Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Jakie warto wybrać?

Oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest niezwykle szeroka. Nawet w małych miastach można znaleźć wachlarz aktywności już dla 3 czy 4 latków.

Oferta zajęć pozalekcyjnych jest niezwykle szeroka. Nawet w małych miastach można znaleźć wachlarz aktywności już dla 3 czy 4 latków. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, zakres zajęć może się zwiększyć. Podstawowe kursy z języka obcego czy wszelkie treningi sportowe zdają się być dziś już na porządku dziennym. Rodzice coraz częściej wybierają zajęcia z orientalnych języków, programowania czy robotyki. Poniżej podpowiadamy, jakie zajęcia warto rozważyć w poszczególnych grupach wiekowych.

Im starsze dziecko, tym więcej kursów i zajęć dodatkowych do wyboru. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie młodzież zbliżająca się do egzaminów ósmoklasisty decyduje się na dodatkowa pomoc z przedmiotów ścisłych, matematyki, języka polskiego czy języków obcych.

W wyborze jakościowych zajęć dla dzieci pomoże  także portal dla nauczycieli. Rodzice znajdą tam również poradyprzyspieszające zapamiętywanie czy sposoby na rzetelne przyswojenie trudnego materiału. Wybierając zajęcia grupowe, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę liczebność grup – im mniej w niej osób, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest także pora, o której odbywają się zajęcia. Ważne, by dziecko zdążyło odpocząć po szkole oraz nie kończyło zbyt późno – szczególnie, jeśli następnego dnia musi iść na obowiązkowe lekcje.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym – 7-10 lat

 

Dzieci uczęszczające do klas I-III szkoły podstawowej dopiero zaczynają swoją przygodę
z edukacją. Dobrze, gdy rodzic o tym pamięta i nie zasypuje malucha masą zajęć dodatkowych. W tym wieku warto rozwijać pasje i zainteresowania najmłodszych poprzez rozmaite zajęcia sportowe, taneczne czy komputerowe. Coraz częściej dzieci uczęszczają także na kursy tańca, śpiewu czy jazdy konnej. Warto wykorzystać ten czas, bowiem późniejsze lata edukacji skupione są wokół nauki do egzaminów z obowiązkowych przedmiotów.

Dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze

Także przedszkolaki mogą uczęszczać na zajęcia dodatkowe. Rodzice bardzo chętnie zapisują na zajęcia sportowe czy kurs pływania nawet kilkunastomiesięczne maluchy. Wszelkie badania dowodzą, że również nauka języków obcych od pierwszych tygodni życia malucha i symultaniczne uczenie słów w języku ojczystym oraz – przykładowo – angielskim, znacząco przyspiesza poznawanie struktur gramatycznych oraz łatwość zapamiętywania nowych słów. Przedszkolaki z radością uczęszczają także na zajęcia z hiszpańskiego, robotyki czy na terapeutyczne spacery z alpakami oraz hipoterapię.

Gdzie szukać odpowiednich zajęć? Najlepiej sprawdzić oferty prywatnych centrów edukacyjnych funkcjonujących w okolicy oraz warsztaty oferowane za darmo lub za symboliczną opłatą w placówkach gminnych lub miejskich. Domy kultury czy świetlice środowiskowe starają się zapewniać wsparcie zarówno rodzicom kilkuletnich maluchów, jak i nastolatków. Warto z tej pomocy skorzystać i pozwolić dziecku odkrywać świat na jego własnych zasadach.

Related posts

Samochody dla dzieci na akumulator – sposób na nudę

Nauka przez zabawę – jak przekazać dziecku wiedzę?

Retro zabawki Maileg – pokaż historię swoim pociechom!

1 Komentarz

Armando Fisser 18 września 2023 - 08:55
Takie treści otwierają głowę na sensowną wiedzę
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej