Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu?

Pójście do przedszkola to przełomowy moment w życiu każdego dziecka oraz rodzica. Maluch po raz pierwszy będzie przebywał z dala od mamy i taty, w towarzystwie zupełnie nowych osób. Dla niektórych dzieci taka zmiana bywa niezwykle stresująca. Inne z kolei bardzo szybko adaptują się do nowej sytuacji, a przedszkole w bardzo krótkim czasie staje się jednym z ich ulubionych miejsc. Mając na uwadze fakt, iż reakcje mogą być różne, rolą rodzica jest jak najlepsze przygotowanie pociechy do nadchodzących zmian, dodanie otuchy oraz pozytywne nastawienie. Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na publiczne czy prywatne przedszkole, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

W jaki sposób pozytywnie nastawić dziecko?

Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko było jak najlepiej przygotowane na czekające go zmiany, konieczne jest jak najwcześniejsze poinformowanie malucha o pójściu do przedszkola, aby miało wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się do tej myśli. O czym warto pamiętać podczas przekazywania nowiny?

  • Rodzice powinni okazywać radość i ekscytację oznajmiając dziecku o jego zapisaniu do przedszkola. Dzięki temu maluch poczuje, iż czeka go coś przyjemnego i pozytywnego. Nawet jeśli rodzice odczuwają smutek i niepewność, nie powinni pod żadnym pozorem okazywać negatywnych emocji, gdyż dziecko szybko się zniechęci lub zacznie się stresować. Należy również unikać głośnych rozmów na ten temat.
  • Dobrym pomysłem jest podejmowanie działań mających na celu zaciekawienie dziecka tematem przedszkola. Rodzice mogą przykładowo opowiadać o swoich przeżyciach (oczywiście tylko pozytywnych), kolegach i koleżankach, których poznali w placówce i innych przyjemnych aspektach.
  • Gdy publiczne lub prywatne przedszkole jest już wybrane, warto regularnie uczęszczać z dzieckiem na spacery w jego okolice, aby mogło oswoić się z miejscem. Podczas ciepłych dni, gdy przedszkolaki będą bawić się na dworze, dziecko będzie mogło obserwować jak przebiega zabawa i z dużym prawdopodobieństwem nabierze ochoty na dołączenie do grupy.

Wizyty adaptacyjne – czy warto wziąć w nich udział?

Niejedno prywatne przedszkole oferuje rodzicom tzw. wizyty adaptacyjne w placówce, jeszcze przed rozpoczęciem roku przedszkolnego. Jest to doskonała szansa nie tylko dla dziecka, ale również rodzica aby zapoznać się z wnętrzem, przedszkolankami i innymi przyszłymi wychowankami. Jak przebiegają wizyty adaptacyjne?

  • Maluchy mają możliwość zapoznania się z wyposażeniem sali, a co za tym idzie pobawienia się zabawkami oraz nawiązania pierwszych kontaktów z rówieśnikami.
  • W tym samym czasie rodzice mogą porozmawiać z wychowawczynią, zadając jej wszystkie nurtujące ich pytania.
  • Bardzo często przedszkolanki organizują wspólne zabawy i inicjują pracę w parach, tak aby dzieci miały szansę zapoznać się z charakterem typowo przedszkolnych zajęć.
  • Na zakończenie wizyty adaptacyjnej, dzieci mogą otrzymać drobną nagrodę, np. w postaci balonika.

Wizyta adaptacyjna to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli maluch jest negatywnie nastawiony do przedszkola. Dla wielu dzieci jest to także pierwszy kontakt z rówieśnikami i możliwość uczestniczenia w zorganizowanej zabawie, co dostarcza wielu pozytywnych emocji. Co więcej, całość odbywa się w towarzystwie ukochanego rodzica, dlatego maluch może poczuć się bezpiecznie. Jest to jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie pociechy na nadchodzące zmiany, dlatego warto się dowiedzieć czy wybrane przez nas publiczne lub prywatne przedszkole oferuje tego typu możliwość.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Przedszkola Elipsa – montessori Poznań.

Zobacz także jak wybrać łóżko dziecięce?

Related posts

Jak urządzić pokój dla przedszkolaka

Czemu służy leżakowanie w przedszkolu?

Jak wygląda adaptacja w przedszkolu?

1 Komentarz

Nella Corsaut 16 września 2023 - 02:01
Tylko dla tych, którzy nie boją się ciekawych treści
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej