Strona główna » BUSINESS » Plac zabaw dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Plac zabaw dla dzieci – o czym warto pamiętać?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Rozwój dziecka to nie tylko jego edukacja. Dzieci poszerzają swoje umiejętności poznawcze, ruchowe i społeczne także poprzez zabawę. Zwłaszcza w dobie Internetu, warto zapewnić dzieciom przestrzeń, do aktywnego spędzania czasu. W cieplejsze dni najlepiej, jeżeli odbywa się to na świeżym powietrzu. Miejscem w ogrodzie, które najlepiej rozwinie dziecięcą kreatywność podczas zabawy, jest plac zabaw. O czym należy pamiętać, aranżując taki dziecięcy ogródek?

Odpowiednie miejsce w ogrodzie

Zaplanowanie rozmieszczenia placu zabaw w ogrodzie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim liczy się:

 • bezpieczna odległość od domu,
 • nasłonecznienie miejsca,
 • równe, miękkie podłoże. 

Warto pamiętać o tym, że dzieci czasami pozostaną na dworze bez opieki dorosłych. Dobrze jest mieć możliwość monitorowania ich zabawy. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie placu zabaw naprzeciwko okien w kuchni lub salonie. Miejsce, gdzie dzieci spędzają dużą ilość czasu, nie powinno znajdować się bezpośrednio na słońcu. Jeśli istnieje taka możliwość, to plac zabaw należy umieścić na jak najbardziej zacienionej powierzchni np. w od północnej strony ogrodu lub przy dużym drzewie, rzucającym cień. 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Podczas urządzania miejsca do zabaw dla najmłodszych członków rodziny, najważniejsze jest, aby kierować się ich bezpieczeństwem. Przestrzeń terenu dla dzieci nie powinna zagrażać ich zdrowiu. Ważną rolę odgrywa podłoże. Najlepiej, gdy jest to miękka trawa. Dzięki temu zjazd ze zjeżdżalni nie będzie wiązał się z niebezpiecznym wypadkiem. Warto zdecydować się na takich producentów, którzy tworzą place zabaw w trosce o jak najbardziej bezpieczną zabawę dzieci. Miejscem, w którym wszystkie elementy użyte do konstrukcji, są wykonane z bezpiecznych materiałów, jest np. sklep Kempar. Poszczególne części drewnianych konstrukcji posiadają łagodne krawędzie oraz dodatkowe uchwyty i poręcze. To ułatwia przemieszczanie się po konstrukcji i gwarantuje bezpieczeństwo. Dziecięcy ogródek warto także zaopatrzyć w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak na przykład osłonka na piaskownicę. 

Obowiązkowe elementy

Plac zabaw powinien być dla dziecka miejscem nieograniczonej wyobraźni, która często jest bardzo twórcza. Najmłodsi bez problemu puszczają się wodzy fantazji w wolnym czasie, co z pewnością zapewni im dużo rozrywki. Warto jednak pamiętać o kilku elementach, które znacznie urozmaicają dziecięce gry i zabawy, dlatego nie może ich zabraknąć w przydomowym placu zabaw.

 • Zjeżdżalnia – gwarantuje świetną zabawę, śmiech oraz aktywność fizyczną dzieci.
 • Huśtawka – zapewnia beztroskie chwile i odpoczynek po dużym wysiłku.
 • Ścianka wspinaczkowa – rozwija koordynację ruchową dziecka.
 • Drabinka – stanowi ułatwienie w przemieszczaniu się po poszczególnych elementach konstrukcji.
 • Mały domek – miejsce, które rozwija kreatywność dziecka. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowej konstrukcji placu zabaw, która łączy poszczególne elementy i tworzy z nich jedną całość. 

Drewniany plac zabaw

Chcąc posiadać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci, dobrze jest wybrać taki, który posłuży im przez wiele długich lat. Najczęściej wybieranym materiałem do budowy domków, który gwarantuje wieloletnie użytkowanie, jest drewno. Drewniany plac zabaw posiada wiele zalet, jednak trzy z nich szczególnie wyróżniają go na tle domków, wykonanych z innych tworzyw.  

 • Odporność na zniszczenia – odpowiednio zaimpregnowane drewno zapewni ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. 
 • Bezpieczeństwo – naturalne tworzywo nie posiada szkodliwych tworzyw sztucznych, co zapewnia dodatkową ochronę dla dzieci. 
 • Uniwersalność – kolor drewna sprawdzi się doskonale dla chłopców, jak i dziewczynek. Dodatkowo, w razie potrzeby, drewniana powierzchnia umożliwia zmianę barwy na inną, za pomocą zwykłej farby. 

Drewniane place zabaw to najczęściej wybierany rodzaj konstrukcji, zapewniający dzieciom doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Takie miejsce pozwoli na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Rozrywka na świeżym powietrzu, pozwoli na szeroko pojęty rozwój najmłodszych i zapewni im wiele radości. 

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Sydney Knellinger 16 września 2023 - 00:17

Temat na czasie i bardzo istotny. Zapraszam do klikania i czytania

Odpowiedz
Harley Eggler 18 września 2023 - 10:08

Dzięki Tobie wiem, jak radzić sobie z trudnościami.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej