Strona główna » INNE » Depresja w ciąży — co robić, gdy ciąża wywoła depresję?

Depresja w ciąży — co robić, gdy ciąża wywoła depresję?

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Depresja ciążowa jest rodzajem zaburzenia nastroju, które może wystąpić w czasie ciąży. Problem dotyka około 10% kobiet, spodziewają się dziecka i może przekształcić się również w depresję poporodową. Objawy są typowe dla depresji ogólnej. Jak sobie radzić z depresją w ciąży i czy jest coś, co możesz zrobić, aby jej uniknąć?

Co mówią statystyki?

Według badania opublikowanego w BMJ (1) depresja w ciąży dotyka do 10% kobiet, z wyższymi wskaźnikami w krajach o niskich i średnich dochodach. Badanie opublikowane w PubMed(2) wskazuje, że tylko 20% kobiet w ciąży z depresją otrzymuje odpowiednie leczenie. Mayo Clinic(3)wskazuje, że około 7% kobiet w ciąży doświadcza objawów depresji.

 

Co powoduje depresję?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny tego stanu. Depresja u każdej z kobiet może wynikać z czegoś innego, jednak istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Są to m.in.:

  • występowanie depresji, wahań nastroju jeszcze przed zajściem w ciąże;
  • wcześniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak zaburzenia lękowe lub choroba afektywna dwubiegunowa;
  • stresujące sytuacje rodzinne (problemy z partnerem, brak pracy, brak pieniędzy, choroba najbliższej osoby i inne);
  • zamartwianie się o przyszłość.Depresja w ciąży

Jakie są objawy depresji w ciąży?

Objawy depresji w ciąży są podobne do ogólnych objawów depresji. Kobiety w ciąży z depresją mogą odczuwać smutek, przygnębienie i utratę zainteresowania lub radości z życia. Inne objawy mogą obejmować utratę energii, problemy z koncentracją i pamięcią, trudności z zasypianiem lub zbyt długie spanie, zaburzenia apetytu, zwiększoną drażliwość lub gniew, poczucie beznadziejności, niepokój i lęki. W poważnych stanach kobieta może mieć również myśli samobójcze, a także podejmować się takich prób. Jeśli problemem jest niepewna przyszłość, kobieta z depresją może myśleć również o aborcji, lub zabiciu dziecka.

Jakie są skutki depresji ciążowej?

Skutki depresji ciążowej są szeroko zakrojone i mogą być katastrofalne. Matka może czuć się tak, jakby traciła kontrolę nad swoim życiem i czuła się bezradna. Kobieta cierpiąca na depresję może również czuć się winna z powodu tych uczuć, ponieważ są one tak niepodobne do jej normalnej osobowości.

Kobiety w ciąży, które doświadczają depresji, często mają problemy ze snem lub prawidłowym odżywianiem, co może spowodować, że przybierają na wadze w niezdrowym tempie podczas ciąży — a nawet po porodzie, jeśli nie otrzymają pomocy od lekarza lub terapeuty wystarczająco szybko! Może to prowadzić do innych problemów zdrowotnych zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Dlatego, jeżeli zmagasz się z depresją, lub masz „trudniejsze dni”, obniżenia nastroju, martwisz się o coś — warto skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeuty, zanim będzie za późno. Rozmowa z obcą osobą może nam pokazać inne możliwości, zmienić nasze myślenie — być może nie jest, aż tak źle, jak się wydaje. Jednym z takich miejsc jest Strefa Myśli — miejsce, gdzie każdy znajdzie profesjonalne, dyskretne wsparcie psychologiczne na najwyższym poziomie. Zespół składa się z profesjonalnych i doświadczonych psychologów i psychoterapeutów.

Jak poradzić sobie z depresją ciążową?

Depresja ciążowa jest poważnym problemem i aby poradzić sobie z nią, ważne jest, aby rozpoznać pierwsze objawy i jak najszybciej zasięgnąć wsparcia. Niezależnie od tego, czy jest to bliska osoba, czy profesjonalny doradca, pomoc w trudnym okresie jest nieoceniona. Dodatkowo zmiana trybu życia, dobre nawyki, takie jak prawidłowe odżywianie, regularne ćwiczenia i dostateczna ilość snu, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Depresja w ciąży może wymagać terapii behawioralnej lub farmakoterapii, która powinna być przepisana przez lekarza lub specjalistę od zdrowia psychicznego. Ważne jest również, aby kobiety w ciąży otrzymywały odpowiednie wsparcie emocjonalne i miały możliwość porozmawiania o swoich uczuciach i obawach.

Jak można zapobiec depresji ciążowej?

  • Zarządzaj stresem
  1. . Stres może powodować depresję, a ciąża to czas, w którym wiele kobiet doświadcza zwiększonego stresu. Spróbuj znaleźć sposoby na zarządzanie poziomem stresu, aby nie wymknął się spod kontroli.
  2. Ćwicz regularnie
  3. . Ćwiczenia pomagają zmniejszyć depresję i lęk, uwalniając endorfiny w mózgu, które są substancjami chemicznymi, które sprawiają, że czujesz się dobrze i poprawiasz nastrój. Jeśli to możliwe, zacznij ćwiczyć przed zajściem w ciążę, aby stało się to nawykiem — a następnie kontynuuj również po porodzie!
  4. Wysypiaj się każdej nocy (7-9 godzin) —
  5. prawidłowy sen, to również lepszy humor.
  6. Zdrowo się odżywiaj — dostarczanie odpowiednich witamin i minerałów również wpływa na nasz nastrój. Staraj się jeść, jak najbardziej kolorowo, a zobaczysz, że humor się poprawi. Możesz również od czasu do czasu sięgnąć po coś słodszego, aby wyzwolić w mózgu hormon szczęścia.
  7. Unikaj kofeiny i alkoholu —
  8. mogą powodować zwiększenie depresyjnych stanów. Mają również zły wpływ na Twoje zdrowie i maluszka, dlatego w ciąży unikaj tych składników, jak ognia.
  9. Wyjdź na spacer
  10. — aktywność na świeżym powietrzu, wyzwala endorfiny. Dotleniony mózg lepiej również radzi sobie z problemami, a dzięki wpływowi słońca od razu chce nam się żyć i wiemy, że świat jest piękny!
  11. Oddaj się hobby
  12. — jeśli masz jakieś hobby, marzenia, staraj się je realizować. Z pewnością to poprawi twój humor, Jeśli źródłem Twoich problemów są pieniądze (a właściwie ich brak), pomyśl, czy Twojego hobby, czy innych umiejętności, nie możesz przekształcić w dodatkowy zarobek.

Podsumowanie

Depresja w ciąży może mieć długotrwały wpływ zarówno na matkę, jak i dziecko. Ważne jest, aby kobiety rozpoznawały objawy i szukały pomocy. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, w tym terapia i leki, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić ogólną jakość życia. Pomocą może być również zmiana codziennych nawyków, a także zdrowa dieta. Pamiętaj, że depresja ciążowa nie jest czymś, czego należy się wstydzić i ważne jest, aby w razie potrzeby szukać pomocy. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu kobiety mogą przezwyciężyć depresję i cieszyć się zdrowym, szczęśliwym życiem z maluszkiem.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Cliff Garabedian 15 września 2023 - 23:30

Nie ma co udawać, że nas to nie dotyczy. Ta wiedza może się kiedyś przydać

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej