Strona główna » Ciąża i poród » Podróż samolotem a ciąża

Podróż samolotem a ciąża

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Czy można podróżować samolotem w ciąży? Kiedy ta forma podróżowania jest odradzana? Sprawdź odpowiedzi w najnowszym artykule.

1. Kiedy nie podróżować w ciąży?

Ciężarnym nie poleca się wojaży w trakcie pierwszego trymestru, kiedy doskwierają im poranne mdłości, a także pod koniec ciąży, kiedy kobiety szybciej się męczą. Dotyczy to kobiet, których ciąża przebiega prawidłowo. Ciężarne, które mają problemy z donoszeniem ciąży, na kilka miesięcy powinny zrezygnować z wyjazdów.

Ponadto warto pamiętać o tym, że długotrwała podróż zwiększa wystąpienie u kobiet w ciąży zakrzepicy, dlatego na czas lotu lub jazdy samochodem przydatne jest nałożenie pończoch uciskowych lub specjalnych skarpet.

2. Długa podróż samochodem w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, czyli nie zapina pasów i nie robi regularnych postojów, długa jazda samochodem może stwarzać dla niej zagrożenie. Zapięcie pasów pozwala uniknąć poważnych obrażeń w razie wypadku, a odrobina ruchu w czasie postoju poprawia krążenie krwi w nogach. Także częste korzystanie z łazienki jest zalecane ciężarnym, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ucisk na pęcherz. Warto także podróżować samochodem z poduszkami powietrznymi.

3. Lot samolotem w ciąży

W czasie pierwszego trymestru ryzyko poronienia jest wyższe niż w późniejszym okresie ciąży, dlatego podróż samolotem nie jest wskazana. Z kolei w ostatnim trymestrze wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, dlatego warto przebywać w pobliżu swojego domu i lekarza prowadzącego ciążę.

Z lotu samolotem należy zrezygnować:

  • po 36. tygodniu ciąży,
  • w przypadku problemów z łożyskiem lub innych czynników wpływających na przedwczesny poród,
  • jeśli lekarz odradzi lot samolotem.

4. Praca w powietrzu a ciąża

Jeśli kobieta ciężarna jest pilotem, stewardessą lub z racji wykonywanego zawodu często podróżuje samolotem, może być narażona na zbyt duży kontakt z promieniowaniem ziemskim, czyli promieniowaniem, które wynika z właściwości części składowych skorupy ziemskiej. Podczas lotu siła promieniowania jest 100 większa niż na Ziemi, dlatego ryzyko raka u dziecka kobiety, która często latała samolotem może wzrosnąć.

5. Podróże zagraniczne a ciąża

Wyjazd za granicę, zwłaszcza do egzotycznego kraju, może wiązać się z koniecznością szczepienia się przeciwko występującym tam chorobom. Kobiety w ciąży zasadniczo nie powinny się szczepić, aby nie zaszkodzić płodowi.

Podróże kształcą i wiążą się z nimi niezapomniane przeżycia. Jednak wiele kobiet w ciąży musi z nich zrezygnować spodziewając się dziecka. Kiedy ciąża jest zagrożona, wszystkie inne sprawy schodzą na drugi plan. W rezultacie niejedna ciężarna odkłada podróże na później, aby w razie wystąpienia komplikacji móc szybko skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Maxwell Trimmell 16 września 2023 - 02:18

Twój blog to dla mnie prawdziwa perełka.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej