Czy In vitro jest skuteczne?

Zapłodnienie poza ustrojowe, czyli in vitro to metoda leczenia niepłodności, która w wielu przypadkach jest jedyną szansą na posiadanie dzieci. Stosowana z powodzeniem jest niemal na całym świecie, by wspierać pary w realizacji marzenia o własnym dziecku. Jaka jest jej skuteczność i od czego zależy?

Skuteczność In vitro

 • In vitro – kiedy jest stosowane?
 • Na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe?
 • Jaka jest skuteczność metody vitro?
 • Od czego zależy skuteczność metody IVF?

Zapłodnienie In vitro – kiedy jest stosowane?

Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli In vitro jest stosowane zazwyczaj w sytuacji, kiedy inne metody leczenia niepłodności, nie przyniosły oczekiwanych efektów, lub w sytuacji, kiedy jest to jedyne możliwe do zastosowania leczenia. Zazwyczaj zalecane w przypadkach:

 • Niepłodności idiopatycznej;
 • Endometriozy,
 • Uszkodzenia jajowodów;
 • Braku owulacji;
 • Słabej jakość nasienia
 • Aspermii – braku nasienia.

Warto pamiętać, że In vitro nie jest leczeniem pierwszego wyboru, lecz wykorzystywana, jeśli inne rozwiązania zawiodą.

Zapłodnienie pozaustrojowe – na czym polega ta metoda leczenia niepłodności?

In vitro  jest wysokospecjalistyczną procedurą medyczną, która polega na połączeniu komórki jajowej oraz plemnika poza organizmem kobiety.  Procedura IVF przeprowadzana jest pod opieką specjalistycznych klinik ginekologicznych.

In vitro jest podzielona na kilka etapów:

 • Kwalifikacja do zabiegu — lekarz przeprowadza wywiad, analizuje wcześniejsze wyniki, oraz zleca niezbędne przed rozpoczęciem procedury badania.
 • Stymulacja hormonalna – jest niezbędna, by przygotować organizm kobiecy do kolejnych etapów zapłodnienia in vitro. Umożliwia przyspieszenie dojrzewania komórek jajowych, dzięki czemu można pobrać od kilku do kilkunastu jajeczek. Stymulację hormonalną do zabiegu In vitro przeprowadza DCG https://www.dcg.wroclaw.pl/stymulacja-do-zabiegu-in-vitro.html.
 • Pobranie komórek jajowych – to zabieg, podczas którego komórki jajowe pobierane są od kobiety, w tym czasie mężczyzna oddaje również nasienie.
 • Zapłodnienie pozaustrojowe – czyli połączenie komórki partnera i partnerki w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Kiedy komórki zaczną się dzielić, zarodki wprowadzane są do organizmu kobiety.
 • Transfer zarodków — wykonywany jest po około 2-5 dniach od zapłodnienia. Zarodki umieszczane są w jamie macicy. Po paru dniach sprawdzane są wyniki krwi czy doszło do osadzenia się jajeczka i czy ciąża się rozwija.

Skuteczność metody In vitro

Obecnie nie prowadzi się odgórnych analiz skuteczności zastosowania metody in vitro w Polsce. Obliczenia prowadzone są przez poszczególne kliniki zajmujące się leczeniem niepłodności metodą IVF. Warto również podkreślić, że jest ona zależna od różnych czynników.

Analiza danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2016 roku wykazała jednak, że podczas finansowanego przez Ministerstwo programu, w którym wzięło udział 32 kliniki, wykonano 31 735 transferów zarodków do macicy. W efekcie było 10000 ciąż, w tym aż 668 mnogich. Średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosiła więc 32%.

Obecnie ocenia się wskaźnik powodzenia IVF – czyli liczbę cykli IVF potrzebnych do uzyskania klinicznej ciąży i żywych urodzeń. Jeden cykl to proces od momentu stymulacji hormonalnej, do implantacji zarodka. Zazwyczaj podczas jednego cyklu pobiera się nieco więcej komórek jajowych. Jeśli w pierwszym podejściu nie dojdzie do rozwinięcia się ciąży, można powtórzyć proces transferu zarodków bez konieczności powtarzania całej procedury. Zwiększa to znacznie szansę na sukces terapii w pierwszym cyklu.

Co wpływa na skuteczność terapii IVF?

Żadna metoda leczenie nie daje 100% efektu, to również dotyczy zapłodnienia pozaustrojowego. Jej skuteczność jest zależna od kilku istotnych czynników:

Wiek kobiety – ma istotny wpływ na powodzenie terapii i wraz z wiekiem się niestety zmniejsza, średni wskaźnik skuteczności IVF zależnie od wieku wynosi:

 • 40-41% – u kobiet do 30 roku życia;
 • 34-35% – kobiety pomiędzy 30 a 40 rokiem życia;
 • 9-15% – u kobiet powyżej 40 roku życia.

Nie tylko jednak wiek ma znaczenie. Istotne jest również przygotowanie kliniki do przeprowadzenia IVF oraz wiedza i doświadczenie personelu medycznego. Warto podkreślić, że wraz z rozwojem nauki stosowane są coraz lepsze i0 0skuteczniejsze metody i rozwiązania w całym procesie In vitro, dzięki czemu szanse na ciążę wzrastają.

Ostatnim, ale również bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na sukces metody In vitro jest tryb życia partnerów, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Brak nałogów takich jak alkohol, papierosy, czy środki odurzające, stosowanie zdrowej diety i odpowiednia dawka aktywności fizycznej z pewnością będą miały pozytywny wpływ na leczenie niepłodności.

Related posts

Czy warto stosować kolagen w czasie ciąży? Naturalny kolagen Colway dla kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży – czy można ćwiczyć na siłowni?

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko?

2 komentarze

Armando Fisser 15 września 2023 - 22:49
Dla specjalistów i nie tylko, fajna lektura do poczytania
Marguerita Ecton 18 września 2023 - 08:40
Wrzucam Wam fajny temat, myślę że wart poświęcenia trochę czasu
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej