Nauka podawania przez dziecko wegetariańskich przysmaki dla psa?

„Mamo, tato, chcę mieć psa!” – to zdanie, na które każdy rodzic powinien być przygotowany. Dzieci prędzej czy później chcą mieć w swoim bliskim otoczeniu zwierzaka, i psiak jest najczęstszym wyborem. Niestety same z siebie nie będą wiedziały, jak często i w jaki sposób podawać wegetariańskie przysmaki dla psa swojemu pupilowi – to zadanie rodzica, by malucha tego nauczyć.

Przygotowanie dziecka na pojawienie się psa

Największym wyzwaniem jest uświadomienie dziecku, że pies z problemami żywieniowymi to nie zabawka, służąca jego przyjemności, a żywa istota, która – tak, jak człowiek – odczuwa wszystkie emocje, potrzebuje miłości i troski.

Jeszcze zanim pupil pojawi się w domu, warto opowiedzieć maluchowi o tym, z jakimi obowiązkami wiążę się posiadanie psa, podając konkretne czynności: sprzątanie, wyprowadzanie na spacer, zabawa i oczywiście karmienie; i że niektóre z nich będą należeć do obowiązków dziecka. Dobrze jest też wytłumaczyć maluchowi, że pies będzie w domu przez lata, nie tylko tygodnie i że nie zawsze będzie szczeniakiem, a kiedy dorośnie, nadal będzie wymagał opieki.

Podczas takiej rozmowy należy obserwować reakcje dziecka i jeśli któreś z wypowiedzianych słów lub grymasów da wyraźny sygnał, że przedstawiane pomysły nie podobają się maluchowi, być może warto jeszcze raz przemyśleć sprawę adopcji lub kupna zwierzaka?

Jak nauczyć dziecko prawidłowego karmienia psa?

Przede wszystkim trzeba samemu dobrze znać zasady, jakie obowiązują w przypadku karmienia psa. Mowa o:

  • nieprzekarmianiu psa – podawanie zbyt dużej ilości karmy lub przekąsek to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który może niestety prowadzić do nadwagi lub otyłości i tym samym problemów ze zdrowiem oraz samopoczuciem pupila;
  • wybieraniu dobrej jakości karmy i przekąsek – tanie, powszechnie dostępne karmy dla psów to masa wypełniaczy i pustych kalorii, które dają zwierzakowi niewiele więcej poza energią; brak w nich wielu ważnych witamin, minerałów, a w substancjach odżywczych przeważają nasycone tłuszcze i białko; warto zatem zamienić je na karmy wyższej jakości i np. wegetariańskie przysmaki dla psa oparte na naturalnych i roślinnych składnikach;
  • wydzieleniu regularnych pór karmienia – każde zwierzę, podobnie, jak człowiek, docenia powtarzalność i regularność; warto zatem już od pierwszych dni ustalić godziny lub charakterystyczne momenty podawania jedzenia (np. po powrocie ze spaceru) i się ich trzymać; to wprowadzi spokój do życia pupila i pozwoli kontrolować ilość podawanego jedzenia.

Kiedy już znamy te zasady, możemy o nich opowiedzieć dziecku. Na tym jednak nie wolno poprzestać. Zwłaszcza małe dzieci powinny karmić psa zawsze pod nadzorem dorosłego. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo zwierzaka, jak i malca. Kiedy widzimy, że maluch popełnia błędy, nie bójmy się ponownie opowiedzieć mu o tym, jak karmić psa – byle delikatnie, tak, by nie zniechęcić. Z kolei gdy dziecko radzi sobie dobrze z tą formą opieki nad pupilem, możemy dać mu więcej samodzielności. Po jakimś czasie – wraz z rosnącym doświadczeniem, a także po prostu wiekiem – dziecko powinno niemal do perfekcji opanować to, jak prawidłowo podawać wegetariańskie przysmaki dla psa.

Related posts

Zalety masażu dla dzieci – dlaczego warto go wykonywać?

Wyjątkowe prezenty na Komunię dla dziewczynki

Jak wybrać żłobek

2 komentarze

Rocco Whittenton 16 września 2023 - 01:23
Nietuzinkowe, interesujące, inspirujące. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami
Bethel Hollmann 18 września 2023 - 11:14
Wrzucam Wam fajny temat, myślę że wart poświęcenia trochę czasu
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej