Pierwsze objawy ciąży – czyli jakie?

Pierwszych objawów ciąży można łatwo nie zauważyć. Jeśli zastanawiasz się, jakie są wczesne objawy ciąży, przeczytaj ten tekst. Pamiętaj, że tylko wizyta u lekarza w stu procentach rozwieje Twoje wątpliwości.

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach wcale nie są takie łatwe do zauważenia. Większość z nich pojawia się także przy przeziębieniu czy zatruciu pokarmowym, dlatego kobiety początkowo raczej nie podejrzewają, że spodziewają się dziecka.

Z drugiej strony – wiele kobiet, które bardzo pragną zostać mamami, ma tendencję do nadinterpretowania symptomów np. grypy jako wczesnych objawów ciąży. Przeczytaj więc, co tak naprawdę może wskazywać, że spodziewasz się dziecka i które objawy uważane za symptomy ciąży wcale na nią nie wskazują.

Pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się już około 10 dni po zapłodnieniu. Nagle stajesz się bardzo nerwowa, w jednej chwili masz ochotę skakać z radości, w drugiej popadasz w przygnębienie. Zaczynasz odczuwać zwiększony apetyt albo przeciwnie, nie masz na nic ochoty.

Wczesne objawy ciąży: wszystko mnie denerwuje

Huśtawki nastrojów to jeden z wczesnych objawów ciąży. Rozdrażnienie, napady płaczu i złości początkowo będą dla ciebie niezrozumiałe. Kiedy w twojej głowie jednak zakiełkuje myśl, że to nie muszą być objawy PMS albo przemęczenia, zaczniesz zastanawiać się, czy to ciąża. Być może po uświadomieniu sobie, że możesz spodziewać się dziecka, samopoczucie psychiczne się poprawi.

Pierwsze objawy ciąży związane z wahaniami nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu. Choć jego rola jest bardzo ważna – umożliwia nie tylko zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy, ale również utrzymanie ciąży, skutkiem ubocznym jego działania jest zaburzanie równowagi emocjonalnej przyszłej mamy. Zamiast walczyć z tymi zmiennymi nastrojami, postaraj się być dla siebie jak najlepsza: pozwól sobie na odreagowanie po pracy, ciesz się chwilami w gronie rodziny, zbytnio się nie przemęczaj.

Wczesne objawy ciąży: ciągle jestem zmęczona

Po zapłodnieniu organizm zaczyna przygotowywać się do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża. Uczucie zmęczenia, kolejny z objawów ciąży w pierwszych dniach, związane jest właśnie ze zmianami, które zachodzą w twoim organizmie.

Zmęczenie należące do wczesnych objawów ciąży łatwo odróżnić od tego codziennego – to związane ze stanem (ponoć) błogosławionym jest chroniczne, trwa znacznie dłużej. Przyczyną znów jest progesteron, który spowalnia trawienie, powoduje mdłości i obniża ciśnienie krwi.

Podobnie jak w przypadku zmiennych nastrojów, i ze zmęczeniem trudno walczyć, trzeba jednak spróbować zapewnić organizmowi to, co dobre. Najlepiej regeneruje się on poprzez sen, dlatego nie odmawiaj sobie drzemek, kiedy tylko poczujesz, że są ci one potrzebne. Już w drugim trymestrze ciąży powinnaś poczuć się znacznie lepiej, a nawet doświadczyć przypływu energii.

Wczesne objawy ciąży: nie mam apetytu

W ciąży nie zawsze trzeba mieć wilczy apetyt. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być zwiększone łaknienie, ale wcale nie musi – równie dobrze możesz w ogóle nie czuć głodu. Kwestia apetytu to sprawa indywidualna, dlatego nie kieruj się myślą, że jeśli nie jesz za dwoje, nie jesteś w ciąży.

Często mówi się również, że do wczesnych objawów ciąży należą różnego rodzaju zachcianki pokarmowe. Ponoć ciężarne chętnie jadłyby ogórki kiszone na przemian z lodami i częściej mają ochotę sięgnąć po smaki, których przed ciążą wcale nie lubiły.

Nie do końca wiadomo, ile w tym prawdy – u każdej kobiety te objawy mogą występować w różnym nasileniu – a przyczyną może być zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego w okresie ciąży.

Wczesne objawy ciąży: tkliwe piersi

W pierwszych dniach po zapłodnieniu piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe. Stają się również cięższe i większe – wszystko przez to, że powiększeniu ulegają również komórki gruczołowe, mające później produkować pokarm.

Wzrostowi ulega także objętość krwi i limfy, biust staje się więc lepiej ukrwiony, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i zaczynają prześwitywać przez cienką skórę. Stąd widoczna na nich sieć żyłek to jeden z wczesnych objawów ciąży. Piersi są również tak tkliwe, że uczucie dyskomfortu doskwiera kobiecie niemal bez przerwy, a każdy dotyk powoduje ich ból.

Wczesne objawy ciąży: brak miesiączki

Kobiety, które mają nieregularne miesiączki, mogą nawet przez kilka miesięcy nie wiedzieć, że są w ciąży. Brak miesiączki to jeden z wczesnych objawów ciąży. Może być jednak mylący, ponieważ czasem w wyniku zagnieżdżania się zarodka w macicy pojawia się krwawienie implantacyjne.

Kobiety, które nie mają regularnych okresów, mogą je wziąć za oznakę miesiączki. Takie krwawienie charakteryzuje się tym, że jest krótsze niż zwykła menstruacja.

Wczesne objawy ciąży: toaleta twoim przyjacielem

Mdłości i wymioty, które mogą ci towarzyszyć przez cały pierwszy trymestr, to jedne najbardziej rozpoznawalnych objawów ciąży. Ginekolodzy twierdzą, że odpowiada za nie hormon hCG, który produkuje zarodek. Przypadłość ta jest męcząca i znacznie obniża samopoczucie przyszłej mamy.

Dlatego warto stosować sprawdzone sposoby łagodzenia porannych (i nie tylko porannych) mdłości. Jednym z nich jest stosowanie imbiru – jego właściwości łagodzące nudności zostały udowodnione naukowo. Jest skutecznym środkiem usprawniającym trawienie, pomaga przy nudnościach, niestrawności, wzdęciach, kolce jelitowej i innych dolegliwościach trawiennych.

Imbir można stosować w postaci naturalnej – dodając świeży korzeń do potraw lub napojów, jednak należy uważać, gdyż ma działanie silnie rozgrzewające. Bezpiecznym rozwiązaniem są preparaty dla kobiet w ciąży, zawierające w swoim składzie odpowiednią dawkę imbiru.

Inną ciążową przypadłością jest częstsze oddawanie moczu, ale ten objaw pojawia się zwykle po 6 tygodniach od zapłodnienia, czyli w 8. tygodniu ciąży. Wszystko przez powiększającą się macicę, która zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz. Ten wczesny objaw ciąży znika w drugim trymestrze, by, ku utrapieniu przyszłych mam, powrócić w trzecim.

Wczesne objawy ciąży: co nie musi i co może się wydarzyć?

Każdy z wczesnych objawów ciąży występuje u różnych kobiet w różnym nasileniu. Choć np. wymioty u jednych kobiet zdarzają się w pierwszym trymestrze codziennie, u innych nie muszą wystąpić w ogóle. Bez wątpienia jednak można je zaliczyć do objawów, które na ciążę mogą wskazywać.

Wczesne objawy ciąży a krwawienie implantacyjne

Inaczej ma się sprawa z krwawieniem implantacyjnym oraz spadkiem implantacyjnym. I jedno, i drugie ma się pojawiać około 10 dnia po zapłodnieniu. Krwawienie implantacyjne nierzadko jest mylone z miesiączką, tym bardziej, że występuje w tym samym czasie, w którym powinna pojawić się menstruacja. Ma być objawem zagnieżdżenia się zarodka w macicy i występuje w postaci delikatnego krwawienia, wręcz plamienia.

Spadek implantacyjny to natomiast jednodniowe obniżenie temperatury u kobiety, także pojawiające się w okolicy 10 dnia po zapłodnieniu i również mające świadczyć o implantacji. Te wczesne objawy ciąży występują jednak bardzo rzadko i specjaliści nie uważają, by były miarodajne.

Warto jednak dodać, że oprócz najbardziej popularnych wczesnych objawów ciąży u niektórych kobiet mogą się również pojawić te mniej typowe, np.: bóle głowy, chrapanie, ślinotok, zapchany nos, pajączki i ciemne plamki na skórze.

Dowiedz się czy najlepsze aplikacje dla kobiet są dla Ciebie.

Publikacja zaczerpnięta z: mjakmama24.pl

Related posts

Czy warto stosować kolagen w czasie ciąży? Naturalny kolagen Colway dla kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży – czy można ćwiczyć na siłowni?

Czy In vitro jest skuteczne?

1 Komentarz

Jerry Gisin 16 września 2023 - 00:32
Dzięki Tobie uczę się codziennie.
Add Comment

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli nie masz nic przeciwko - zamknij tę wiadomość! :) Czytaj więcej