Strona główna » INNE » Pies “sportowiec” – zdrowie, aktywność i zabawa

Pies “sportowiec” – zdrowie, aktywność i zabawa

przez Teosto@0115
0 Komentarz

Dlaczego sportowa aktywność jest tak ważna dla psa?

 • Zdrowe serce i płuca: Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w zapewnieniu zdrowia układu oddechowego i krążenia u Regularne ćwiczenia wzmacniają serce, poprawiając jego wydajność i zdolność do pompowania krwi. Ponadto, zdrowy ruch wspomaga prawidłową wentylację płuc, co może zapobiegać problemom z oddychaniem i wspierać ogólną kondycję oddechową psa. Dzięki regularnym spacerom, bieganiu lub zabawom na świeżym powietrzu, psy mogą utrzymać zdrowie serce i płuca, co przekłada się na ich ogólny stan zdrowia i długowieczność.
 • Kontrola wagi: Aby utrzymać prawidłową wagę, pies musi być aktywny fizycznie, wówczas ma mniejszą szansę na nadwagę lub bycie otyłym. Regularne ćwiczenia pomagają spalać kalorie i utrzymywać metabolizm psa na właściwym poziomie, wspierają także jego ogólny stan zdrowia, poprawiając nie tylko kondycję fizyczną ale i stan psychiczny. Niestety, nadwaga lub otyłość u psów może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, problemy ortopedyczne czy choroby skóry. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią ilość aktywności fizycznej, dostosowaną do jego wieku, rasy i stanu zdrowia.
 • Zdrowe stawy i mięśnie: Sportowy tryb życia czworonoga utrzymuje jego stawy i mięśnie w dobrej kondycji, zmniejszając ryzyko urazów i chorób. Poprzez regularne ćwiczenia, stawy psa są lepiej ukrwione, co wspomaga dostarczanie składników odżywczych do tkanek stawowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak artretyzm czy dysplazja stawów biodrowych. Dodatkowo, codzienna dawka ruchu wzmacnia mięśnie psa, poprawiając ich wytrzymałość i elastyczność. Jest to ważne, gdyż silne mięśnie zapewniają stabilność stawom, co zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów, szczególnie u dojrzałych zwierząt, gdy mogą pojawić się problemy związane ze starzeniem się organizmu.
 • Dobra kondycja psychicznaCzęste zabawy i aktywność fizyczna są kluczowe dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego psa, bo mogą pomóc w redukcji stresu. Podczas biegania, spacerów, czy też zabaw z użyciem ulubionych zabawek, psiak może uwolnić nagromadzone napięcie, co przyczynia się właśnie do zmniejszenia stanów lękowych i odstresowania. Dodatkowo, poprzez ruch stymuluje się wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, co poprawia nastrój i ogólną jakość życia naszego czworonoga. Z tego względu należy regularnie angażować psa w różnorodne formy aktywności, zapewniając mu tym samym harmonię i spokój umysłu.
 • Więź z właścicielem: Wspólne spędzanie czasu wzmacnia porozumienie między psem a właścicielem, sprzyjają budowaniu zaufania i więzi emocjonalnej. Dodatkowo, wspólne treningi czy zabawy mogą być doskonałą okazją do nauki nowych komend i umiejętności przez psa, co może zwiększyć zaangażowanie i zrozumienie między nimi. Przebywanie razem na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznej sprzyja także relaksowi i redukcji stresu, zarówno dla psa, jak i dla właściciela

Jak zadbać o sportowego psa?

 • Po pierwsze – regularnie zapewniaj mu dostateczną ilość ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Mogą to być biegi, zabawy z piłką, pływanie czy wspólny jogging. Jednocześnie przed podjęciem jakiejkolwiek wspólnej aktywności, upewnij się, że intensywność treningów dostosowana jest do potrzeb i możliwości Twojego psa.
 • Po drugie: zadbaj, aby jego dieta była dobrze zbilansowana i dostosowana do poziomu aktywności. Jeśli masz wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem w kwestii właściwego żywienia.
 • Po trzecie: pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza, aby monitorować zdrowie i kondycję psa.
 • Po czwarte: nawodnienie i odpoczynek są dla Twojego czworonoga bardzo ważne, dlatego nigdy nie zapominaj o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody i czasu na regenerację sił po intensywnym wysiłku fizycznym.
 • Po piąte: aby Twój pupil zachował zdrową formę na kolejne aktywne wyjście, zatroszcz się o odpowiednią pielęgnację jego sierści i skóry, szczególnie po zabawach na świeżym powietrzu.
 • Po szóste: podczas aktywności na zewnątrz pamiętaj o zapewnieniu swojemu psu bezpieczeństwa stosując smycz lub ewentualnie obrożę odstraszającą kleszcze.
 • Po siódme: zabawy i gry interaktywne, które angażują umysł psa, są równie ważne dla niego jak aktywność fizyczna.
 • Po ósme: nagradzaj psa za dobre zachowanie i osiągnięcia w treningu, potraktuj to jako “pozytywne wzmocnienie”.

Pies sportowiec to nie tylko członek rodziny, ale również partner we wspólnym spędzaniu czasu i dobrej zabawie. Dbając o jego zdrowie fizyczne i psychiczne zapewniasz mu długie i szczęśliwe życie. Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza, właściwej diecie, aktywności fizycznej i wielu miłych chwilach spędzonych razem. Aby zregenerować psi organizm, zapewniając mu właściwe nawodnienie i odżywienie, oprócz zbilansowanej diety możesz podawać mu napój energetyczny Aqualapka. Z pewnością jest on bezpieczny i nie zaszkodzi Twojemu pupilowi, ponieważ receptury wszystkich napoi Aqualapka oparte są wyłącznie na naturalnych składnikach.

Zobacz też inne posty

Zostaw swój komentarz

Piosenki dla dzieci

Kontakt

Kulturalny Plac Zabaw
 
Administracja
Testimo sp. z o.o.
ul. Wincentego Pola 27
44-100 Gliwice
 
kulturalnyplaczabaw_logo_NEW_uh

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Ok! Czytaj więcej