Jak motywować dziecko do nauki

Dzieci lubią zdobywać wiedzę do momentu, aż sprawia im to przyjemność. Ich entuzjazm bardzo często drastycznie zmniejsza się, gdy pojawia się przymus. Jak motywować dziecko do nauki?  Poznaj 5 sprawdzonych metod.

Aby zachęcić dziecko do nauki nie trzeba wymyślać chytrych forteli. Wystarczy poświęcić dziecku odpowiednią ilość czasu i zaszczepić w nim pasję do wiedzy. Nauka może być wspaniałą przygoda i interesująca zabawą, jeśli dziecko nie będzie do niej przymuszane, a zachęcane i motywowane.

1. Ucz się razem z dzieckiem

Dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadanej w szkole pracy domowej będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie najbliższych, dlatego odrabiaj z dzieckiem lekcje.

2. Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki

Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie z córką lub synem „Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Jeszcze inny sposób, to notowanie kolejnych postępów nauce. Załóżcie „Księgę umiejętności”. Dodawajcie w niej nowo poznane zagadnienia.

Gdy dziecko uczy się np. liczyć, pomóżcie mu, używając zabawek, rzeczy, z którymi ma codzienny kontakt. Łatwiej wyobrazić sobie dwa samochodziki czy pięć lalek niż abstrakcyjną liczbę 2 czy 5. Oczywiście, musicie pamiętać, by później owe samochodziki i lalki przełożyć na liczby. Problemy, które dziecko napotyka, mogą zostać zamienione w grę, która pomoże mu zrozumieć dane zagadnienie.

3. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych

Dobry tablet graficzny, gry edukacyjne, pomoce naukowe – to wszystko może  uatrakcyjnić naukę. W sklepach z aplikacjami na smartfony i tablety znajdziecie tysiące programów, które pomogą dziecku w nauce.

Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze. Dotyczy to również innych dziedzin: biologii czy geografii.

Gry edukacyjne oprócz konkretnych umiejętności pomogą rozwinąć wyobraźnię dziecka. Gdy poznaje ono w szkole wszechświat, można nauce nadać rangę odkryć naukowych. Do patrzenia w niebo wystarczy zwykła lornetka. Widziany w powiększeniu Księżyc wzbudzi zachwyt dzieciaka.

Po wspólnej obserwacji nieba z łatwością wskaże najbardziej znane gwiazdozbiory czy planety (Wenus, Jowisz, Mars). Poczuje się odkrywcą.

4. Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki

Gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem. Księgi wyzwań i umiejętności wspomniane wyżej mają sprawić, że zdobywając wiedzę dziecko ma poczucie, że robi coś ważnego, wzbogaca się. Nie chodzi zatem o to, by za zapełnienie kolejnych kartek otrzymało konkretną nagrodę. Ma uświadomić sobie, że wiedza, którą zdobywać, jest wartością.

5. Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności

Nauka nie może być wyłącznie przyjemnością. Zdobywanie wiedzy nie może opierać się wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy – każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.

Opieranie się wyłącznie na nowoczesnych pomocach naukowych sprawi, że nasza pociecha w szkole będzie się nudzić i nie będzie chciała zdobywać wiedzy w tradycyjny sposób. Pamiętajcie, by były one miłym dodatkiem i motywacją, a nie istotą procesu nauki.

Pamiętajcie też o książkach. Od dziecka zarażajcie dzieci miłością do nich. Tablet, Xiaomi smartfon czy nowoczesny komputer dostarczają wielu wrażeń, ale to czytanie jest bezkonkurencyjnym sposobem zdobywania wiedzy.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24.pl

Related posts

Jaki plecak wybrać dla 6-latka?

Czy smartwatch dla dzieci to dobry pomysł?

Jak nauczyć dzieci i młodzież korzystania z nowych technologii?

2 komentarze

Maxwell Trimmell 15 września 2023 - 22:25
Dla tych, którzy nie wiedzieli albo wiedzieli za mało – sensowna dawka wiedzy
Consuelo Sweetland 18 września 2023 - 08:16
Nie mogę się doczekać, aż pokażesz kolejne treści.
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej