej z racji wydzielania przez organizm kobiety oksytocyny.

Można mówić także o zaletach karmienia piersią długoterminowych. Dorośli, którzy byli karmieni piersią rzadziej mają nadwagę czy są otyli, rzadziej chorują na cukrzycę typu II i są inteligentniejsi (tzn. lepiej wypadają w testach na inteligencję).

Więcej na temat prawidłowego żywienia dzieci można przeczytać na stronie: https://bioaron.pl/odpowiednie-zywienie/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.