Masaż to zabieg, z którego chętnie korzystają sportowcy, osoby będące po urazach, które liczą na szybszą rekonwalescencję, a także seniorzy. Masaż może być wykonywany również u najmłodszych. W przypadku niemowlaków rozpoczyna się go już w pierwszych dniach życia, ponieważ jest on całkowicie bezpieczny i przynosi maluszkowi sporo korzyści. Jak wykonywać masaż u niemowlaka? Dlaczego warto postawić na taką formę spędzania czasu ze swoim dzieckiem? Sprawdzamy!
Masaż niemowlęcia – budowanie więzi z rodzicem
Podczas masażu niemowlęcia nawiązuje się silna więź między dzieckiem a rodzicem. Dotyk ma bowiem ogromne znaczenie dla budowania poczucia bezpieczeństwa i zaufania. Dotyk, w tym głaskanie, które jest wykorzystywane podczas masażu, jest przyjemny dla maluszka, pozwala mu się odprężyć.
W grę wchodzi także wspomaganie rozwoju, w tym ruchowego. Masaż, który tak naprawdę polega na delikatnym i powolnym głaskaniu maluszka, jest dla niego w pełni bezpieczny. Rodzic może go wykonywać samodzielnie. Warto jedynie najpierw skonsultować się z doświadczonym masażystą, który poinstruuje, jak prawidłowo wykonywać masowanie maluszka. Specjalistów w tej dziedzinie można poszukać za pomocą wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/.
Masaż Shantala – najpopularniejsza metoda
U maluszków najczęściej wykonywany jest masaż Shantala. Ta metoda jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale w Europie zyskuje coraz większe uznanie. Technika ta swój początek ma w Indiach, gdzie została opracowana przez Fryderyka Leboyer – francuskiego położnika.
Popularność masażu Shantala wynika przede wszystkim z bezpieczeństwa jego wykonywania, a także z faktu, że rodzice mogą go podejmować samodzielnie. Techniki tej można łatwo się nauczyć. Co ważne, masaż tego rodzaju może być wykonywany i u dzieci zdrowych, i u maluszków, które zmagają się z dysfunkcjami psychoruchowymi.
Korzyści z masażu niemowlęcia
Regularnie przeprowadzany masaż u maluszka przynosi wiele korzyści. To nie tylko budowanie więzi z rodzicem, odprężenie czy relaks. Wśród zalet wymienia się także:
– poprawę jakości snu
– łatwiejsze zasypianie
– wspomaganie pracy układu odpornościowego
– pobudzenie krążenia
– uspokojenie
– łatwiejsze radzenie sobie z kolką i bólem brzuszka.
Najważniejsze porady dotyczące wykonywania masażu Shantala
Masaż Shantala u niemowlaków powinien być wykonywany początkowo przez maksymalnie 5-10 minut. Gdy dziecko się do niego przyzwyczai, polubi ten sposób dotykania całego ciała, masowanie może się odbywać nawet przez 30 minut.
Taki masaż warto wykonywać raz lub dwa razy dziennie, ale dobre efekty przynosi już tylko jeden masaż w odstępie tygodniowym. Wszystko zależy od tego, jak reaguje dziecko, czy masaż sprawia mu przyjemność i przynosi ukojenie, czy maluszek w trakcie jego wykonywania jest spokojny i zrelaksowany. Do rodziców należą zatem obserwacja i dostosowanie częstotliwości czy czasu masowania.
Masaż to także forma wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, które znajduje się na intensywnym etapie rozwoju. Postawmy zatem na wprowadzenie go do codziennego harmonogramu pielęgnacyjnego.