Strona główna » INNE » Fotowoltaika w budownictwie – jakie korzyści?

Fotowoltaika w budownictwie – jakie korzyści?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Zmiany klimatu i wzrost kosztów energii elektrycznej zmuszają do szukania alternatywnych źródeł energii. Fotowoltaika, czyli przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną, staje się coraz popularniejsza w wielu obszarach. Jednym z nich jest budownictwo. Jeśli ciągle zastanawiasz się, czy w realizowanym projekcie warto postawić na odnawialną energię, przygotowaliśmy krótkie zestawienie korzyści, które ułatwi Ci podjęcie decyzji.

W jaki sposób fotowoltaika zmienia budownictwo?

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że odnawialne źródła energii to trend, obok którego nie można przejść obojętnie, zwłaszcza w budownictwie. Jedną z najważniejszych korzyści związanych z fotowoltaiką jest redukcja kosztów energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd dla właścicieli różnego rodzaju obiektów.

Dlatego też w wielu projektach nieruchomości uwzględnia się dziś konieczność montażu paneli słonecznych, dbając np. o odpowiedni kąt nachylenia dachu, na którym znajdą się ogniwa lub prawidłową ekspozycję budynku względem stron świata. Dzięki temu można zmaksymalizować korzyści z produkcji zielonej energii. To jednak nie wszystko! Dowiedz się, jak fotowoltaika wpływa na wartość nieruchomości i jakie jeszcze zalety może mieć to rozwiązanie.

Fotowoltaika a wartość nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Istnieją różne czynniki, które wpływają na to, jak dużą wartość dodaną dla danego obiektu może przynieść instalacja paneli fotowoltaicznych. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest oczywiście wspomniana już oszczędność kosztów energii elektrycznej. Dla np. wielu potencjalnych kupujących będzie to duży atut w dobie wysokich cen prądu oraz coraz szerszego wykorzystania energii elektrycznej m.in. do ładowania samochodów elektrycznych.Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiki może również zwiększyć niezależność energetyczną budynku. W przypadku awarii sieci energetycznej nieruchomość z panelami słonecznymi będzie nadal produkować własny prąd. To szczególnie istotne dla obiektów przeznaczonych na działalność gospodarczą, w których każda przerwa w dostawie energii może oznaczać przestoje w produkcji lub świadczeniu usług i spore straty finansowe.

Kolejnym ważnym czynnikiem, wpływającym na wartość nieruchomości, jest nowoczesny wizerunek ekologiczny. Coraz więcej ludzi jest świadomych, w jaki sposób ich styl życia oddziałuje na środowisko i chętnie wybiera rozwiązania dla niego przyjazne. Nie bez znaczenia jest również kwestia wizerunkowa – ekologia jest dziś w modzie, a jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli jest właśnie fotowoltaika.

Nie tylko budynki – jakie nieruchomości mogą zyskać na fotowoltaice?

Pamiętaj, że wartość dodana związana z fotowoltaiką zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, wielkość instalacji czy zużycie i koszty energii elektrycznej. Trudno jednak znaleźć przypadki, w których inwestycja w panele słoneczne nie podniosła ceny danego budynku. Co więcej, fotowoltaikę można również wykorzystać w przypadku nieruchomości gruntowych, nienadających się do innych zastosowań (np. rolnictwa). Produkcja energii słonecznej przez naziemną farmę fotowoltaiczną jest coraz popularniejszym sposobem zagospodarowania nieużytków i tym samym nadania im wartości.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

K00imo 12 lutego 2024 - 17:51

To jest coś, co z pewnością wywoła burzę mózgów. Zajrzyjcie koniecznie.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej