Im bliżej terminu porodu, tym bardziej jesteś skupiona na tym, co mówi ci twoje ciało. Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu? Sprawdź w tym tekście.
Objawy porodu:
Objawy porodu mogą być oczywiste – takie jak skurcze porodowe – albo zaskakujące, np. biegunka czy większy apetyt. Zastanawiasz się, czy poznasz początek porodu? Nie martw się, na pewno nie przegapisz objawów porodu! Przeczytaj, po jakich objawach rozpoznasz, że poród się rozpoczął poznać początek porodu, ale pamiętaj, że nie wszystkie objawy porodu muszą pojawić się naraz. Oto najczęstsze objawy zbliżającego się porodu:
Brzuch się opuścił przed porodem
Pod koniec ciąży możesz mieć wrażenie, że brzuch się opuścił. Na 3–4 tygodnie, a czasem na kilka dni lub nawet godzin przed rozpoczęciem porodu główka dziecka schodzi do kanału rodnego. To dlatego, że obniżyło się dno macicy (czyli ta jej część, która znajduje się najwyżej – w okolicy mostka). Korzyść z tego taka, że teraz łatwiej ci będzie oddychać.
Skurcze przepowiadające przed porodem
W ciągu ostatnich dni przed porodem mogą pojawić się niebolesne, nieregularne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Czasem są tak silne i trwają tak długo, że niektóre kobiety mylą je ze skurczami porodowymi, które pojawiają się podczas rozwierania szyjki macicy. Aby wykluczyć fałszywy alarm, przejdź się, zmień pozycję, weź ciepłą kąpiel. Jeśli to tylko skurcze przepowiadające – osłabną lub zanikają.
Odejście czopa śluzowego
Na kilka dni lub godzin przed rozpoczęciem porodu zaskoczy cię najpewniej duża ilość śluzu – bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To będzie znak, że odszedł czop śluzowy przed porodem, czyli „korek”, który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcją. Nie bój się, że dzieje się coś złego – czop wypada, kiedy szyjka mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.
Ból pleców i ud przed porodem
Kilka dni przed porodem może obudzić cię tępy ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Może też boleć cię brzuch tak jak przed okresem.
Biegunka przed porodem
Martwisz się, że masz biegunkę? Być może to kolejna oznaka zbliżającego się porodu (czasami dołączają się do nich także wymioty). W ten sposób organizm próbuje się „oczyścić”. Opróżniona kiszka stolcowa nie będzie przeszkadzała, kiedy główka dziecka zacznie się obniżać w kanale rodnym.
Utrata wagi przed porodem
Kilka dni przed wyjazdem na porodówkę może się okazać, że „schudłaś” i jesteś lżejsza od 0,5 do 1 kg.
Zmęczenie lub przypływ energii przed porodem
Na dzień lub dwa przed porodem możesz mieć dziwne samopoczucie: być zdenerwowana, przestraszona, zupełnie wyczerpana albo przeciwnie – jak wulkan energii. Jeśli przyjdzie ci wtedy do głowy pomysł, by posprzątać mieszkanie, poukładać w szafie itp., usiądź i weź głęboki oddech. Nie wolno ci się forsować. Oszczędzaj siły na poród!
Mniej ruchów dziecka przed porodem
Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. Po prostu w kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli ruchy dziecka będą cię niepokoić – spotkaj się ze swoim ginekologiem.
Przed porodem większy apetyt
Pod koniec ciąży jesteś tak głodna, że jesz za dwoje (albo i troje)? To może być znak, że twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je wkrótce trudnym zadaniem – porodem. Ale bywa i tak, że kobieta tuż przed porodem nie jest w stanie nic przełknąć.
Plamienie przed porodem
Plamki krwi lub delikatne krwawienie przed porodem to skutek skracania się i rozwierania szyjki macicy. Plamienie może się pojawić kilka godzin przed porodem.
Odejście wód płodowych przed porodem
Jeśli odeszły ci wody płodowe to ewidentny znak, że poród się rozpoczął! U wielu kobiet, które rodzą po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje dopiero, kiedy skurcze mięśnia macicy są regularne i coraz silniejsze. Ale zdarza się, że wody płodowe odchodzą przed rozpoczęciem skurczów (najczęściej jest to powolne sączenie, a nie chlustający strumień).
Pamiętaj! Nawet jeśli wyciek wód wyraźnie się zmniejszy, ale poród nie rozpocznie się w ciągu kilku godzin, dzwoń do swojego lekarza lub położnej. Jeśli doszło do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję. Jak najszybciej jedź do szpitala także wtedy, gdy wody płodowe są zielonkawe lub brązowe (podłóż podpaskę lub biały ręcznik i przyjrzyj się wyciekowi). Powinny być zupełnie przezroczyste lub białawe.
Regularne skurcze przed porodem
Pierwsze skurcze mogą być zupełnie bezbolesne, ale z godziny na godzinę będą bardziej intensywne. Najprawdopodobniej skurcze pojawiają się w górnej części brzucha i będą promieniować na cały, „opasując” dolną część pleców. Pierwsze skurcze trwają 15–30 sekund, ale stopniowo wydłużą się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi najpierw są dość długie (10–20 minut), ale stale się skracają (do 10, 8, 5 minut). Nie ma na nie wpływu to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz, leżysz. Są przy tym tak bolesne, że w ich trakcie nie będziesz w stanie np. porozmawiać przez telefon.
Genetyczne uwarunkowania
Zespół naukowców ze szkoły medycznej w Yale zbadał mechanizm odpowiedzialny za początek porodu. Badacze doszli do wniosku, że niektóre kobiety są genetycznie predysponowane do tego, by zaczynał się on przedwcześnie. Porozmawiaj więc ze swoją mamą, babcią – zapytaj, czy w waszej rodzinie rodzące się dzieci są punktualne, czy spieszy im się na świat.
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna
Publikacja zaczerpnięta z: mamotoja
2 komentarze