Strona główna » INNE » Ciąża a wizyta u ginekologa? Zobacz co warto wiedzieć!

Ciąża a wizyta u ginekologa? Zobacz co warto wiedzieć!

przez Teosto@0115
1 Komentarz

Regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa każdej ciężarnej i jej dziecka. Kiedy udać się do lekarza po raz pierwszy? Jak często stawiać się na kolejne wizyty?wizyta u ginekologa

 

Pierwsza wizyta u ginekologa – nie odkładaj na później

Mimo wyraźnych dwóch kresek na teście ciążowym wizyty u ginekologa nie można odkładać w nieskończoność. Specjalista podczas pierwszej konsultacji przeprowadzi badanie oraz wykona USG, które pomoże nie tylko potwierdzić ciążę, ale również oceni czy rozwija się ona prawidłowo. W początkowym etapie najistotniejszą kwestią jest ustalenie czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w macicy czy jest to ciąża pozamaciczna, wymagająca szczególnego postępowania.

Ginekolog-położnik z femimea.pl zleca pacjentce dodatkowe badania – w tym analizę próbki moczu oraz badania krwi. Wśród podstawowych wymienić należy morfologię krwi, badanie poziomu glukozy na czczo, VDRL, czyli badanie w kierunku kiły, nosicielstwa wirusa HIV, HBS i HCV. Sprawdzana jest też odporność na toksoplazmozę, cytomegalię i różyczkę. Standardowo lekarz zleca także wykonanie poziomu TSH, gdyż choroby tarczycy mogą być szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. W skrajnych wypadkach niektóre z zaburzeń endokrynologicznych doprowadzić mogą nawet do poronienia. Jeśli kobieta nie miała oznaczanej grupy krwi, lekarz podejmie decyzję również o jej oznaczeniu. Co ważne, niezbędne jest nie tylko zweryfikowanie grupy, ale również oznaczenie wartości czynnika Rh.

Jak często należy chodzić do ginekologa w ciąży?

Wszystko zależy od jej przebiegu i stanu zdrowia kobiety i jej dziecka. Jeśli nie odnotowano żadnych komplikacji przyjmuje się, że do ok. 28-30 tygodnia ciąży, pacjentka powinna pojawiać się na kontroli nie rzadziej niż raz w miesiącu. Za każdym razem konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, zleconych przez lekarza na danym etapie ciąży. Następnie, aż do 36 tygodnia życia wizyty kontrolne  odbywają się co 2-3 tygodnie, a po 39 tygodniu – co tydzień. Taki plan wizyt zakłada jednak, że ciąża przebiega prawidłowo, dziecko rozwija się właściwie i nie występują żadne problemy.

Częstotliwość umawiania wizyt uzależniona jest od indywidualnej sytuacji klinicznej pacjentki. Za zwiększeniem ich częstotliwości przemawiać mogą leki przyjmowane przez pacjentkę, które mogą być stosowane wyłącznie wtedy, gdy korzyści terapii przewyższają potencjalne  ryzyko dla płodu. Warto również pamiętać o trzech najważniejszych badaniach prenatalnych, które wykonujemy między 11 a 14 tygodniem ciąży, następnie usg połówkowe 18-22 tydzień i tzw. usg III trymestru zalecane między 28 a 32 tygodniem ciąży.  Prowadzenie ciąży we Wrocławiu zapewniają profesjonalnie ginekolodzy  z FemiMea. 

Gdy dzieje się coś niepokojącego

Warto pamiętać, że jedną z najważniejszych kwestii u kobiet ciężarnych jest spokój i w miarę możliwości eliminacja stresu. Są to warunki optymalne, aby rozwijające się w łonie matki dziecko mogło wzrastać prawidłowo. Stres może negatywnie wpływać na ciążę i samopoczucie kobiety, prowadząc do poważnych powikłań, w tym nawet do przedwczesnego porodu. Komfort psychiczny ciężarnej jest tak samo ważny, jak wyniki badań. Dlatego wszelkie dolegliwości lub niepokojące symptomy powinny zostać z lekarzem skonsultowane, nawet wtedy, gdy do kolejnego terminu wyznaczonej wizyty pozostał jeszcze czas. Ważne jest, aby zyskać psychiczny spokój i równowagę, bo to pozwala bezpiecznie oczekiwać na rozwiązanie.

Zapraszamy do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na Bielanach Wrocławskich gdzie ginekolodzy prowadzą ciążę, a także wykonają badania prenatalne.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

profession120 12 lutego 2024 - 16:22

Zobaczcie, jaki ciekawy artykuł. Moim zdaniem warto się nim podzielić dalej

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej