Strona główna » Nastolatek » Czy trzynastolatek powinien mieć konto na Facebooku?

Czy trzynastolatek powinien mieć konto na Facebooku?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Regulamin Facebooka jest prosty – każda osoba, która ma ukończone 13 lat może założyć konto.  Jednak w wielu przypadkach ten regulamin nie ma przełożenia na realia , a na portalu jest coraz więcej profili, które ewidentnie nie mają ukończonego wymaganego wieku.

Co zrobić, jeśli nasza pociecha chce założyć konto? Czy trzynastolatek powinien mieć konto na Facebooku?

1. Facebook nie dla dzieci

Nie ma co ukrywać – chociaż Facebook został stworzony przede wszystkim z myślą o dorosłych, ograniczenie wiekowe to tak naprawdę fikcja. Wcześniejsze zakładanie konta uzasadniane jest na wiele sposobów – potrzebą interakcji z rówieśnikami czy poczuciem, że nasze dziecko nie może być przecież gorsze od innych. Przywoływane przez wielu rodziców argumenty tego typu nie są jednak najtrafniejsze. Dla dziesięciolatka nie ma lepszej metody na zacieśnianie zdrowych więzów z przyjaciółmi, niż kontakt twarzą w twarz. To właśnie w taki sposób dziecko może nauczyć się myśleć w sposób krytyczny. To poprzez zabawę może zdobywać umiejętność kreatywnej ekspresji swoich emocji. Na rozwijanie znajomości online będzie miał całe życie – czy naprawdę warto przyspieszać ten proces?

„Przecież wszyscy w klasie już mają!” – słyszymy nieraz rozżalony ton dziecka. Dlaczego nie warto dać się złamać? Bo w ten sposób uczymy naszą pociechę kapryśnego podążania za modą, które może być naprawdę fatalne w skutkach.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na dzieci w sieci czyha wiele niebezpieczeństw. Cyberprzemoc staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, a znane hasło „Nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie” jest boleśnie prawdziwe – dziecięcą ufność i łatwowierność można wykorzystać  niezwykle łatwo.

Owszem, w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć dziecka od tego, co w Internecie zasługuje na potępienie. Jednak zanim narazimy je na zetknięcie się z niepowołanymi treściami czy osobami, zaczekajmy, aż osiągnie moment, w którym będzie potrafiło samodzielnie odróżnić to, co dobre od zła.

2. Przykład prosto z góry

Z nieukrywaną przykrością należy stwierdzić, że w wielu przypadkach zakładanie konta na Facebooku przez dzieci poniżej 13. roku życia odbywa się za milczącym przyzwoleniem lub, co gorsza, z pomocą rodziców. Dzieci mają zatem świadomość tego, że ich dorośli opiekunowie przyzwalają na postępowanie niezgodne z ustalonymi regułami, a mówiąc dobitniej – uczą się, że uczciwość to nie taka wielka rzecz, jak mogłoby się wydawać. A przecież rolą rodzica jest wpojenie maluchowi zasad etyki, których przestrzeganie ma prawdziwą wartość dopiero wtedy, gdy nie robimy tego dla poklasku. Miernikiem uczciwości jest wartość uczynków i decyzji, które podejmujemy, kiedy nikt nie patrzy.

3. Trzynastolatek trzynastolatkowi nierówny

A Facebook dla dziecka, które spełnia wymagane regulaminem kryterium wiekowe? Teoretycznie w takiej sytuacji jego konto na portalu społecznościowym nie powinno spędzać nam snu z powiek, o ile zgadzamy się na to, by na działania naszej pociechy większy wpływ miał administrator niż my sami. Tak naprawdę wiek jest jedynie kwestią umowną i w żadnym stopniu nie powinien wpłynąć na naszą decyzję. To my, jako rodzice, najlepiej znamy naszego malucha i wiemy, czy jest on emocjonalnie gotowy i wystarczająco odpowiedzialny, by zaistnieć w Internecie. Dzieci w tym samym wieku mogą ogromnie różnić się pod względem dojrzałości, mają różny poziom wrażliwości, odporności na krytykę. Nieprzemyślana zgoda może dostarczyć dziecku wiele radości, a jednocześnie wyrządzić mu sporą krzywdę.

Publikacja zaczerpnięta z: parenting.pl

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Scott Cliffton 16 września 2023 - 00:22

Ten tekst powinien przeczytać każdy, najlepiej jeszcze dobrze zapamiętać

Odpowiedz
Suellen Exley 18 września 2023 - 10:14

Dzięki Tobie moje życie staje się lepsze.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej