Zmiana szkoły to wielkie wydarzenie nie tylko w życiu dziecka, ale też rodziców. Jak przenieść dziecko do innej szkoły? Kiedy ją zmienić? W dzisiejszym artykule znajdą się odpowiedzi na te i jeszcze inne pytania.
1. Kiedy zmienić szkołę?
Jeśli rodzice widzą, że dziecko źle się czuje w szkole, nie dogaduje się z kolegami i ciągle „podpada” nauczycielom, powinni zareagować. Możliwymi objawami niechęci do szkoły, a nawet fobii szkolnej mogą być także dolegliwości somatyczne, takie jak bóle brzucha, głowy, mdłości i wymioty. Mogą być one tylko wymówkami, żeby nie pójść do szkoły, ale niekoniecznie. Duże napięcie i strach dziecka przed szkołą mogą wpłynąć na jego organizm i wywołać takie objawy fizyczne.
Pierwszym działaniem ze strony rodziców w takiej sytuacji nie może być zmiana szkoły. Najpierw trzeba dociec, jakiej natury jest problem i czy nie da się go rozwiązać inaczej niż przez takie drastyczne rozwiązanie.
Pierwszą rzeczą powinna być szczera rozmowa z dzieckiem. Może jego problemy da się rozwiązać w prostszy sposób? Problemy w szkole mogą dotykać relacji z rówieśnikami lub nauczycielami. W takich sytuacjach pomoże rozmowa z nauczycielem. Kolegów i koleżanki z klasy można na przykład zaprosić do domu na przyjęcie i poobserwować, jak wszyscy się ze sobą bawią. Spotkanie poza szkołą może poprawić niezbyt dobre relacje dziecka z rówieśnikami. Nie organizujmy przyjęcia, jeśli dziecko tego nie chce! Inną możliwością do przyjrzenia się, w czym tkwi problem z relacjami z rówieśnikami, jest wybranie się na wycieczkę lub wyjście w charakterze opiekuna.
Wskazaniem do zmiany szkoły jest, np. nie radząca sobie z klasą nauczycielka lub nieumiejętność nawiązania relacji między dzieckiem, a klasą.
2. Jak pomóc dziecku przy zmianie szkoły?
Przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć wybór nowej szkoły dla dziecka. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie zmiana szkoły na prywatną, jeśli dziecko do tej pory chodziło do publicznej. Można trafić na dobrych nauczycieli i przyjazną klasę zarówno w jednym, jak i w drugim typie szkół.
Aby sprawdzić, czy szkoła będzie odpowiadała dziecku, trzeba pójść tam osobiście i porozmawiać z nauczycielami. Dobrze byłoby także popytać wśród rodziców, jakie mają opinie na temat szkoły i nauczycieli. Warto także się dowiedzieć, czy w edukacji są wykorzystywane nowoczesne technologie.
Kiedy już decyzja o wyborze nowej szkoły zostanie podjęta, dobrze jest porozmawiać z wychowawcą, aby przygotował klasę na powitanie nowego członka grupy rówieśniczej. Dziecku będzie miło, jeśli pierwszego dnia zostanie powitany, np. kartką z podpisami nowych kolegów z klasy czy transparentem. Dziecko może przynieść klasie powitalne cukierki albo czekoladki. Pierwszy kontakt będzie dzięki temu mniej stresujący.
Po przeniesieniu dziecka do nowej szkoły trzeba, szczególnie na początku, obserwować jak dziecko sobie radzi. Nie należy dopytywać się ciągle o to, jak się czuje, bo będzie się czuło skrępowane. Jeśli rodzice widzą, że dziecko jest uśmiechnięte i bez strachu myśli o następnym dniu w szkole – cel został osiągnięty.
Zoabcz także jaki sprzęt dla uczniów będzie najlepszy do nauki!
Publikacja zaczerpnięta z: Parenting.pl
2 komentarze
To jest dokładnie to, czego teraz potrzebuję.
Cieszę się, że mogłem tu trafić.