Strona główna » LIFESTYLE » Psycholog dla dzieci – jak znaleźć dobrego specjalistę dla swojej pociechy?

Psycholog dla dzieci – jak znaleźć dobrego specjalistę dla swojej pociechy?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Niezależnie od wieku, dzieciom ciężko jest opowiadać o swoich problemach osobom dorosłym. Bardzo często zamiast słów używają gestów i czynów, mogących w pewnym stopniu uświadomić opiekuna o cięższym okresie w ich życiu. Robią to za pomocą krzyku, płaczu, zamknięcia się w sobie bądź całkowitego odseparowania od rówieśników. Zaangażowanie się rodzica w problem jest niesamowicie ważne, jednak ciężko niekiedy o rozwiązanie sprawy poprzez zwykłą rozmowę z pociechą. Zdecydowanie bardziej zaleca się skorzystać z pomocy specjalisty, którego odpowiednie podejście umożliwi dokładną diagnozę i z pewnością da pozytywne rezultaty. Przy okazji szukania w internecie można dojść do wniosku, że psychologów dziecięcych jest naprawdę wielu. Czy jednak każdy będzie w stanie poradzić sobie z małym pacjentem w sposób odpowiedni? W poniższym wpisie postaramy się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze psychologa dla dziecka.

Psycholog dla dzieci

Jak szukać specjalisty w internecie?

Najważniejsze podczas szukania specjalisty dla dziecka jest sprawdzenie jego wykształcenia. Taka osoba powinna ukończyć szkoły z zakresu psychologii klinicznej dziecka, psychologii wychowawczej bądź psychoterapii dziecięcej. Warto wspomnieć w tym miejscu, że psychoterapeuta dla dzieci znacząco różni się od tego, który na ogół współpracuje z osobami dorosłymi. Do dzieci i młodzieży koniecznie trzeba mieć odpowiednie podejście, czego nie gwarantują wszyscy specjaliści z tej dziedziny.

Istotna jest również sama kategoria problemu. Już na podstawie zachowania rodzic może wstępnie zdiagnozować, z czym boryka się jego pociecha. Każdy specjalista posiada swoją specjalizację, jak chociażby pomoc dzieciom z problemami ADHD czy autyzmu. Warto już od samego początku pracować z odpowiednim specjalistą. Dziecko po nieustannym przekierowywaniu do innych lekarzy będzie czuło się coraz mniej komfortowo, co jedynie utrudni cały proces leczenia.

 

Cechy dobrego specjalisty z zakresu psychologii dziecięcej

Trzeba przyznać, że wsparcie psychologiczne dla dzieci wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale też doświadczenia i konkretnych cech. Nie każdy człowiek posiada osobowość przeznaczoną do pracy z osobami młodszymi. Niezbędna jest w tym przypadku empatia oraz cierpliwość. Warto, by taki specjalista znał techniki rozmowy z młodszym pokoleniem, które w ostatnich latach zmieniły się diametralnie. Z osobami młodymi powinni rozmawiać psychoterapeuci znający współczesny język młodzieży oraz dostosowani do obecnych czasów.

Pierwsza wizyta u specjalisty polega zazwyczaj na wywiadzie tylko z rodzicami. To doskonała okazja do sprawdzenia psychologa i zdecydowania, czy dalsza współpraca z nim ma jakikolwiek sens. Na opinie w sieci warto wcześniej zajrzeć, jednak nie są one kluczowe w kontekście doboru i nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdą. Częstą strategią stosowaną przez rodziców jest wybór specjalistów pochodzących z polecenia – na podstawie doświadczeń innych pociech również można znaleźć dobrego psychologa dziecięcego.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Amado Kocka 15 września 2023 - 23:36

Jesteś moim guru w tej dziedzinie.

Odpowiedz
Armando Fisser 18 września 2023 - 09:26

Wiele już na ten temat było, ale tutaj napisane jest zupełnie inaczej. Polecam

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej