Zalety masażu dla dzieci – dlaczego warto go wykonywać?

Masaże to naturalny sposób na poprawę kondycji dla niemal wszystkich. Korzysta się z nich, by wspomóc proces powrotu do sprawności fizycznej, ale też by odprężyć i wyciszyć umysł. Można spotkać się z zabiegami dla wielu grup odbiorców, w tym z tymi dla dzieci.

Kiedy warto korzystać z masaży dla najmłodszych? Co można zyskać dzięki takiej formie terapii manualnej? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

 

Masaże dla najmłodszych dzieci – na czym polega?

 

Zabiegi manualne przynoszą wiele korzyści nie tylko dla dorosłych. Potrafią być też chętnie wykorzystywane w codziennej pielęgnacji najmłodszych dzieci. W ich przypadku sięga się szereg technik masażu, opierającego się na delikatnym masowaniu i ugniataniu różnych części ciała malucha – delikatnie, rytmicznie, z wyczuciem.

Spotyka się różne formy masażu niemowląt (najczęściej o charakterze typowo relaksacyjnym), do najpopularniejszych zalicza się bez wątpienia masaż Shantala, inspirowany zabiegami podpatrzonymi u matki masującej swoje dziecko na ulicy Mumbaju. Delikatny ruch dłoni łączy się w tym przypadku z użyciem pielęgnacyjnych olejków lub kremów, które przynoszą dodatkowe odprężenie i skutecznie odżywiają wrażliwą skórę dziecka. Masaż Shantala opiera się na konkretnej sekwencji ruchów. Rozpoczyna się od masażu klatki piersiowej, ramion i dłoni. Później przechodzi się do brzuszka i nóżek, na koniec pozostawiając plecy i główkę.

 

Jak często wykonywać masaże u małych dzieci?

 

Masaże u maluchów najczęściej wykonują sami rodzice. U nieco starszych dzieci (również nastolatków) można zdecydować się na relaksacyjne masaże profesjonalne, realizowane przez specjalistów, do znalezienia choćby na stronie: GabinetyMasazu.pl.

Podstawowy typ masażu odprężającego można realizować u najmłodszych, niemal od razu po przyjściu dziecka na świat. Można wykonywać go niemal codziennie, jako element rytuału i sposób na wartościowe spędzanie czasu rodzica z maleństwem.

Profesjonalne masaże relaksacyjne dla nieco starszych dzieci zazwyczaj realizuje się regularnie, odwiedzając masażystę na przykład raz na tydzień.

 

Największe zalety masaży dla najmłodszych

 

Dlaczego warto zdecydować się na masaże dla najmłodszych? Dobrze wykonany masaż przede wszystkim rozluźnia ciało i minimalizuje stan napięcia mięśniowego, co wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Znikają nieprzyjemne dolegliwości bólowe i przykurcze, poprawia się elastyczność mięśni i stawów. Masaż wspomaga krążenie krwi i limfy (lepsze dotlenienie tkanek i szybsze usuwanie zbędnych produktów przemiany materii). Regularnie wykonywany wspiera trawienie, a u najmłodszych zmniejsza ryzyko występowania kolek.

To także sposób na obniżenie poziomu stresu, wyciszenie i spokojniejszy sen dziecka. Często przynosi też poczucie bezpieczeństwa, a w przypadku masaży realizowanych przez rodziców ułatwia się budowanie głębokiej więzi między opiekunem a maleństwem.

 

Naturalny sposób na lepsze samopoczucie, czyli masaże dla dzieci

 

Dobrze wykonany masaż to wsparcie dla ciała i ukojenie dla ducha. Stosuje się go również u najmłodszych, by wspomóc ich zdrowy rozwój – naturalnie, bezpiecznie i naprawdę przyjemnie.

Related posts

Jak zorganizować spacer z dzieckiem?

Inspiracje z filmów i seriali – Najbardziej kultowe pierścionki zaręczynowe

Rodzinny weekend we Wrocławiu z dziećmi

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej