Plac zabaw pod nadzorem  – jakie kroki należy podjąć, by to miejsce było bezpieczne?

Plac zabaw to miejsce, które lubi każde dziecko. To właśnie tam maluchy mogą pobiegać, spotkać ze znajomymi czy kolokwialnie mówiąc „wyszaleć się”. Jednak, aby zabawa była dla dzieci bezpieczna, place zabaw muszą nie tylko spełniać wiele wymogów, ale też powinny być nadzorowane. Sprawdź, czemu kontrola jest tak istotna.

Prawo do bezpiecznej zabawy

Mówi się, że dzieci są przyszłością narodu, a o przyszłość trzeba dbać. Ta maksyma ma swoje odzwierciedlenie również w prawie na całym świecie. 20 listopada 1989 roku została przyjęta przez ONZ konwencja, która m in.  gwarantuje wszystkim dzieciom prawo do wypoczynku i czasu wolnego, a także uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych (o tym uprawnieniu mówi art. 31 konwencji). Konwencja podkreśla również, ze obowiązkiem osób, które organizują zabawę, jest zapewnienie uczestnikom ochrony zdrowia oraz życia.

Dlaczego wspominam o tym w artykule? Konwencja jest niezwykle istotna w kontekście placów zabaw. Zarówno producent, który tworzy i realizuje projekty, musi zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, ale jest to też obowiązkiem administratorów tego miejsca. W końcu nie tylko proces przygotowywania oraz instalowania urządzeń ma kluczowe znaczenie. Polskie i europejskie prawo ma wysokie wymagania względem nadzoru placów zabaw. Według statystyk aż 90% skontrolowanych placów zabaw nie spełnia wszystkich wymagań, widoczne są tam nieprawidłowości, które mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu dziecka w razie wypadku. Z tego też powodu nie tylko producenci placów zabaw, ale ich administratorzy muszą wykazać, że plac zabaw jest zgodnym z Polskimi Normami – PN-EN 1176 i PN-EN1177. Normy oznaczone końcówką 1176 regulują, jakie powinno być wyposażenie oraz nawierzchnia na placu zabaw. Z kolei wymóg 1177 odnosi się jedynie do nawierzchni placu.

Systematyczna kontrola to podstawa

Warunki atmosferyczne, akty wandalizmu czy uszkodzenia wynikające z zużycia – to tylko parę czynników, które mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Aby wykryć te nieprawidłowości należy codziennie kontrolować plac zabaw. Do tego zadania powinien być oddelegowana upoważniona osoba, która powinna między innymi skontrolować: czystość, stan nawierzchni, kompletność i zużycie znajdujących się na placu zabaw urządzeń. Ponadto dozorca lub pracownik administracji powinien sprawdzić, czy zestawy zabawowe nie mają ostrych krawędzi lub też odsłoniętych fundamentów. Jeśli kontroler zauważy nieprawidłowości, wtedy jego obowiązkiem jest natychmiastowe zgłoszenie usterki do przełożonego oraz tymczasowe zabezpieczenie obiektu lub terenu, który stwarza zagrożenie.

Następnym rodzajem nadzoru, który powinien być wykonywany co 1-3 miesiące, jest tzw. kontrola funkcjonalna. Jak sama nazwa wskazuje jej celem jest weryfikacja, czy znajdujące się na placu zabaw systemy zabawowe są stabilne i bezpieczne dla dziecka. W przypadku uszkodzonych zestawów, kontroler nie tylko zabezpiecza obiekt, ale też zgłasza je do naprawy lub całkowitego zdemontowania.

Poziom eksploatacji systemów zabawowych jest też sprawdzany podczas corocznej kontroli. Co 12 miesięcy ekspert powinien sprawdzić nie tylko ogólny stan wyposażenia, nawierzchni oraz fundamentów, ale do jego zadań wlicza się również zbadanie, czy urządzenia nie posiadają śladów rozkładu albo korozji. Kontrola jest szczegółowo przeprowadzana, dlatego też tak istotne jest, by wykonywała ją kompetentna osoba, która będzie skrzętnie przestrzegać wytycznych producenta. Zastosowanie odpowiedniego programu do zarządzania projektami mógłby ułatwić wiele spraw i wyznaczyć priorytety w działaniu.

Related posts

Zewnętrzne schody granitowe– dlaczego sprawdzą się najbardziej?

Grzejniki Kermi – postaw na wysoką jakość w przystępnej cenie!

Znajdź najlepsze darmowe zdjęcia stockowe

1 Komentarz

JaToJa_efficiency36 12 lutego 2024 - 17:13
Zaskakujące, jak jedna lektura może otworzyć nowe horyzonty myślenia.
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej