Mimo najlepszych chęci, nie zawsze możemy zapewnić najbliższej osobie opiekę całodobową. Zwłaszcza wtedy, gdy cierpi na niepełnosprawność intelektualną lub ruchową, które wymagają profesjonalnej opieki. Alternatywą pozostaje ośrodek opieki dla osób niepełnosprawnych.
Opieka w domu czy ośrodek opieki?
Wiele osób staje przed tym dylematem i zastanawia się, które rozwiązanie będzie lepsze dla osoby wymagającej opieki. Wiadomo, że osoby chore najlepiej i najbezpieczniej czują się w domu. Każda zmiana środowiska jest dla nich przeżyciem, podobnie jak dla innych członków rodziny.
Trzeba jednak mieć świadomość, że zapewnienie całodobowej opieki nie jest łatwe i dodatkowo jest bardzo kosztowne. Oprócz opiekunek, które zapewnią codzienną higienę, podawanie leków, potrzebna jest także profesjonalna rehabilitacja. Musi być prowadzona codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza, by jej efekty były widoczne.
Umieszczając osobę w domu opieki nad osobami niepełnosprawnymi mamy pewność, że opieka medyczna będzie całodobowa i dostosowana do rodzaju niepełnosprawności.
Jak wybrać dom opieki nad osobami niepełnosprawnymi?
Każdy chce zapewnić bliskiej osobie jak najlepszą opiekę, a więc podstawowym kryterium jest odpowiednia opieka medyczna. Powinna zapewniać opiekę lekarzy specjalistów oraz rehabilitację. Oczywiście pensjonariusze mają różne potrzeby, w zależności od stopnia i charakteru niepełnosprawności.
Prywatny dom opieki w Warszawie może specjalizować się w opiece nad osobami z niepełnosprawnością ruchową. W takim domu nie ma barier architektonicznych, a wszystkie pomieszczenia przystosowane są dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Rehabilitacja polega na usprawnianiu poszczególnych narządów oraz całego organizmu.
Dom opieki Warszawa Bielany może oferować opiekę nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. W takim wypadku musi być zapewniona stała opieka psychologów, psychiatrów oraz geriatrów oraz odpowiednia rehabilitacja. Polega ona głównie na zajęciach integracyjnych, muzykoterapii, zajęciach pobudzających pamięć lub uczenia nowych umiejętności wymagających wysiłku intelektualnego, np. gra w warcaby, szachy, karty, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek.
Warunki bytowe
Ważnym kryterium wyboru domu opieki są także warunki bytowe, które powinny w jak największym stopniu przypominać atmosferę domową. Wtedy adaptacja do nowego pomieszczenia będzie przebiegała znacznie szybciej i łatwiej.
Pokoje dla pensjonariuszy powinny być 2-osobowe, które pozwalają na nawiązanie bliskich relacji interpersonalnych. Do wyboru mogą być też pokoje 1 lub 3-osobowe. Ponadto w budynku muszą znajdować się strefy wspólne, jak świetlica, sala rehabilitacyjna, sala telewizyjna. Wspólne spędzenie czasu to bardzo ważny element rehabilitacji.
Dużym atutem przy wyborze domu opieki jest jego otoczenie. Prywatny ośrodek opieki w Warszawie powinien być usytuowany z dala od miejskiego zgiełku i w otoczeniu natury. Piękny park to nie tylko możliwość przebywania na świeżym powietrzu, ale także sposób na wyciszenie emocji.
Ze względów praktycznych ważna jest także lokalizacja domu opieki. Warto wcześniej sprawdzić różne możliwości dojazdu do ośrodka, bo częste wizyty bliskich mają znaczący wpływ na poczucie pensjonariusza.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto odwiedzić kilka prywatnych domów opieki i dokonać wizji lokalnej, porozmawiać z personelem oraz pensjonariuszami. W okresie pandemii może być to trudne, ale nawet rozmowa telefoniczna i opinie w internecie mogą ułatwić dokonanie ostatecznego wyboru.
2 komentarze
No to jest dobre. Polecam!
To jest właśnie to, czego potrzebuję do rozwoju.