Strona główna » INNE » 10 praktyk stymulacyjnych, które pokocha Twoje dziecko.

10 praktyk stymulacyjnych, które pokocha Twoje dziecko.

przez Teosto@0115
1 Komentarz

W pierwszych miesiącach życia dziecko bardziej obserwuje niż wchodzi w interakcje, ale nie powinniśmy pozwolić mu patrzeć tylko na to, co jest przed nim w danym momencie. Jest to kluczowy czas dla ich przyszłości, ponieważ tworzą się ich połączenia mózgowe i potrzebują wczesnej stymulacji.

Znaczenie stymulacji u niemowląt

Kiedy dziecko przychodzi na świat, w jego mózgu jest już 100 miliardów neuronów gotowych do rozwoju i gromadzenia informacji. W ciągu pierwszych lat życia w mózgu Twojego dziecka rozwiną się miliardy połączeń między komórkami mózgowymi, zwanych synapsami neuronowymi.

 

 dziecko

Dziecko posiada zdolność uczenia się dowolnego języka

Aby powstała optymalna liczba połączeń, mózg musi funkcjonować od najwcześniejszych etapów. Synapsy, które nie są “okablowane” poprzez stymulację, tracone są w okresie szkolnym dziecka. Chociaż mózg dziecka ma pewne neurologiczne okablowanie, takie jak zdolność do uczenia się dowolnego języka, jest bardziej elastyczny i bardziej podatny na uszkodzenia niż mózg osoby dorosłej. I co zaskakujące, mózg malucha ma dwa razy więcej połączeń neuronowych niż mózg osoby dorosłej.

Kiedy dostarczasz dziecku nowych doświadczeń, dajesz jego połączeniom neuronowym i ścieżkom mózgowym więcej możliwości łączenia się ze sobą. Z kolei nabędą bogate umiejętności językowe, rozumowania i planowania.

10 praktyk stymulacyjnych dla Twojego dziecka

Teraz gdy już wiesz, że stymulacja jest niezbędnym elementem rozwoju Twojego dziecka, na pewno chcesz zacząć działać. Oto 10 pomysłów na stymulację, które zapewnią Ci świetną zabawę i pomogą Ci i Twojemu dziecku nawiązać więź.

“Bla, bla, bla”

Twoje dziecko uwielbia, gdy do niego mówisz, czuje się wtedy zaopiekowane i zrozumiane. Małymi kroczkami, z ich pierwszymi gaworzeniami, będzie się wydawało, że nawet prowadzicie rozmowę. Zawsze odpowiadaj mu i narracja wszystko, co robisz. Ponadto, jeśli twój wyraz twarzy będzie nieco przerysowany i będzie odpowiadał temu, co mówisz, przyciągniesz większą uwagę malucha.

Mały czytelnik

Zachęcaj do wczesnej miłości do książek. Wybieraj książki z dużymi, kolorowymi ilustracjami. Wyznacz sobie czas w ciągu dnia, aby położyć się z dzieckiem na łóżku lub kanapie i zanurzyć się w tym doświadczeniu. Wskazywanie na określone obrazki lub nawet wydawanie odgłosów odpowiadających książce, takich jak “hau, hau”, gdy widzą psa, modulowanie tonu głosu, upraszczanie historii lub szukanie różnych zakończeń — zachęcają niemowlęta do bycia bardziej uważnym i do coraz większej interakcji.

Wspólna uwaga

W ciągu dnia dziecko styka się z setkami bodźców, niektórych nowych i niektórych znanych. Towarzyszenie dziecku w tym procesie może pomóc Ci zauważyć, na jak wiele bodźców reaguje i które z nich przyciągają większą uwagę. Podążaj za ich spojrzeniem i komentuj to, co widzą, przybliżaj je do siebie lub, jeśli już raczkują lub chodzą, połóż je w bardziej dostępnym miejscu, aby mogły same wyciągnąć rękę i je chwycić.

Ręce i dłonie

Graj w gry, które angażują dłonie. Zakryj twarz dłońmi i pozwól dziecku odciągnąć je, aby odsłonić cię z tyłu, użyj kukiełek do opowiedzenia historii, a następnie pozwól dziecku włożyć je również do ręki. Używanie rąk pokazuje dzieciom, jak fizycznie oddziałujemy na nasz świat, a ponadto zajęcia na rękach są po prostu przyjemniejsze dla was obojga!

Reaguj na płacz

Jeśli dziecko płacze, zajmij się nim: uspokajaj je i przytulaj, aby zbudować pozytywny obwód mózgowy w obszarze limbicznym mózgu, który jest zaangażowany w emocje. Kojące przytulanki i uściski oraz Twoje codzienne zaangażowanie w sprawy dziecka to emocjonalne sygnały bezpieczeństwa dla mózgu.

Zabawki interaktywne

Wybieraj zabawki, które pozwalają dziecku na odkrywanie i interakcję. Zabawki, takie jak pudełko pełne niespodzianek lub klocki do układania, pomagają niemowlętom w nauce związków przyczynowo-skutkowych i rozumowania “jeśli, to”. Na przykład, jeśli dziecko układa zbyt wiele klocków bez ich wyprostowania, spadają one. Jeśli układa klocki jeden na drugim, to “łączy” te informacje.

Zabawa na brzuszku

Kładź dziecko na brzuszku do zabawy na krótkie okresy czasu kilka razy dziennie. Na łóżku, na dywanie. Niemowlęta będą inaczej odczuwać powierzchnię, próbować raczkować, przewracać się.

Masaże uspokajające

Mogą one zmniejszyć poziom stresu u niemowląt i poprawić ich samopoczucie i bezpieczeństwo emocjonalne. Takie masaże sprzyjają nawet wzrostowi małych dzieci: badania wykazały, że wcześniaki, które otrzymują masaże trzy razy dziennie, są gotowe do opuszczenia szpitala o kilka dni wcześniej niż dzieci, które nie otrzymują masaży.

“Muzyka, mistrzu!”

Zaśpiewaj te rymowanki z przedszkola, które pamiętasz. Kiedy możesz, dodaj ruchy ciała i zabawy palcami. Pomaga to dziecku połączyć dźwięki z czynnościami związanymi z motoryką dużą i małą. Piosenki usprawniają także naukę rytmów, rymów i wzorców językowych.

“Love is in the air”

Kochasz swoje dziecko bezwarunkowo, ale musisz to okazać. Dziecko, które czuje się kochane i zadbane, lepiej reaguje na stymulację. Przytulaj go, dawaj mu buziaki… niech mowa ciała mówi za ciebie. Twoje dziecko z czasem rozwinie oznaki przywiązania do innych osób.

Czy nadmiernie stymuluję moje dziecko?

Nadmierna stymulacja występuje wtedy, gdy dziecko jest przytłoczone większą ilością doświadczeń, wrażeń, hałasu i aktywności niż jest w stanie sobie poradzić. Na przykład noworodek może stać się bardzo niespokojny po rodzinnym posiłku, podczas którego był w centrum uwagi i był nieustannie przekazywany z rąk do rąk. Przedszkolak może mieć napady złości po dużym wydarzeniu, takim jak przyjęcie urodzinowe. Dziecko w wieku szkolnym może mieć zły humor, jeśli idzie do szkoły, potem na pozaszkolne zajęcia z angielskiego, potem na lekcję pływania. Nadmiernie pobudzone dzieci stają się zmęczone i mogą czuć się przytłoczone. Kiedy tak się dzieje, potrzebują cichego czasu i spokojnego, znajomego otoczenia.

Zobacz też inne posty

1 Komentarz

Anitra Nouri 18 września 2023 - 08:43

Jak macie chwilę to podrzucam ciekawą lekturę

Odpowiedz

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej