Choć jesień życia jest opisywana często jako pełen szczęścia czas zasłużonego odpoczynku, nie oznacza to wcale, że seniorzy nie borykają się z problemami. Starość pociąga za sobą szereg wyzwań, a zmaganie się z nimi jest często niełatwe. Na szczęście, dzięki pomocy psychoterapeuty można czuć się dobrze nawet wtedy, gdy ma się wrażenie częściowej utraty kontroli nad swoim życiem. Choć taki stan nie należy do przyjemnych, nie oznacza to wcale, że nie da się z nim skutecznie walczyć.
Wyzwania jesieni życia
Proces starzenia się nigdy nie jest prosty. Zmusza do konfrontowania się z nowymi wyzwaniami, a jednocześnie zastaje osoby wkraczające w złoty wiek kompletnie nieprzygotowane. Media często ograniczają się do informowania, jak dbać o zdrowie fizyczne seniora. Tymczasem jego kondycji psychicznej nie poświęca się wiele uwagi. Starość jest dużym wyzwaniem – informują popularne portale internetowe. Rzadko jednak robi się więcej, aby oswoić nadchodzące problemy i wskazać, że każda sytuacja ma wyjście.
Gdański psychoterapeuta jest w stanie pomagać w walce z różnorodnymi wyzwaniami, przed jakimi stają seniorzy. Najczęściej wspomina się w tym kontekście utratę bliskich, do których zalicza się nie tylko współmałżonków, ale również rodzeństwo oraz znajomych. Śmierć jest dla seniora tak samo nieoczekiwana, jak dla osoby młodej, a starszy wiek wcale nie przyczynia się do tego, że łatwiej można się z nią pogodzić. Nie tylko poczucie pustki po utracie najbliższych doskwiera jednak seniorom. W gabinecie psychoterapeuty pojawiają się też osoby, które nie radzą sobie z innym wyzwaniem – utratą sił witalnych. Jak już wspomniano, dość dużo mówi się o tym, że kondycja zdrowotna seniorów pogarsza się. Ciągle jednak brakuje wsparcia dla osób, które nie radzą sobie nie tyle z chorobą jako taką, ile z poczuciem własnej niemocy. Przymusowy brak aktywności może powodować poważne zmiany w ludzkiej psychice.
Wsparcie w krótszej i dłuższej perspektywy
Psychoterapia w kontekście osób starszych może być postrzegana na kilka sposobów. Każdy pacjent mierzy się z nieco innymi wyzwaniami, trudno więc wskazać już na starcie rozwiązanie, o którym można będzie powiedzieć, że sprawdzi się bez względu na okoliczności. Osoba starsza – w zależności od swoich indywidualnych potrzeb i odczuć – może więc zdecydować się zarówno na jednorazową wizytę, jak i na cykl spotkań z psychoterapeutą. Co więcej, może też wybrać zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Ta ostatnia zdobywa sobie coraz większą popularność. Nie może być zresztą inaczej. Uświadamia przecież, że wiele problemów, z którymi borykają się seniorzy, nie ma wcale indywidualnego charakteru.
Seniorzy, którzy nie wiedzą, jakie rozwiązanie będzie dla nich najlepsze, nie powinni się zresztą przejmować. Najważniejszym krokiem jest w ich przypadku sama decyzja o złożeniu wizyty u psychoterapeuty. Specjalista podczas rozmowy z nimi nie ograniczy się jedynie do przedstawienia dostępnych opcji. Z pewnością zasugeruje również, które z nich dobrze jest rozważyć w pierwszej, a które w dalszej kolejności.
Tekst przygotowany przy współpracy z: https://milenarawska.pl