Meble ogrodowe z tworzyw naturalnych czy sztucznych? Porównujemy zalety i wady
Zarówno meble ogrodowe bazujące na tworzywach naturalnych, jak i te z tworzyw sztucznych, mają sporo zalet i nieco wad. Które z nich zatem najlepiej wybrać? Czym się kierować podczas kupowania, aby ogrodowy nabytek przetrwał długi czas? Sprawdzamy, co wyróżnia poszczególne produkty, a także, jakie są plusy i minusy wykonania z wybranych materiałów.
Drewniane meble ogrodowe – lubiana klasyka
Drewniane meble ogrodowe należą wciąż do najchętniej wybieranych. Zachwyt wzbudza przede wszystkim ich estetyka. Nie można im również odmówić trwałości oraz wytrzymałości. Drewniane meble do ogrodu są stosunkowo ciężkie, dzięki czemu nie przewróci ich nawet silny wiatr.
Drewno to naturalny materiał, który prawidłowo zakonserwowany i regularnie impregnowany, nie poddaje się działaniu wilgoci. Do tego można zakupić meble ogrodowe, które wykonane są z różnych gatunków drewna. W ofercie znajdujemy je w różnych wybarwieniach, kształtach, a także zestawieniach. Zainteresowaniem cieszą się rzeźbione w drewnie meble, dzięki czemu nabierają one jeszcze ciekawszych walorów wizualnych. Interesujące propozycje można znaleźć np. na stronie https://bazkar.pl/.
Co z wadami? Przede wszystkim meble ogrodowe z drewna wymagają przed- i posezonowej impregnacji i konserwacji. Należy na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia, ponieważ zaniedbania w tej kwestii doprowadzają do trwałych zniszczeń. Ich pielęgnacja jest zatem dość wymagająca, co nie każdemu będzie odpowiadało. Drewniane meble sporo ważą, dlatego najlepiej sprawdzają się w ogrodach, w których użytkownicy stawiają na stałą aranżację.
Jest tu zdecydowanie więcej plusów niż minusów, ale i te ostatnie trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania.
Technorattanowe meble ogrodowe – trwałość na lata użytkowania
Spośród dostępnych na rynku mebli ogrodowych, największą trwałością odznaczają się technorattanowe produkty. Jest to bowiem specjalnie wzmocniony materiał, który wizualnie przypomina naturalną plecionkę rattanową. Tego typu meble są w stanie przetrwać wiele sezonów.
Ich ogromną zaletą jest to, że niestraszne im żadne warunki pogodowe, co pozwala na użytkowanie przez cały rok. Sprawdzą się one upalnym latem i mroźną zimą, kapryśną wiosną czy deszczową i wietrzną jesienią. Są one również bardzo wygodne i lekkie, dlatego nie brakuje im pożądanej mobilności. Co więcej, zaskakują estetyką, którą łatwo dopasować zarówno do klasycznych aranżacji ogrodowych, jak i tych nowoczesnych.
Do minusów trzeba zaliczyć wysoką cenę zakupu. Zdecydowanie nie jest to budżetowa wersja mebli ogrodowych, ale to właściwie jedyna wada, którą trzeba mieć na uwadze.
Tworzywo sztuczne czy naturalne?
Do wyboru są także meble ogrodowe z plastiku, rattanu, wikliny czy metalu. W niniejszym artykule skupiliśmy się jednak na tych bazujących na drewnie i technorattanie, ponieważ należą one do najchętniej wybieranych.
Które będą lepszym wyborem? Tak naprawdę wszystko zależy od budżetu przeznaczonego na zakup mebli ogrodowych, a także oczekiwań użytkowników. To, co bowiem dla jednych będzie wadą, inni mogą potraktować jako cechę, która jest przez nich pożądana bądź niestanowiąca przeszkody w zakupie. Oczekiwania względem mebli ogrodowych będą zatem kluczowe podczas finalnego wyboru.
1 Komentarz
Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Ta lektura otwiera nowe drzwi.