Strona główna » INNE » Jak budowanie z klocków wpływa na rozwój dziecka?

Jak budowanie z klocków wpływa na rozwój dziecka?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Wśród zabawek edukacyjnych pierwsze miejsce niezmiennie zajmują klocki. Wygrywają nawet z bardziej zaawansowanymi technologicznie zabawkami interaktywnymi. Ich popularność wynika nie tylko z prostej formy, ale także z pozytywnego wpływu na rozwój bawiących się nimi dzieci. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści związane z tą popularną formą zabawy.

rozwój dziecka

Drewniane klocki edukacyjne – nauka przez zabawę

Drewniane klocki edukacyjne to zabawka, którą mogą się bawić już 18-miesięczne maluchy. Układanie prostych konstrukcji rozwija ich zdolności manualne, wpływając na poprawę koordynacji ruchowej. Nawet celowe burzenie wieży z klocków uczy dziecko związku przyczynowo-skutkowego. Poznawanie pierwszych kształtów to kolejna korzyść z zabawy.

Trzylatki z kolei korzystają z bardziej rozbudowanych zestawów, w których można znaleźć nadruki cyfr, postaci, zwierzątek czy pojazdów. Budowanie klockowego miasteczka rozbudza dziecięcą kreatywność i rozwija wyobraźnię.

Klocki magnetyczne – odkrywanie praw fizyki

Świetnym pomysłem dla kilkulatków są kolorowe klocki magnetyczne. Nie wymagają dociskania – łączą się same, co dość mocno fascynuje dziecko. Z biegiem czasu przedszkolak zrozumie zasadę działania klocków, co będzie kolejnym ważnym krokiem w jego edukacji. Zanim jednak to nastąpi, wcieli się w rolę pomysłowego konstruktora i zbuduje swoje pierwsze pojazdy lub budynki czy stworzy inne fantazyjne kształty. Klocki magnetyczne dają dzieciom sporo swobody i nie wymagają od nich żadnych szczególnych umiejętności. Mimo to zabawa nimi stymuluje ich rozwój intelektualny.

Klocki konstrukcyjne – kreatywna zabawa rozwijająca wyobraźnię

Dzieciństwo to czas największej kreatywności. Dlatego, aby zadbać o wyobraźnię małych odkrywców, warto podarować im klocki konstrukcyjne. Na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się one niczym szczególnym – większość przypomina długie rurki, a w wieloelementowym zestawie znajdują się też elementy łączące. Polecamy także klocki jeżyki, które łatwo się łączą. Z tak niepozornych kształtów dzieciaki budują bardzo zaawansowane konstrukcje. Ich nieograniczona pomysłowość sprawia, że stworzone budowle prezentują się bardzo imponująco. Zabawa uczy podstawowych zasad projektowania.

Klocki dla starszych dzieci

Dzieci, które lubią bawić się klockami we wczesnym dzieciństwie, chętnie sięgają po zaawansowane zestawy pochodzące od takich marek jak LEGO czy Cobi. Atrakcję stanowi dla nich także składanie modeli. Historyczne repliki pojazdów wojskowych pogłębiają ich pasje. Podobnie zestawy klocków tematycznych nawiązujące do kosmosu, astronomii czy świata dinozaurów, pozwalają rozwijać dziecięce hobby.

Niezależnie od typu klocków, warto przyłączyć się do zabawy dziecka. Wspólne układanie klocków czy to z rodzicem, czy z rówieśnikami uczy dziecko współpracy w grupie i rozwiązywania problemów. Jest to nie tylko trening umiejętności społecznych, ale przede wszystkim atrakcyjna zabawa, którą uwielbiają dzieci w każdym wieku.

Szeroki wybór klocków znajdziesz na stronie sklepu z zabawkami Manima.pl.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Joanna_Iraqi88 22 grudnia 2023 - 11:54

Zachęcam do przeczytania – to coś, co naprawdę rozwija umysł.

Odpowiedz
Zenek_impressive136 29 stycznia 2024 - 22:55

Jeśli szukasz inspiracji i nowych perspektyw, ten artykuł jest dla Ciebie.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej