Strona główna » Niemowlak » Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko zaczyna widzieć , szukano długo. Dopiero w XIX wieku zaczęto interesować się tym tematem, jednak początkowo niewiele wiedziano na ten temat. Dziś nasza wiedza jest o wiele większa – a najnowsze badania wykazują, że wzrok noworodka jest dobry od samych narodzin. Problem z widzeniem pojawia się później, gdy następuje etap odbierania oraz interpretowania obrazu przez mózg.

1. Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Umiejętność skupiania wzroku polega na opanowaniu mięśni rzęskowych, które kontrolują kształt soczewki oka. Dziecko uczy się tej umiejętności od samych narodzin do około drugiego miesiąca życia. Mięśnie rzęskowe i soczewka są od początku w pełni gotowe na prawidłowe wykorzystanie. Początkowo dziecko często skupia wzrok zbyt daleko lub zbyt blisko przedmiotu, który chce obserwować. Dwumiesięczne dziecko opanowuje tę umiejętność, jednak nie tylko ona jest potrzebna do prawidłowego widzenia.

Aby widzieć wyraźnie, potrzebna jest także zdolność dostrzegania drobnych szczegółów. A to zależy nie tylko od prawidłowej budowy oka, ale także od funkcjonowania siatkówki (czyli części oka, która odbiera bodźce z zewnątrz) w połączeniu z mózgiem.

U niemowlęcia obszary odpowiedzialne za widzenie nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe, aby widzieć dokładnie. To, co widzi dziecko, jest raczej rozmyte i niedokładne. Nie ma to jednak związku z oczami, które są gotowe do dokładnego widzenia, a raczej z odbiorem i interpretacją bodźców wzrokowych.

Maluchy bardzo lubią kontrastujące ze sobą barwy, takie jak biel i czerń, które najbardziej przyciągają uwagę niemowlaka. Nie jest jednak prawdą, że niemowlęta nie rozróżniają innych kolorów. Są w stanie rozpoznać odcienie szarości różne od siebie o zaledwie 5 proc.

Dziewięciomiesięczne niemowlęta z kolei potrafią rozróżnić odcienie różniące się od siebie o 0,5 proc. Umiejętność dostrzegania kolorów o tej samej jasności także jest dla niemowląt możliwe (odróżniają czerwony od zielonego), ale nie dotyczy jeszcze subtelnych różnic, jakie wychwytuje oko dorosłego człowieka.

2. Czy noworodki mają zeza?

Początkowo, przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka, jego oczy mogą wyglądać, jakby dziecko miało zeza zbieżnego lub rozbieżnego. Maluch jeszcze nie potrafi dobrze skoordynować ruchów obu gałek ocznych. Po trzecim miesiącu życia niemowlęcy zez powinien sam zaniknąć. Jeśli tak się nie stanie, należy pójść z dzieckiem do lekarza, najlepiej ze zdjęciem dziecka w czasie, kiedy gałki oczne patrzą w różnych kierunkach.

3. Jak stymulować rozwój wzroku niemowlaka?

Samo funkcjonowanie oczu niemowlaka jest prawidłowe, ale brak jeszcze precyzji w skupianiu wzroku. Widzenie detali i interpretacja bodźców wzrokowych są na niższym poziomie. Wszystkie te umiejętności powinny być rozwijane u noworodka i niemowlaka. Należy pobudzać rozwój wzroku niemowlaka za pomocą kolorowych zabawek, będących w różnych odległościach od dziecka.

Mimo że biel i czerń bardziej absorbują uwagę niemowlaka, nie są one konieczne do prawidłowej stymulacji widzenia i innych zmysłów dziecka (a na pewno nie powinny być jedyne!). Obserwacja twarzy rodziców, a także własnych stópek w równym stopniu pobudza funkcjonowanie połączenia mózg-oko.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Tamala Woollen 16 września 2023 - 01:27

Zapraszam do zapoznania się z linkiem

Odpowiedz
Anitra Nouri 18 września 2023 - 11:19

Ogarnięcie tematu z takim tekstem jest dużo łatwiejsze. Sprawdźcie sami

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej