Strona główna » Zdrowie » Nietolerancja laktozy u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

Nietolerancja laktozy u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Laktoza to cukier, który znajduje się w niemal każdym rodzaju mleka pochodzenia zwierzęcego. Można ją spotkać nie tylko w mleku krowim, kozim czy owczym, ale także w mleku matek karmiących piersią. I choć dla niemowląt jest ono najbardziej wartościowym i najważniejszym pokarmem dającym energię, a sama laktoza wspiera proces wchłaniania wapnia i magnezu, to przez niektóre dzieci może być nietolerowana. Dlaczego tak się dzieje? Jak poradzić sobie z nietolerancją laktozy u niemowlaka? Sprawdź nasz artykuł!

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny i objawy

Żywność bez laktozy dla niemowląt - sklep centrumbio

U każdego człowieka do przyswojenia laktozy, czyli wspomnianego wcześniej cukru, a właściwie dwucukru – jest to połączenie glukozy i galaktozy niezbędna jest laktaza będąca enzymem wytwarzanym w błonie śluzowej jelit. To dzięki niej laktoza jest rozkładana na cukry proste, które są przyswajane przez organizm. Nietolerancja laktozy u niemowląt objawia się brakiem laktazy lub jej niedoborem. Oznacza to, że dostarczana w pokarmie laktoza nie jest rozkładana. W takich przypadkach problem ten objawia się w postaci:

 • wzrostu ciśnienia osmotycznego w jelitach,
 • licznych gazów,
 • kwasów tłuszczowych, które drażnią błonę śluzową jelit.

Ich przykrym skutkiem mogą być:

 • wzdęcia i gazy,
 • kolka niemowlęca,
 • bóle brzucha i charakterystyczne “przelewanie się” w jelitach,
 • wodnista biegunka o brzydkim zapachu,
 • a czasem nawet nudności i wymioty.

Dzieci cierpiące na nietolerancję laktozy często są niedożywione.

Nietolerancja laktozy u noworodka – jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Konsultacja z pediatrą i znalezienie z nim wyjścia z tej sytuacji powinno być pierwszym krokiem, jaki powinnaś podjąć. Pod czujnym okiem lekarza wyeliminuj produkty zawierające laktozę – w tym własne mleko – i wprowadź specjalne mieszanki dla dzieci. Podczas takiego karmienia obserwuj, czy objawy ze strony układu pokarmowego ustąpiły.

Nietolerancja laktozy u niemowląt – jakie mleko wybrać?

W pierwszych miesiącach życia dziecka ze stwierdzoną nietolerancją laktozy wybierz dla niego specjalne mieszanki, które nie zawierają tego cukru. Zadanie to bywa niekiedy trudne nie tylko dla rodziców, ale i lekarzy. Każdy pragnie bowiem, aby niemowlę nie tylko za ich pomocą nasyciło swój brzuszek, ale również dostarczyło do swojego organizmu niezbędne witaminy i minerały. To składniki, które są bardzo potrzebne w stałym rozwoju małego dziecka.

Doskonałym pożywieniem dla dzieci z nietolerancją laktozy są mieszanki francuskiej marki La Mandorle. Powstały na podstawie badań dotyczących żywienia niemowląt. Jej seria Bébé Mandorle są na bazie hydrolizatu białek z ryżu organicznego. Metoda ta została opracowana specjalnie przez La Mandorle i zaprojektowana zgodnie z innowacyjnym procesem niskotemperaturowym. Każda mieszanka nie zawiera:

 • mleka,
 • laktozy,
 • glutenu
 • soi i oleju palmowego.

Wzbogacona o EPA / DHA pochodzące z alg morskich pozostaje w 100% roślinna i bezpieczna dla żywienia niemowląt z nietolerancjami pokarmowymi.

Zapytaj swojego lekarza o wprowadzenie mieszanek Bébé M do diety swojego dziecka.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Jerry Gisin 15 września 2023 - 22:55

No to jest dobre. Polecam!

Odpowiedz
Arlean Lucic 18 września 2023 - 08:45

Cieszę się, że mogłem przeczytać ten artykuł.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej