Strona główna » Ciąża i poród » Czy drugi poród jest łatwiejszy?

Czy drugi poród jest łatwiejszy?

przez Teosto@0115
2 komentarze

Szybki, łatwy i bezbolesny – o takim porodzie marzy każda przyszła mama, która trafia na porodówkę. Czy taki może być drugi poród? Sprawdzamy w dzisiejszym tekście.

Strach przed porodem jest czymś zupełnie naturalnym i uzasadnionym dla przyszłych mam, które wkraczają na porodówkę pierwszy raz w życiu. Są jednak kobiety, które narodziny dziecka mają już za sobą, a mimo to i tak bardzo boją się drugiego porodu. Dzieje się tak na przykład, gdy wydaniu na świat pierwszego dziecka towarzyszył duży wysiłek i cierpienie. Czy sytuacja musi się powtórzyć? Niekoniecznie. Sprawdzamy od czego to zależy.

Ile trwa drugi poród?

Każda kobieta, która już rodziła przynajmniej raz, doskonale wie, że nie da się tego dokładnie zaplanować. Są pewne sposoby przyspieszające poród, przyszłe mamy wymieniają się nowinkami na temat tego, co zażywać, żeby poród był krótszy i sprawniejszy, jednak nie zawsze one działają. Jednak niemal pewne jest, że drugi poród danej kobiety będzie trwał krócej niż pierwszy. Warunkiem jest jednak to, by odstęp między porodami nie trwał zbyt wielu lat.

Lekarze podkreślają, że drugie porody (i każde kolejne) zwykle są krótsze od pierwszych ze względu na to, że po pierwszym porodzie kanał rodny jest już szerszy, a mięśnie bardziej rozluźnione. To ułatwia główce dziecka sprawniej przecisnąć się przez drogi rodne. O ile z reguły pierwszy poród trwa średnio od 6 do 12 godzin w pierwszej fazie i od pół godziny do 1,5 godziny w fazie partej, o tyle przy drugim porodzie pierwszy etap trwa od 4 do 6 godzin, a drugi to jedynie 10-15 minut. Może się również zdarzyć, że drugi poród będzie trwał dłużej od pierwszego, jeśli pojawią się jakieś komplikacje lub dziecko ułoży się w taki sposób, że trudniej będzie mu się wpasować w kanał rodny.

Czy drugi poród boli bardziej?

Paulina z Poznania ma dwuletnią córeczkę i jest teraz w drugiej ciąży: – Malwinkę rodziłam długo i bardzo mocno się nacierpiałam – opowiada i wyznaje, że marzy o tym, aby drugi poród był lżejszy i łatwiejszy od pierwszego. Zdaniem dr Marzeny Jurczak Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie zazwyczaj właśnie tak się dzieje. Drugi poród jest łatwiejszy i szybszy od pierwszego, nawet jeśli dziecko rodzi się nieco większe. Lekarka zastrzega jednak, że może też zdarzyć się i tak, że skurcze będziemy odczuwać jako intensywniejsze niż poprzednim razem, ale za to postęp porodu będzie sprawniejszy i dziecko pojawi się na świecie szybciej.

Co ułatwia drugi poród?

Dr Jurczak Czaplicka wskazuje również na dodatkowe czynniki, dzięki którym kolejny poród może stać się mniej bolesnym doświadczeniem. – Na korzyść na pewno działa niezbyt długa przerwa między ciążami. Ale ważne jest również przygotowanie psychiczne. Przy kolejnym porodzie młoda mama już wie, czego może spodziewać się na porodówce, a to pomaga zapanować nad swoim ciałem i sprawia, że niewiele może ją zaskoczyć – podkreśla.

Dowiedz się więcej na temat plastyki ginekologicznej.

Publikacja zaczerpnięta z:  mamotoja

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Georgeanna Vonderheide 15 września 2023 - 22:30

Cieszę się, że mogłem tu trafić.

Odpowiedz
Stephen Howett 18 września 2023 - 08:20

Twój wpis przypomniał mi, co jest naprawdę ważne w życiu.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej