Strona główna » INNE » Bezpieczeństwo na drodze, jak stworzyć przyjazną strefę dla dziecka?

Bezpieczeństwo na drodze, jak stworzyć przyjazną strefę dla dziecka?

przez Teosto@0115
2 komentarze

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nadmiernym ruchem ulicznym, co może mieć opłakane w skutkach konsekwencje. Chodzi oczywiście między innymi o wiele zagrożeń z tym związanych. Nie bez znaczenia jest także wpływ na środowisko oraz dewastację naszej planety – Ziemi.

Kto jest narażony w największym stopniu?

W tym miejscu chodzi, oczywiście, o najmłodsze osoby, czyli o małe dzieci. Wiele mówi się o różnych zagrożeniach, które czyhają na nasze pociechy praktycznie na każdym rogu. Szczególnie narażone na różne incydenty i wypadki są jednak narażone dzieci, które mieszkają w miastach lub w pobliżu ruchliwych dróg. Tam bowiem statystycznie najczęściej dochodzi do różnego rodzaju stłuczek, potrąceń lub poważniejszych wypadków zagrażających życiu lub zdrowiu.

Z czego to wynika?

Ostatnimi czasy wiele mówi się o stwarzaniu nowych miejsc do zabawy dla dzieci. Często zapomina się jednak o konieczności stworzenia bezpieczeństwa w takich miejscach. Nakłady z budżetu gminy, powiatu lub państwa przeznaczone na przykład na budowę placu zabaw lub boiska w największej mierze przeznaczane są na zakup najwyższej jakości sprzętów, a także na względy estetyczne lub wizerunkowe, premie dla pracowników. Zapomina się jednak o tym, jak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo w takich miejscach. Dzieci, szczególnie te małe, nie są świadome zagrożeń, z jakimi może wiązać się wpadnięcie pod auto lub nagłe wtargnięcie na jezdnię poza przejściem dla pieszych. Dlatego też tak ważne jest na przykład zadbanie o ogrodzenie placów zabaw lub innych miejsc rekreacji przeznaczonych dla najmłodszych mieszkańców.

Czy samo ogrodzenie załatwi jednak całą sprawę i w pełni zapewni bezpieczeństwo?

Jak pokazują statystyki, odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa, ponieważ stworzenie przyjaznej strefy dla dziecka wiąże się z wieloma wymaganiami, które powinny zostać spełnione. Najważniejsze z tego wszystkiego jest, oczywiście, odpowiednie oświetlenie drogowe. Jedynie dzięki zastosowaniu pełnego oświetlenia całego placu zabaw oraz okolicznych dróg i ścieżek zapewni bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Wiele rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci i zabrania im samodzielnego wychodzenia z domu na przykład na plac zabaw. Jest to, oczywiście, zrozumiałe i stanowi dobry krok ze strony odpowiedzialnych rodziców. Władze miasta powinny jednak zrozumieć obawy rodziców i zastosować wysokiej jakości oświetlenie drogowe w miejscach użyteczności publicznej, jakie proponuje firma Renovis – https://renovis.pl/oferta/ciagi-komunikacyjne/drogi/.

Okazuje się, że wiele miast decyduje się na szeroko pojęte oszczędności i tak na przykład tną koszty związane z zakupem nowych lamp ulicznych. Często nie zapewniają one oświetlenia całej powierzchni w jednolity sposób i pozostawiają szczególnie niebezpieczne zakamarki w stanie nieoświetlonym.

Jak zatem temu zaradzić?

Najważniejsze okazuje się wybranie firmy projektowej, która będzie w stanie dopasować odpowiednie rozwiązanie do budżety, przy czym nie wpłynie to również na jakość wykonania. Co więcej, profesjonalny personel jest w stanie tak dobrać oświetlenie, aby nie ulegało ono częstym awariom. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby zakupione lampy w sposób estetyczny komponowały się z danym miejscem i resztą obiektów. Wszyscy ludzie posiadają bowiem potrzebę odczuwania piękna i harmonii.

Niemniej ważne okazuje się także dobranie odpowiedniego miejsca do stworzenia strefy rekreacji dla dzieci. Często możliwe jest bowiem takie dobranie otoczenia, aby uniknąć niepotrzebnych wypadków lub incydentów.

Oświetlenie drogowe posiada także inne walory. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z obiektów aż do późnego wieczora. Jak wiadomo, nasz klimat się zmienia i dlatego letnie dni są coraz to cieplejsze w porównaniu z latami poprzednimi. Dlatego też ludzie często inaczej dostosowują swoje plany, tak aby właśnie późne i tym samym chłodniejsze wieczory spędzać na świeżym powietrzy, poza domem. Oświetlenie na drodze nabiera w tym momencie większej wagi, ponieważ staje się po prostu konieczne do sprostania nowemu stylowi życia, który jest kreowany przez dzisiejsze społeczeństwo. Taki styl życia jest także wybierany przez najmłodszych i również w ich przypadku zastosowanie oświetlenia jest po prostu kluczowe. Należy pamiętać, by oświetlenie tuneli było zawsze bardzo dobrej jakości, by kierowcy mieli swego rodzaju swobodę w jeździe.

Zobacz też inne posty

2 komentarze

Stacey Krage 16 września 2023 - 01:02

Uważam, że temat jest wart uwagi. Zapraszam do klikania w link

Odpowiedz
Donnette Lungren 18 września 2023 - 10:54

To jest niesamowite, jak wiele oferujesz.

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej