Jak urządzić pokój dla przedszkolaka

Pokój dla pociechy w wieku przedszkolnym to nie lada wyzwanie. Przestrzeń musi zostać zaplanowana w sposób przemyślany i spełniać wiele funkcji. Będzie to miejsce zabaw, pierwszej nauki, sypialnia. Dodatkowo przestrzeń powinna być praktyczna, równocześnie przytulna, a co najważniejsze bezpieczna. Podpowiadamy i inspirujemy, jak to zrobić.

Okres zmian

Wiek, w jakim dziecko zapisywane jest do przedszkola to 3-6 lat Wiąże się to z nową rutyną, zmianami, szybszym tempem życia dla dziecka. Dlatego tak ważne jest przystosowanie pokoju, który zapewni poczucie bezpieczeństwa i stałości.

Projekt

Przy planie projektu masz do wyboru dwa rozwiązania. Zlecić to architektowi wnętrz lub wykonać samemu. Znalezienie specjalisty może wiązać się z dodatkowymi kosztami i stresem. Nie wiadomo, czy wizja, jaką masz, zostanie spełniona podczas współpracy.

Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie wykonać pracę, pomyśl o dokształceniu się. Kurs AutoCAD pozwoli Ci bez doświadczenia stworzyć wymarzony projekt, a przy okazji będzie inwestycją na lata i kolejne zmiany w mieszkaniu.

Strefy

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje dostosowanej przestrzeni do jego zmian. Wraz z rosnącym młodym człowiekiem z pokoju niemowlaka zostaje jedynie kilka przedmiotów. Cały pokój zostaje podzielony na kilka stref:

Zabawy

Większość rodzin nie może pozwolić sobie na urządzenie osobnego pomieszczenia zabaw w mieszkaniu. Rolę te musi spełniać jedynie kącik pokoju dziecka. Powinny tam znajdować się wszelkie zabawki, przytulne tekstylia (np. Dywan, jako przyjemne miejsce do zabawy), schowki, poduszki dla dzieci.

Postaw na organizację przyjazną dziecku. Zapewnij przedszkolakowi samodzielność, w której będzie sięgał do większości półek, a co za tym idzie, będzie mógł sprzątać własną przestrzeń i wyrabiać w sobie nowe nawyki.

Kącik zabaw będzie jeszcze ciekawszy, jeżeli dodamy do niego elementy służące do huśtania się takie jak: huśtawka czy hamak.

Odpoczynku

Strefa odpoczynku to w szczególności dobrze dobrane łóżko. Warto zainwestować w odpowiedni materac, żeby już od najmłodszych lat dbać o kręgosłup. Jeżeli masz jedynie małą przestrzeń do zagospodarowania, warto pomyśleć o piętrowym łóżku, a pod spodem urządzić inną przestrzeń.

Łóżko należy umiejscowić jak najdalej od okna, ale w taki sposób, aby swobodnie można było do niego dotrzeć. W tej strefie sprawdzi się odpowiednie oświetlenie. Na przykład lampka na stoliku nocnym koło biurka, którą samodzielnie dziecko będzie mogło wyłączyć przed snem. Wpłynie to pozytywnie na wyciszenie dziecka przed snem.

Nauki

Przedszkole to już nie tylko zabawa, to również pierwsza nauka i obowiązki. Dlatego tak ważne jest dostosowanie strefy nauki do dziecka. Zainwestuj w odpowiednie biurko. Aktualnie na rynku istnieje wiele biurek, które będą “rosnąć” razem z Twoją pociechą.

Regulowane biurko to rozwiązanie na lata. Wspomaga utrzymanie właściwej postawy i motywuje do regularnej nauki. Dodaj do tego regulowane krzesło i otrzymujesz zestaw gotowy na lata.

Pamiętaj o odpowiednim doświetleniu. Biurko najlepiej sprawdzi się pod oknem, dodatkowa lampka będzie dobrym rozwiązaniem podczas zimowych miesięcy, kiedy dostęp do naturalnego światła nie jest tak łatwy.

Jakoś i bezpieczeństwo

Nie trzeba przypominać, jak ważnym jest bezpieczeństwo w tego rodzaju pokoju. Upewnij się, że w projekcie nie ma żadnych niebezpiecznych, wystających lub ciężkich elementów.

Pomyśl o zabezpieczeniu poprzez obudowę na kaloryfer. Dziecko nie uszkodzi się, a przy okazji będzie wyglądać to o wiele bardziej estetycznie.

Niebanalne rozwiązania

Często słyszy się historię o dzieciach, które w niepohamowanej potrzebie tworzenia i zabawy malują wszystko co, napotkają na drodze: szafki, ścianki, podłogę. W takim wypadku farba tablicowa może sprawić, że nie tylko uratujesz ścianę, ale obudzisz wewnętrznego artystę w dziecku.

Można pomalować nią również meble. Plusem tej farby jest: dostępność w różnych kolorach, wodoodporna, bardzo łatwo wkomponować ją w aranżację pokoju.

Related posts

Czemu służy leżakowanie w przedszkolu?

Jak wygląda adaptacja w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu?

2 komentarze

Tomika Drewniak 15 września 2023 - 22:50
Twoje treści sprawiają, że jestem lepszą osobą.
Olimpia Falencki 18 września 2023 - 08:41
Ten blog zawsze poprawia mi nastrój.
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej