Strona główna » INNE » Gdy dziecko nie chce jeść – co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy dziecko nie chce jeść – co zrobić w takiej sytuacji?

przez Teosto@0115
3 komentarze

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Brak apetytu u dziecka to problem wielu rodziców i wbrew pozorom nie musi zawsze zwiastować zmiany chorobowe. Czy warto zmuszać dziecko do jedzenia, gdy tego nie chce? Jakie błędy popełniają rodzice?

1. Gdy dziecko nie chce jeść – błędy rodziców

Gdy dziecko nie chce jeść, rodzice zaczynają panikować. Ich pociecha niknie w oczach, staje się szczuplejsza. Jednak brak apetytu u dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Kłopoty z jedzeniem mogą wynikać z tego, że dziecko nie czuje potrzeby jedzenia wielkich porcji. Jego organizm jest jeszcze mały, jego potrzeby energetyczne również.

Dziecko samo wie, ile jest mu potrzebne. Nadmiernym wmuszaniem jedzenia w malucha rodzice robią mu krzywdę. Może to w przyszłości doprowadzić do problemów z nadwagą i otyłością.

Wmuszanie w dziecko jedzenia, to największa krzywda, którą nadgorliwi rodzice mogą zrobić niejadkowi. Mówienie: „póki nie zjesz, nie odejdziesz od stołu”, również nie jest dobrym pomysłem. To może jedynie pogłębić problemy z jedzeniem. Siadanie do stołu zacznie się dziecku kojarzyć z karą. Jeżeli dziecko nie chce jeść, może mieć ku temu powód. Na przykład taki, że nie jest głodne.

2. Gdy dziecko nie chce jeść – porady

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? Poniżej kilka porad dla rodziców.

  • Nie pozwalaj dziecku podjadać

Podjadanie między posiłkami może powodować brak apetytu u dziecka. Jeżeli dziecko nie chce jeść obiadków, zastanów się czy wcześniej nie zjadło całej paczki chipsów lub czekolady. Słodycze są bardzo kaloryczne i zaspokajają uczucie głodu.

  • Nakładaj mu odpowiednie porcje

Odpowiednie porcje nie oznaczają wielkich ilości jedzenia. Dzieci same wiedzą, kiedy są syte. Nie ma potrzeby wmuszać w nie posiłku. Jeżeli dziecko poczuje głód, na pewno o tym powie.

  • Urozmaicaj posiłki

Danie może być atrakcyjnie przygotowane. Uwaga dzieci skupi się na posiłku, które ma żywe kolory i ciekawe kształty. Gdy dziecko nie chce jeść, zastanów się, czy wystarczająco urozmaicasz posiłki. Jeżeli przez tydzień jecie makaron, nie dziw się brakiem apetytu u malucha. A może powinnaś sama zapytać dziecko na co ma ochotę? Możesz zadać mu pytanie wyboru. Dziecko będzie miało świadomość, że samo dokonało wyboru.

  • Regularne posiłki

Dania powinny być podawane mniej więcej o tych samych porach. To przyzwyczai organizm dziecka. Maluch zrozumie, że jedzenie jest swoistym rytuałem i sam zareaguje, gdy wprowadzone zostaną zmiany.

 

Zobacz też inne posty

3 komentarze

Grażyna 24 kwietnia 2019 - 14:44

Całe szczęście z moim dzieckiem nie ma takich problemów. Moja córka w przedszkolu zjada wszystko jak leci, nawet to, czego w domu nie chce tknąć.

Odpowiedz
Justyna 15 października 2019 - 13:30

Witam serdecznie. Moja kilkuletnia córka zaczęła chodzić do przedszkola. Lubi tam chodzić, tylko głównym problemem było jedzenie. Pierwsze dni były tragiczne… Julcia nie chciała jeść obiadków. Po jakimś czasie zaczęła normalnie jeść. Wydaje mi się, ze musiała się przyzwyczaić do nowego miejsca oraz do dzieci. Julcia jest bardzo nieśmiała dziewczynką. Z wyboru przedszkola jestem zadowolona.

Odpowiedz
Brenna Hurtgen 1 stycznia 2023 - 20:31

Jesteście pewni, że to najlepsze rozwiązani? Przeprasza, ale jakoś nie jestem zbytnio przekonany do Waszych odpowiedzi.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej