Strona główna » Zdrowie » Suplementacja witaminy D i DHA u niemowląt – na co zwracać uwagę?

Suplementacja witaminy D i DHA u niemowląt – na co zwracać uwagę?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może doprowadzić do rozwoju chorób. Czy wiesz, ile witaminy D powinnaś podawać swojemu dziecku? Dlaczego współcześnie suplementacja jest niezbędna?

Jak organizm pozyskuje witaminę D?

Witaminę D dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Produkty bogate w witaminę D to m.in.: ryby, żółty ser i krowie mleko. Jednocześnie witamina D jest też syntetyzowana w skórze, gdy przebywamy na słońcu. Ponieważ współcześnie wiele mówi się o konieczności stosowania kremów z filtrami UV, a sama dieta często jest zbyt uboga, to wielu z nas, w tym najmłodsi, cierpią na niedobór witaminy D. Właśnie z tego względu tak ważna jest suplementacja.

W rybach, których spożycie w Polsce nie należy do najwyższych, jest też DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy z grupy Omega-3. Wiele dobrych suplementów przeznaczonych dla najmłodszych ma w składzie zarówno witaminę D, jak i właśnie DHA.

Po co jest nam potrzebna witamina D?

Witamina D jest nam niezbędne do prawidłowego rozwoju. To właśnie od jej obecności w organizmie zależy, czy kości będą zdrowe. Niedobór witaminy D może przyczynić się do rozwoju krzywicy u dzieci – choroby kości, która polega na zaburzeniu ich wzrostu i zniekształceniu. U maluszka, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości witaminy D, mogą także rozwinąć się inne choroby, np. przyzębia.

Mimo że niedobór witaminy D jest bardzo groźny, nie należy podawać jej więcej niż to zalecane przez specjalistów. W przypadku maluszków od 0 do 6 miesięcy zalecana dawka wynosi 400 IU na dobę, a u starszych dzieci jest wyższa – 600 IU (od 6 do 12 miesięcy) i 1000 IU (powyżej 12 miesięcy).

Suplementacja witaminy D i DHA – jak wybrać preparat?

W przypadku najmłodszych dzieci duże znaczenie ma sposób podania witaminy D  i DHA. Humana Baby ma w ofercie suplementy w płynie. Zarówno Humana benelife D3+DHA, jak i Humana benelife Witamina D3 rodzice mogą podawać za pomocą dołączonej do opakowania pipetki. Preparaty mają neutralne smaki, dzięki czemu dziecko nie ma wzbrania się przed ich połknięciem.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Claud Collingwood 16 września 2023 - 00:34

Tekst z serii ciekawych więc polecam kliknąć w link

Odpowiedz
Olimpia Falencki 18 września 2023 - 10:25

To powinni przeczytać wszyscy. Dlatego zapraszam do lektury

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej